Studimi: Koronavirusi nuk mbijeton ne ujerat e kripura!

Koronavirusi nuk mbijeton në ujërat e detit. ”Ky është një lajmi i mirë për ata që do të frekuentojnë plazhet këtë verë”, thanë studiuesit e ”Ifremer”, Instituti i Kërkimeve Franceze për Detin. Për të arritur në përfundimet e tyre, studiuesit francezë studiuan midhjet dhe mostrat e ujit të detit të marra në pika të ndryshme […]

VOA/ Si te mbrohesh nga koronavirusi ne aktivitetin e jetes se perditshme

Nëse jeni një nga ata që keni frikë se me çdo veprim që bëni mund të sillni në shtëpi koronavirusin, ekspertët këshillojnë të mos shqetësohemi, thjesht të lajmë duart rregullisht. Në vazhdim udhëzimet e ekspertëve për mbrojtjen nga koonavirusi në rrethana të përditshme: Ekspertët e shëndetit publik thonë se sot në këtë periudhë të pazakontë, […]

Koronavirusi/ Fermeret ne veshtiresi per shitjen e mallrave ushqimore

Ndonëse në vetizolim për shkak të koronavirusit, thuajse çdo ditë qytetarët rendin drejt tregjeve për t’u furnizuar me ushqimet bazë. Por në fakt vetë prodhuesit e këtyre produkteve ushqimore, si në bujqësi, ashtu edhe në blegtori, hasin vështirësi të shumta, si pasojë e kufizimeve. “Ky sektor dhe këta fermerë, të cilët kanë marrë edhe kredi […]

The Guardian: Koronavirusi, deshtimi me i madh i shkencetareve

Përgjigja globale ndaj Sars-CoV-2 është dështimi më i madh i politikës shkencore në gjeneratë. Sinjalet ishin të qarta. Hendra në 1994, Nipah në 1998, Sars në 2003, Mers në 2012 dhe Ebola në 2014; këto epidemi të mëdha njerëzore u shkaktuan të gjitha nga viruset që origjinën e kishin tek kafshët dhe kaluan te njerëzit. […]

Koronavirusi/ Veterineri ne Faroe heroi i mungeses se vdekjeve ne vend

Një shkencëtar që përshtati veterinarinë e tij nga analiza për salmonin, në testime të koronavirusit te njerëzit po vlerësohet si heroi që ndihmoi Ishujt Faroe të mos kenë vdekje nga pandemia. Megjithse i vogël, vendi ka testuar numrin më të madh të njerëzve në botë në krahasim me popullatën. Akqipelagu në veri të Atlantikut ka […]

Koronavirusi “thirri” ne skene bujqesine – “Te gjithe do futen ne karantine, vetem goja jo!”

Nga Engjëll Serjani/ Porta Vendore/ Gjirokastër   Një ish oficer, aktualisht fermer dhe admirues i hershëm i letërsisë shqipe, opinionet e tij për situatën e kolapsit që ka pllakosur nga pandemia globale dhe kombëtare i përcjell duke perifrazuar vargje nga poetët kombëtarë. “Koronavirusi thirri në skenë bujqësinë”, “bujk shqiptar, mos rri po duku”, “balta si […]

Koronavirusi, mjeket: Pastroni telefonin aq here sa lani duart

Një specialist për sëmundjet sidomos ato infektive ka zbuluar se nuk janë vetëm duart, frutat dhe perimet dhe unazat me të cilat duhet të keni kujdes kur bëhet fjalë për COVID-19, por edhe telefonin tuaj celular, raporton “Daily Mail”. Profesori Nigel McMillan, nga Universiteti Griffith është i specializuar në sëmundjet infektive dhe rrezikun e transmetimit. […]

Koronavirusi/ Rendesia e shendetit mendor, Doktori Ramazan Doko jep keshilla per qytetaret

Doktori Neurolog Ramazan Doko ka dhene keshillat e tij profesionale per te gjithe qytetaret ne kete periudhe te veswhtire qe po kalojme. Situata e karantinimit por edhe frika apo paniku qe krijohet nga pandemia ka krijuar jo pak probleme ne shendetin mendor te njerezve. Ndryshimi i menyres se jeteses, kufizimi i orarit te levizjeve dhe […]

Koronavirusi/ Ndalohet levizja e qytetareve me kembe pas ores 18:00 ne gjithe Shqipërine

Kane pershkallezuar masat kunder Koronavirusit, ne nje njoftim te fundit eshte per e ditur se ndolohet shetitja apo dalja ne kembe pas ores 18:00. Nisma duket se lidhet me faktin që pavarësisht karantinimit, në mjedise të hapura apo parqe, qytetarët qarkullojnë lirisht apo qëndrojnë për orë të tëra. Do të ketë gjoba ndaj atyre që […]

Koronavirusi/ Ministria e Shendetesise: Kush eshte mbi 70 vjeç mos te dale nga shtepia!

Ministria e Shëndetësisë i ka bërë thirrje të gjithë qytetarëve shqiptarë mbi 70 vjeç, që mos të dalin nga shtëpia, pasi rrezikojnë të preken nga koronavirusi. Zëvendësministrja e Shëndetësisë Mira Rakacolli në një deklaratë për mediat pohoi se deri më tani numri i të prekurve ka shkuar në 51, ndërkohë që në spitalin Infektiv ndodhen […]