Kulumbria, fruti me vlera të mëdha për shëndetin!

Kulumbria (Prunus Spinosa L.) është bimë shkurre me rritje të ngadaltë deri 5 m e lartë, me degë të dendura me gjemba dhe gjethe eliptike vezake. Lulëzon në prill, lulet janë të bardha, kurse frutat të rrumbullakëta me ngjyrë të kaltër. Frutat kanë shije më të mirë dhe jo aq të hidhur nëse vjelën pas disa ngricave. Rritet në mexha, buzë rrugëve, në […]

5 vendet me siperfaqet me te medha pyjore te globit

Pemët janë mushkëritë e planetit tonë. Ato thithin dioksidin e karbonit nga atmosfera, e ruajnë atë për të krijuar rrënjë e trungje, dhe lëshojnë oksigjen gjatë procesit. Ndërkohë që shkencëtarët dhe inxhinierët punojnë për të gjetur zgjidhje teknologjike për të kapur dhe për të ruajtur dioksidin e karbonit nga aktiviteti i njerëzve, pyjet magazinojnë deri […]

Hong Kong, sasi te medha te maskave kirurgjikale hidhen ne det

Maskat për fytyrën me një përdorim, të përdorura për t’u mbrojtur nga përhapja e koronavirusit, mund të shkaktojnë dëm të konsiderueshëm në mjedis. Grupi mjedisor OceansAsia zhvilloi një udhëtim studimor në ishujt e Soko në Hong Kong, ku gjetën sasi të konsiderueshme të maskave kirurgjikale të pranishme në bregdet. Maskat mund të gëlltiten nga breshkat […]

Çaji i angjinares, perfitime te medha per shendetin

Gjethet që rriten përgjatë kërcellit të saj, janë ato që thahen për të prodhuar çajin e angjinares. Ky çaj bimor ka një shije të ngjashme me bohçen e angjinares, dhe ndihmon për të ulur kolesterolin dhe presionin e lartë të gjakut por jo vetëm. Kur ju konsumoni çajin e gjetheve të angjinares, keni pëftuar folate, […]

Studimi Amerikan: Mikrobet rezistente ndaj ilaçeve shkaktojne humbje te medha ne njerez!

Bakteret dhe kërpudhat rezistente ndaj ilaçeve marrin më shumë se 35 000 jetë njerëzish në SHBA çdo vit, deklaruan zyrtarët amerikanë të shëndetësisë. “Të paktën 2,8 milionë persona sëmuren me infeksione rezistente ndaj antibiotikëve çdo vit” tha Qendra amerikane për Kontrollin e Sëmundjeve (CDC). Sipas studimit, rezistenca ndaj antibiotikëve, aftësia e mikrobeve për të mposhtur […]

Nje veze per mengjes kunder ishemise – Vlerat e medha per organizmin

Ngrenia e nje veze ne dite mundet t’ju vije ne ndihme kunder semundjeve kardiovaskulare. Sipas nje studimi te publikuar ne revisten Heart, njerezit qe hane nje veze ne dite jane 18 perqind me pak te rezikuar nga vdekja e parakohshme per shkak te semundjeve kardiovaskulare. I njejti studim thote se njerezit qe hane nje veze […]

11.6 mije shqiptare presin nje pergjigje kampeve te Europes, shanset qe te refuzohen jane te medha

Janë me mijëra shqiptarë që presin me ankth se cila do të jetë përgjigja ndaj aplikimit të tyre për të fituar statusin e azilantit në një prej shteteve të Bashkimit Europian. Ata kanë lënë me dëshpërim vendin e tyre në kërkim të një jete më të mirë dhe fati i tyre varet nga një përgjigje, […]

Gabimet me te medha qe bejme me vajin e ullirit

Vaji i ullirit ekstra i virgjer eshte ne top-listen e super ushqimeve per shkak te benefiteve te medha shendetesore dhe shijes se tij. Vajrat e ullirit permbajne yndyra te shendetshme, antioksidante dhe vitamina. Nje shishe vaj ulliri duhet te kete patjeter vend ne kuzhinen tone, por pa informacionin e duhur ne tentojme te bejme gabime […]

Sallata Kale, vlera te medha per shendetin

Kale, ose sallata jeshile është sot një nga perimet më të rëndësishme dhe me vlera ushqyese të mëdha. Kalë, zotëron një numër të madh vitaminash dhe proteinash të cilat na ndihmojnë të jemi më të shëndetshëm. Për sa i përket  përfitimeve shëndetësore nga kale, ajo luan një rol të rëndësishëm, në kujdesin ndaj syve, detoksifikimin […]