Reklame:

Kulumbria, fruti me vlera të mëdha për shëndetin!

Kulumbria (Prunus Spinosa L.) është bimë shkurre me rritje të ngadaltë deri 5 m e lartë, me degë të dendura me gjemba dhe gjethe eliptike vezake. Lulëzon në prill, lulet janë të bardha, kurse frutat të rrumbullakëta me ngjyrë të kaltër. Frutat kanë shije më të mirë dhe jo aq të hidhur nëse vjelën pas disa ngricave. Rritet në mexha, buzë rrugëve, në vende të papunuara, shpate të thepisura, pyje gjetherënëse, brigjet e lumenjve, vende shkëmbore etj. Bima toleron shumicën e tokave, për sa kohë që ato kullohen mirë, përveç atyre acidike. Studimet rreth këtij fruti vazhdojnë edhe sot pasi supozohet të ketë shumë veti medicinale.

Përfitimet shëndetësore të Kulumbrisë

 Cilësitë diuretike, laksative, astringjente dhe anti inflamatore i kanë dhënë kësaj bime njohje për përdorimet e saj medicinale në mënyrat e mëposhtme:

 1. Përmirëson tretjen

Kulumbria ndihmon në përmirësimin e tretjes, lehtëson kapsllëkun, shëron dispepsinë, zvogëlon fryrjen dhe kuron diarrenë, kryesisht tek fëmijët. Për më tepër, çaji bimor i përgatitur duke zier dy lugë çaji me lule të thata në një filxhan me ujë stimulon oreksin. Thjesht konsumimi i reçelit të kulumbrisë ose marmelatës shëron dispepsinë ose shqetësimin e stomakut.

 1. Trajton çrregullimet e frymëmarrjes

Një përgatitje që përmban lule të kulumbrisë konsiderohet e dobishme për trajtimin e sëmundjeve të traktit respirator. Për shkak të vetive të tyre ekspektorante, lulet mund të luftojnë ftohjen e zakonshme dhe kollën. Zierja e përgatitur nga lëvorja e kësaj peme mund të merret për të ulur temperaturën.

 1. Kariesi dentar

Kulumbria mund të përdoret për të parandaluar kariesin në dhëmbë. Veprimi antibakterial i kësaj bime kundër Streptococcus Mutans, një bakter gram pozitiv, mund të ndihmojë në uljen e incidencës së prishjes së dhëmbëve dhe kariesit. Për më tepër, ai gjithashtu vepron si një antioksidant dhe parandalon stresin oksidativ që dihet se rrit rrezikun e kariesit dentar. Funksionon duke parandaluar radikalet e lira që të sulmojnë dhëmbët dhe fillojnë procesin e prishjes së dhëmbëve.

 1. Ndihmon në detoksifikimin e trupit

Përdoret për qëllimin e detoksifikimit dhe dihet se ka veti depurative. Kjo bimë tenton të eliminojë çdo substancë toksike të pranishme në gjak dhe dihet se është e pasur me rutinë, e cila është një nga përbërjet kryesore që ndihmon në detoksifikimin. Dihet gjithashtu për të parandaluar shfaqjen e artritit dhe reumatizmit.

 1. Menaxhimin e kancerit

Fruti i kulumbrisë është efektiv në menaxhimin e kancerit. Parandalon rritjen e qelizave të kancerit dhe zvogëlon shumëzimin e tij. Komponimet promovuese të shëndetit të pranishme në frutat e kulumris shtypin prodhimin e përbërjeve inflamatore të cilat përndryshe dëmtojnë ADN-në dhe përkeqësojnë më tej gjendjen. Kështu, kjo e bën mjedisin që nuk pranon që qelizat kancerogjene të mbijetojnë dhe zvogëlon shumimin e këtyre qelizave kancerogjene.

 1. Trajton problemet e veshkave dhe fshikëzës

Lulet e kulumbrisë mund të përdoren për të trajtuar gurët në veshka dhe probleme të tjera të veshkave për shkak të vetive të tyre diuretike. Për më tepër, bima konsiderohet e mirë për menaxhimin e spazmave të fshikëzës. Ndihmon gjithashtu në lehtësimin e dhimbjeve të stomakut dhe nervave.

 1. Lehtëson plogështinë dhe lodhjen e përgjithshme

Pirja e ujit të mbushur me lëvore kulumbrisë ka një efekt qetësues në nerva. Kështu, ndihmon në lehtësimin e lodhjes dhe rrit gjallërinë. Për më tepër, ekstrakti i kulumbrisë i përzier në çaj ose ujë është gjithashtu i dobishëm në këtë drejtim.

Kur keni problem të tilla si pagjumësia, dridhjet, mungesa e interesit, etj. për shkak të menopauzës, mund të hidhni gjysmë lugë çaji me lule të thara në një filxhan me ujë të vluar për rreth pesë minuta. Tendosni dhe pini këtë tonik bimor kur të ftohet.

 1. Çrregullimet e zemrës

Kulumbria është shumë efektive në trajtimin dhe parandalimin e sëmundjeve të zemrës. Kjo bimë është e ngarkuar me flavonoide të fuqishme duke përfshirë Quercetin, Binofuranoside dhe Kaempferol. Përbëhet nga fenolacide dhe antocianina, të cilat mund të përmirësojn shëndetin e zemrës. Përmirëson funksionet e zemrës dhe kështu zvogëlon rrezikun e sëmundjeve kardiake si kardiomiopatia, sulmet në zemër dhe dështimi i zemrës.

Përbërjet flavonoide të pranishme në kulumbri zvogëlojnë inflamacionin në zemër dhe ndihmojnë në luftimin e stresit oksidativ. Këto efekte mund të parandalojnë dëmtimin e qelizave kardiake dhe muskujve kundër inflamacionit dhe stresit oksidativ duke ulur kështu rrezikun e sëmundjeve të zemrës.

 1. Ulë inflamacionin e gojës dhe faringut

Udhëzuesi terapeutik për ilaçet bimore ka miratuar përdorimin e kësaj bime për të hequr qafe inflamacionin e butë të gojës dhe mukozës së faringut.

Kur keni dhimbje të fytit, ju mund të bëni gargarë me lëng të freskët të nxjerrë nga frutat e pjekur. Për më tepër, ju mund të bëni gargarë me një lëng të përgatitur nga gjethet e kulumbrisë për të shëruar inflamacionet e bajameve.

Për të përgatitur këtë lëng vloni rreth katër gjethe ferrë në gjysmë litre ujë për 10 minuta. Kullojeni tretësirën dhe bëni gargarë me të dy deri në tre herë në ditë.

 1. Vepron si një ilaç i shkëlqyeshëm për bukurinë

Tuli i frutave të pjekur të kulumbrisë përdoret në mënyrë komerciale ku përzihet me përbërës të tjerë për të bërë maska fytyre.

Përveç kësaj, ju mund të aplikoni ekstrakt kulumbrie në lëkurën tuaj për të ruajtur elasticitetin e lëkurës dhe për pamje më të re pasi është e pasur me vitaminë C dhe tanin. Përdorimi i vajit të kulumbrisë mund të parandalojë strijat.

 1. Dhimbje të fytit dhe erën e keqe të gojës

Bazuar në studime, kulumbria ka veti anti-inflamatore, astringjente dhe laksative. Fruti i saj mund të përdoret si shpëlarës i gojës për të hequr bakteret ose viruset që shkaktojnë dhimbje të fytit, kollën, dhe çështje të tjera të zakonshme që lidhen me gojën. Ajo gjithashtu ka një sasi të madhe të agjentëve anti-bakterialë që ndihmojnë në luftimin e erës së keqe të gojës. Ajo madje mund të rikuperojë frymëmarrjen për njerëzit me astmë ose ata që papritur vuajnë nga çrregullime të frymëmarrjes.