COVID-19/ OSHEE Lushnje garanton furnizim me energji elektrike per cdo familje dhe biznes

Situata e karantines ne te cilen ndodhen banoret shqiptare si pasoje e masave te marra kunder pandemise se COVID-19, kerkon energji elektrike 24 ore.  Stafi i inshiniereve, elektricisteve dhe faturisteve te OSHEE Lushnje eshte cdo dite ne pune per te siguruar qe mos te mungoje energjia ne asnje shtepi apo biznes. Krenar Haxhiu Drejtori i […]

Posta Lushnje dergon ne banese pagesat per 21 584 pensioniste ne Lushnje dhe Divjake

Posta Shqiptare i ben thirrje te gjithe pensionisteve te mos dalin nga banesa sepse pensionet do i marin ne banese. Filiali i Postes Lushnje ka marre te gjitha masat per te dorezuar pagesen e pensionit ne cdo shtepi pensionisti ne Bashkine Lushnje dhe ate Divjake. Drejtori i Postes Lushnje Arjan Çakalli deklaroi se jane shperdare […]

COVID-19/ Bashkia Lushnje ne gadishmeri te plote per te perballuar situaten e pandemise

Situata e emergjence si pasoje e koronavirusit ka mobilizuar te gjithe bashkite e vendit. Bashkia Lushnje ne ndihme te gjithe qytetareve dhe ne zbatim te vendimit te qeverise ka ngritur Komisionin e Mbrojtjes Civile i ci eshte ne funksion te  masave te shteterrethimit. Gjate nje interviste ne emisionin Udhekryq ne Radio Lushnja te drejtuar nga […]

Genti Nushi: Fermeret ne Lushnje nuk jane penguar, qarkullojne pa problem per te tregtuar fruta-perime

Fermeret e rrethit te Lushnjes kane qene te lire te qarkullojne per tregtuar produktet e fruta-perimeve. Kete fakt e ka deklaruar N/Kryetari i Bashkise Lushnje Genti Nushi ne emisionin Udhekryq ne Radio Lushnja. Zoti Nushi gjate nje bashkebisedimi online me gazetarin Shkelqim Bylykbashi, ka siguruar fermeret se bashkia ne bashkepunim me Komisariatin e Policise Lushnje […]

Tregu i fruta – perimeve Lushnje rrit masat e sigurise ushqimore!

Tregu i shumices se Fruta-Perimeve ne Lushnje ka vendosur te ndryshoje orarin ne vartesi te levizjeve te lejuara nga autoritetet nga ora 05:00 – 13:00 te çdo dite. Kjo mase vjen ne kushtet kur gjithe vendi i eshte nenshtruar karantines. Tregu dhe tregetaret kane status te vecante e mund te levizin kundrejt nje autorizimi te […]

Tregu i fruta-perimeve Lushnje, ne funksion edhe gjate diteve te shtetrrethimit

Agronews.al pas mesazheve te shumta ne inboxin e faqes, ku fermeret interesoheshin te dinin nese Tregu i fruta-perimeve Lushnje do te ishte i hapur ne ditet e shtetrrethimit te vendit si pasoje e Koronavirusit, morem konfirmimin se ky treg do te funksionoje normalisht por ne kushte te rrepta higjenosanitare. N/Kryetari i Bashkise Lushnje Genti Nushi […]

Myftinia Lushnje njoftim per besimtaret, Anulohet grumbullimi per faljet ne xhami!

Komuniteti Mysliman i Shqiperise duke vleresuar situaten e paprecedente te krijuar nga kjo epidemi, ka marre disa masa te nevojshme per te mbrojtur qytetaret nga nje infektim i mundshem nga COVID-19 duke auluar ritet e besimtareve ne ambientet e xhamive . Ashtu sikunder ne te gjithe xhamite ne vend edhe ne Lushnje, Myftiu Gramoz Blliku […]

Permbytjet ne Lushnje/ Deme te medha ne bujqesi

Reshjet e shumta të shiut që kanë rënë 48 orët e fundit, në territorin e Lushnjës kanë shkaktuar probleme, kryesisht në tokat bujqësore. Me e rënduar situata është në fushat e Tërbufit ku uji ka përmbytur disa hektar tokë me të mbjella. Kanalet e para dhe të dyta janë në nivelet maksimale, ku disa prej […]

Permbytjet – PD Lushnje ironizon punen e Bashkise!

Kryetari i Partise Demokratike Lushnje, Sajmir Korreshi ka ironizuar punen e bashkise lidhur me reshjet e rena 24 oret e fundit. Ne rrjetet sociale z. Korreshi ka shperndare pamje foto dhe video ku prezenca e ujit eshte e frikeshme. Situata eshte tejet e rende ne zonat fushore ku ka munguar pastrimi i kanaleve apo jane […]