Kulumbria, fruti me vlera të mëdha për shëndetin!

Kulumbria (Prunus Spinosa L.) është bimë shkurre me rritje të ngadaltë deri 5 m e lartë, me degë të dendura me gjemba dhe gjethe eliptike vezake. Lulëzon në prill, lulet janë të bardha, kurse frutat të rrumbullakëta me ngjyrë të kaltër. Frutat kanë shije më të mirë dhe jo aq të hidhur nëse vjelën pas disa ngricave. Rritet në mexha, buzë rrugëve, në […]

Kivi, fruti me vlera te madhe ushqyese!

Kivi është njohur ndryshe me emrin Actinidia. Ai është fruti që ka përhapje tregëtare në të gjithë botën, është mjaft i kërkuar dhe i klasifikuar si mbreti i frutave pasi ka përmbajtje të vitaminës C në nivele më të larta se frutat e tjera. Ky frut ka vlera të mëdha për shëndetin. Kivi është frut […]

Mos e hiqni lekuren e disa perimeve pasi kane vlera shendetesore

Frutat dhe perimet janë ushqim i dosmosdoshëm për organizmin. Ato duhet të konsumohen në çdo stinë në mënyra të ndryshme, të ziera, të pjekura apo në sallatë. E rëndësishme është që përpara se të përdoren të pastrohen mirë. Por shpesh herë nga meraku i baktereve, kemi tendencën që të qërojmë çdo lloj perime apo fruti […]

Shalqiri, me vlera hidratuese dhe antioksidante

Shalqiri është fruti hidratues më i dashur në stinën e verës, i pasur me vitamina dhe minerale, është ideal për të rimarrë substancat e humbura me djersitjen. Shalqiri ka efektin të na bëjë të ndihemi të ngopur ndërkohë që kemi marrë minimumin e kalorive. Është fantastik për dietë. Shalqiri është i shijshëm, i freskët, ka […]

Konsumi i melçise, vlera te shumta per shendetin!

Mishrat e organeve te brendshme te kafsheve dhe shpendeve perfshire ketu, melçine, stomakun etj, konsiderohen si super-ushqimet e natyres. Melçia e viçit, pules, roses etj, jane me vlera te medha ushqyese dhe kjo eshte edhe arsyeja se perse nga ben mire t’i konsumojme ato.  Si fillim, ia vlen te permendet se melçia, siguron nje doze […]

Sallata Kale, vlera te medha per shendetin

Kale, ose sallata jeshile është sot një nga perimet më të rëndësishme dhe me vlera ushqyese të mëdha. Kalë, zotëron një numër të madh vitaminash dhe proteinash të cilat na ndihmojnë të jemi më të shëndetshëm. Për sa i përket  përfitimeve shëndetësore nga kale, ajo luan një rol të rëndësishëm, në kujdesin ndaj syve, detoksifikimin […]