Parashikimi i Motit/ Dimri pranveror do te vazhdoje edhe kete jave!

Ditët e dimrit që po përjeton i gjithe vendi me reshje shiu dhe dëbore duket se do te vazhdojne edhe per kete jave. Sipas parashikimeve te Sherbimit Meteorologjik Ushtarak pas dites se hene nuk do te kemi reshje shiu e debore por temperaturat do te vijojne te jene ulta. Situata do të mbetet e njëjtë […]

Prodhimi i grurit ne BE, pritet rritje kete vit!

Të korrat e grurit në BE po nisin pranverën në gjendje të mirë dhe rendimenti duhet të rimëkëmbet në vitin 2021, sipas shërbimit të monitorimit të të korrave në BE. Në projeksionin e parë për vitin 2021, shërbimi MARS vlerësoi se mesatarja e rendimentit të grurit të butë pritet në 5.89 ton për hektar, në […]

Alarmi ne Mesdhe: Se shpejti do te kete me shume mbeturina sesa peshq!

Alarmi eshte ngritur nga një studim mbi detet e ne te gjithe globin. Plastika, metalet, qelqi, qeramika, pajisjet e peshkimit, tekstilet dhe letra janë ndër materialet më të bollshme, por gomat dhe mbeturinat e tjera gjenden gjithashtu ne detet tona. Mesdheu rrezikon të bëhet një nga detet më të ndotur në botë. Kjo u deklarua […]

Furnizimi me uje, ne disa zona vetem 56 % e popullsise arrin te marre kete sherbim

Teksa për një pjesë të mirë të vendit problem është uji me orar në disa zona të tjera furnizimi me ujë si shërbim nuk ekziston. Të dhënat e fundit të Entit Rregullator të Ujit tregojnë se nga ndarja me tre grupe e ujësjellësve treguesi i mbulimit me këtë shërbim varion nga 83 për qind e […]

Djegia e pyjeve/ Dom Gjergj Meta: Do ta paguajme shtrenjte kete indiference

Pas zjarreve të shumta qe kanë nisur në Tropojë, Malsi e Madhe, Shkodër, Lezhë, Mirditë, Fier, Dom Gjergj Meta ka shprehur shqetësimin e tij për këtë dhe indiferencën institucionale dhe mediatike. “Po e paguajmë dhe do ta paguajmë shtrenjt këtë pabesi dhe indiferencë ndaj natyrës. Po e paguajmë me pyjet që premë, me ujrat që […]

Shqiperise i mungojne 71,5 % e turisteve te huaj kete vit!

Hyrjet e shtetasve shqiptarë dhe të huaj në territorin shqiptar, në muajin Qershor 2020, janë 364.574. Krahasuar me Qershor 2019, ky tregues rezulton me rënie 66,3 %. Në Qershor 2020, hyrjet e shtetasve të huaj në vend janë 179.594. Krahasuar me Qershor 2019, ky numër ka rënë me 71,5 %. Referuar të dhënave të publikuara […]

Oxford: Vaksina e Koronavirusit mund te jete gati kete shtator!

Një vaksinë për COVID-19 mund të jetë e gatshme që në Shtator, sipas ekspertëve nga Universiteti i Oksfordit. Sarah Gilbert është një profesore e vaksinologjisë dhe thotë se ajo është “80% e sigurt” se një vaksinë COVID-19 që po zhvillohet nga ekipi i saj do të funksionojë. Ekipi i saj në Oksford është pjesë e […]

Coronavirusi: Eksportet e bllokuara, bujqesia do kete kosto te larte humbje

Eksperti për bujqësinë Ilir Pilku ne nje emision televiziv ka folur për prodhimet bujqësore në kohen e coronavirusit dhe bllokimin e eksporteve. Ai ka paralajmeruar se do kete kosto të lartë humbje dhe i bëri thirrje ambasadave dhe diplomatëve që të punojnë për të mirën e ekonomisë shqiptare. “Prodhimi nuk ka lidhje me ndikimin e […]

Parashikimi i motit per kete fundjave, vazhdojne temperaturat nen zero grade ne Shqiperi

Sipas Shërbimit Meteorologjik Ushtarak, moti për ditën e sotme parashikohet i kthjellët me vranësira kalimtare përgjatë orëve të pasdites. Parashikihen ngrica në zonat malore dhe ato kodrinore në mëngjes e mbrëmje. Era do të fryjë me drejtim Veri – Veriperëndim 1-8m/sek, përgjatë vijës bregdetare jugore me shpejtësi deri në 13 m/sek. Valëzimi i forcës parashikohet 0-1 […]

Vendi i vetem ne toke, ku nuk mund te kete jete!

Jeta ekziston në mjedise ekstreme në Tokë, nga shkretëtira të thata dhe tundrat e ngrira deri në rrjedhjet termike, toksike në shtrirjet më të thella të oqeanit. Por shkencëtarët kanë zbuluar një vend në Etiopi, ku jeta nuk mund të gjejë rrugën e saj, sipas një studimi të ri. Shkencëtarët kryen teste të shumta dhe […]