Ja pse ananasi duhet te gjendet ne dieten tuaj ditore

Lëngu i ananasit përmban një shumëllojshmëri të vitaminave dhe mineraleve, përfshirë vitaminën B6, magnezin, kaliumin. Ai përmbush mbi 63 për qind të nevojës ditore për mangan, 9 për qind të nevojës ditore për bakër, dhe në të njëjtën kohë furnizimin e trupit me kalcium, hekur dhe fosfor. Ananasi është gjithashtu një burim i mirë i […]

Alarmi i ndotjes/ Studimi: Mikroplastika gjendet edhe ne fruta dhe perime

Plastika, me të cilën po e mbushim planetin, është gjithnjë e më shumë një nga faktorët kryesorë të ndotjes, deri në atë pikë sa mund të jemi duke ngrënë më shumë plastike sesa mendojmë. Kjo për faktin se mikroplastikat, grimcat e këtij materiali deri në 5 milimetra tani janë pjesë e ekosistemeve detare dhe më […]

Sheqeri dhe femijet, ku gjendet dhe pse ben keq!

Sheqeri nuk gjendet vetem tek karamelet apo tek embelsirat ne pergjithesi por gjendet pak a shume gjithandej. Dhe kur behet fjale per femijet ushqimi eshte akoma me i rendesishem prandaj me poshte keni keshillat e Doktor Gianfranco Trapani, mjek pediater ekspert ne fushen e nutricionit. Ku gjendet sheqeri? “Sheqeri eshte nje ushqim qe kur hahet […]

Gjethe Delli nje bime e çmuar qe gjendet kudo!

Gjethe delli emri latin “plantago major” eshte nje bime e popullarizuar me efekte mjekesore. Rralle ndodh qe te mos keni pare gjethe delli te cilen e hasim po thuaj kudo. Gjethe delli permban nje spekter te gjere te vitaminave mineraleve dhe antikosidanteve; fibra, kalium, kalcium , natrium , fosfor , zink , baker dhe sasi […]

Gjendet trupi i 77 vjeçares se mbytur ne lumin Shkumbin

Mbas 5 dite kerkimesh kembengulese gjendet trupi i pajete i Kimete Tirollarit, 77 vjecares nga fshati Cerme Proshke, mbytur ne ujerat e lumit Shkumbin. Polumbaret e Reneas, familjaret, punonjesit e policise se komisariatit Divjake, punonjesit e Zonave te Mbrojtura te Parkut Divjake si dhe administrata e bashkise Divjake mbas nje pune te lodheshme arriten tja […]

Itali, gjendet balena e ngordhur me 22 kg plastike ne stomak

Ministri I mjedisit I Italisë njoftoi se u gjet një balenë e pa jetë në brigjet e detit me rreth 22 kg plastikë në barkun e saj. Gjitari u gjet pa jetë  pranë vendpushimit turistik të Porto Cervos, në majën veriore të ishullit të Sardenjës, sipas Sergio Kosta. Luca Bittau, presidente i organizates  jo-fitimprurëse Sea-Me, […]