Kulumbria, fruti me vlera të mëdha për shëndetin!

Kulumbria (Prunus Spinosa L.) është bimë shkurre me rritje të ngadaltë deri 5 m e lartë, me degë të dendura me gjemba dhe gjethe eliptike vezake. Lulëzon në prill, lulet janë të bardha, kurse frutat të rrumbullakëta me ngjyrë të kaltër. Frutat kanë shije më të mirë dhe jo aq të hidhur nëse vjelën pas disa ngricave. Rritet në mexha, buzë rrugëve, në […]

Kivi, fruti me vlera te madhe ushqyese!

Kivi është njohur ndryshe me emrin Actinidia. Ai është fruti që ka përhapje tregëtare në të gjithë botën, është mjaft i kërkuar dhe i klasifikuar si mbreti i frutave pasi ka përmbajtje të vitaminës C në nivele më të larta se frutat e tjera. Ky frut ka vlera të mëdha për shëndetin. Kivi është frut […]

Fruti anti-kancerogjen i rekomanduar per duhanpiresit

Një mollë përmban disa lëndë ushqyese të dobishme, pasi ka mjaft fibra (3-5g), antioksidantë, vitamina dhe minerale, të cilat së bashku ofrojnë disa përfitime për trupin e njeriut. Për sa i përket kalorive, fruti përmban 65 kcal për 125 gram, ndërsa përbëhet nga uji me një normë rreth 84%. Përbërjet polifenolike të përfshira në mollë mund të […]

Jackfruit, fruti qe s’do i rezistoni pa e provuar

Jackfruit eshte nje frut qe rritet te Azine jugore dhe juglindore. Fruti per ate pjese te popullsise eshte nje produdukt i perditshem, por per ne qe jetojme ne Europe, eshte nje frut qe te shton kureshtjen per ta provuar. Eshte nje frut qe jo vetem te ngop, por edhe merr shume perfitime shendetesore prej tij. […]

Molla, fruti “magjik” i shendetit para gjumit

Një ndër këshillat parësore për një gjumë të mirë është të mos konsumoni ushqim para se të shtriheni. Por kjo nuk funksionon për një frut ‘magjik’. Nëse konsumoni një kokërr mollë para se të shtriheni të flini do të merrni shumë përfitime. Vitaminat dhe mineralet Mollët janë të pasura me vitaminën C, B6 dhe kalium, […]

Graviola, fruti me veti befasuese kunder kancerit

Graviola, (Annona Muricata L) i perket familjes Annonaceae. Graviola eshte nje peme e vogel me gjelberim te perjetshem, e cila rritet ne menyre natyrale ne regjionin e Amerikes se Mesme dhe Amerikes Jugore, nga jugu i Meksikes neper Peru deri ne Brazil. Sa i perket kultivimit, asaj i pershtatet klima tropikale. Te gjitha pjeset e saj […]

Hurma, vitaminat dhe vlerat qe ofron fruti i vjeshtes

Nje hurme mesatare rreth 170gr, permban 118Kcal dhe na ofron rreth 6gr fibra. Hurmat jane shume te pasura ne fitokimikate (antioksidhuese) si Katehina, Galokatehina dhe Acid vetulinik, subestanca me veti antitumorale. Permban gjithashtu dhe antioksidhuese si Vitamin A, B-karoten , likopen, lutein, zeaksanthin dhe kriptozeaksanthin, te gjithe keto antioksidhuese fuksionojne si nje ushtri e madhe […]

Bajamja e eger, fruti qe te ruan zemren, te mban elegant dhe largon diabetin

Në Shqipëri, gjenden shumë bajame të egra që rriten lirshëm në habitatin e tyre natyror. Bajamet e egra janë mjaft popullore sidomos në Berat dhe në zonat përreth. Ekspertët këshillojnë që fëmijët të konsumojnë 1-2 bajame të egra në ditë, ndërsa tërriturit nga 2 bajame tri herë në ditë. Shkencëtarët janë të mendimit se një […]

Nespullat, fruti me veti te shumta shendetesore

Nespullat janë një prej frutave me veti të shumta shëndetësore, janë antioksidues, antiinflamatorë, reduktojnë kolesterolin, i bëjnë mirë lëkurës dhe shikimit, përveçse përmbajnë shumë ujë dhe pak kalori, 28 kalori për 100 gramë dhe për këtë arsye kanë veti dobësuese. Një tjetër veti e tyre është se ngopin shpejt, ndaj mund të përdoren ndërmjet vakteve, […]