Moti/ Kjo jave do te jete befasuese ne aspektin meteorologjik!

Shërbimi Meteorologjik Ushtarak ka informuar se kjo javë “do të jetë befasuese” në aspektin meteorologjik pasi në Mesdhe do të shihet tendenca e ardhjes së rrymave më të ftohta nga veriu i Europës. Sipas njoftimit moti në vend përgjithësisht parashikohet me reshje shiu të cilat do të jenë të herëpashershme dhe në intervale të caktuara […]

Pa blete nuk ka jete!

Mjalti është një nga produktet më të pëlqyera e më të kërkuara në tregje, jovetëm si ushqim, por edhe si produkt me veti të rralla e të jashtëzakonshme kuruese. E kur flasim për mjaltin, mendja në shkon menjëherë të bletët. Këto të fundit, janë jetike për njerëzimin. E madje, siç e ka thënë dhe Einstein, […]

Oxford: Vaksina e Koronavirusit mund te jete gati kete shtator!

Një vaksinë për COVID-19 mund të jetë e gatshme që në Shtator, sipas ekspertëve nga Universiteti i Oksfordit. Sarah Gilbert është një profesore e vaksinologjisë dhe thotë se ajo është “80% e sigurt” se një vaksinë COVID-19 që po zhvillohet nga ekipi i saj do të funksionojë. Ekipi i saj në Oksford është pjesë e […]

Parashikimi/ Si do te jete moti ne fundjave

Sipas te dhenave te Sherbimit Meterologjik Ushtarak dita e shtunë do të karakterizohet nga nje mot me alternime kthjellimesh dhe vranësira të cilat do të jenë më të përqëndruara ne Veriperëndim dhe në qendër të vendit. Era do të jetë nga kuadrati i Jugut me shpejtësi deri në 8m/sek. Ditën e Diel moti do të […]

Si do te jete moti javen e ardhshme ne vendin tone!

Java e ardhshme do të sjellë rënie drastike temperaturash dhe erë të fortë, thuajse në të gjithë vendin. Ky është parashikimi më i fundit nga Shërbimi Meteorologjik Ushtarak, i cili paralajmëron edhe shoferët, pasi do të ketë ngrica në rrugë, në pjesën më të madhe të vendit.   Java e ardhshme, do të dominohet nga […]

Satak, qeni nga Kosova qe shpetoi jete njerezore!

Ky është qeni me emrin “Satak” i njësive speciale të Kosovës. Falë tij është bërë shpëtimi i një personi i cili u nxor i gjallë ditën e djeshme nga rrënojat në Thumanë ndërsa arriti të lokalizonte edhe 2 trupat e pajetë të çiftit Greku dhe një pjesëtar të pajetë të familjes Cara. Ekipet e ushtrisë […]

Vendi i vetem ne toke, ku nuk mund te kete jete!

Jeta ekziston në mjedise ekstreme në Tokë, nga shkretëtira të thata dhe tundrat e ngrira deri në rrjedhjet termike, toksike në shtrirjet më të thella të oqeanit. Por shkencëtarët kanë zbuluar një vend në Etiopi, ku jeta nuk mund të gjejë rrugën e saj, sipas një studimi të ri. Shkencëtarët kryen teste të shumta dhe […]

Djathi, super-ushqimi te cilin duhet ta konsumoni per nje jete me te gjate

Probiotiket te cilet gjenden ne djatherat zviceran mund te ndihmojne ne zvogelimin e inflamacionit dhe ne forcimin e sistemit te imunitetit. Keta probiotike, te cilet gjenden edhe ne produktet tjera djathore si qumeshti, mund t’i permiresojne edhe shenjat e plakjes. Djatherat zviceran permbajne ‘propionibacterium freudenreichii’, bakter i cili eshte deshmuar se e rrit jetegjatesine, e […]