Bujqësia merr pikiatën, rënia më 2023, më e forta që nga 1997-ta

Struktura e rritjes ekonomike në vitin 2023 tregoi rënie të theksuar të sektorit të prodhimit në vend dhe sidomos bujqësisë, që është edhe sektori më i madh në ekonomi. Të dhënat zyrtare të INSTAT referuan se sektori i bujqësisë shënoi rënie me 0.68% në vitin 2023, më e forta e sektorit që nga viti 1997. […]

Vitaminat dhe elementet qe nevojiten ndersa vitet kalojne!

Kalcium Me kalimin e moshës, mund të filloni të humbni nga ky mineral më shumë sesa merrni në organizëm. Kjo mund të bëjë që kockat të thyhen më lehtë (osteoporoza), veçanërisht për gratë pas menopauzës. Kalciumi ndihmon muskujt, nervat, qelizat dhe enët e gjakut të punojnë siç duhet.  Kalciumi merret më së shumti nga ushqimi […]

“AgrIOT”, Aplikacioni i vetem qe monitoron mungesat e lendeve ushqyese permes smartphonit

Teknologjia e zhvilluar nga AgrIOT integron shkencën dhe teknologjinë dhe mundëson identifikimin e mungesave të lëndëve ushqyese në tre lëndët ushqyese kryesore thelbësore për shëndetin e bimëve (azoti, fosfori dhe kaliumi). Gjigandi Izraelit “Haifa Group” ka nënshkruar një memorandum mirëkuptimi (MOU) për investime në AgrIOT , një kompani që zhvillon teknologji që monitoron mungesat e lëndëve ushqyese përmes smartphone dhe […]

Çertifikata cilesie per bizneset ushqimore. Si do te pajisen operatoret, kriteret qe duhet te plotesojne

Bizneset ushqimore duhet të plotësojnë disa kritere të caktuara për t’u pajisur me certifikatën e cilësisë për produktet që prodhojnë. Me një urdhër të posaçëm, Ministria e Bujqësisë, ka përcaktuar formatin dhe përmbajtjen e certifikatës së cilësisë, për përputhshmërinë e produktit bujqësor ose ushqimor me specifikimet teknike të produkteve të regjistruara si specialitet tradicional i […]

Semundjet qe shkakton ndotja e ajrit

Ajri që ne thithim është mjaft i rëndësishëm në shëndetin tonë po ashtu edhe për mjedisin që na rrethon. Ndotja e tij edhe pse mund të mos jetë shumë e dukshme është vdekjeprurëse. Ndotësit e ajrit mund të jenë grimca pluhuri, kimikate apo materiale biologjike të cilat kanë efekte mbi organizmin tonë, mjedisin, atmosferën. Dioksidi […]

Tingujt e pyjeve te botes, Projekti qe ju afron me natyren!

Të mbyllur në shtëpi prej muajsh, në shumë raste kemi lënë pas dore kontaktin me natyrën. Veçanërisht ata që jetojnë në metropolet e mëdha, me pak hapësira të gjelbra. Vera na ndihmoi të rikuperonim disi, por vjeshta dhe masat kufizuese për një ‘lockdown’ tjetër, rrezikojnë të na largojnë sërish nga jeta në ajër të pastër. […]

Vendimi i Qeverise/ Ja si do regjistrohen tokat qe nuk jane ne harta!

Një vendim i kësaj jave i Këshillit të Ministrave ndez dritën jeshile për regjistrimin në Kadastër të tokave për të cilat ekzistojnë titujt e pronësisë por nuk kanë të përcaktuar sipërfaqet. Objekt i këtij vendimi është përcaktimi i procedurave të regjistrimit të pasurive të paluajtshme, për të cilat zotërohen tituj pronësie në përputhje me nenin […]

Erald Shulla, brezi i ri qe do te sjelli ndryshimin

Pas 23 vitesh rikthehet serish i ftuar i gazetarit Shkelqim Bylykbashi. Ka nje te vecante e qe shoqerohet me histori mediatike ne jeten e tij. Eraldi eshte nder te intervistuarit e pare te bera po nga gazetari Bylykbashi ne marsin e larget te vitit te mbrapshte 1997. Sapo ishte krijuar TV 4plus dhe intervista kishte […]

Levizja e qytetareve drejt Greqise/ Ja proçedurat qe duhet te ndiqni!

Situata e pandemise se COVID-19 po vazhdon ende duke ndryshuar jo vetem jetesen e njerezve por edhe te gjitha procedurat e kalimeve kufitare nga nje shtet ne tjetrin. Policia e Shtetit sqaron qytetarët se sipas njoftimit zyrtar të bërë nga autoritetet policore greke, në zbatim të vendimit të qeverisë greke, kufiri tokësor  me Greqinë do […]

COVID-19/ Kujdesi qe duhet te kene grate shtatzena – ISHP: Respektoni ne menyre strikte rregullat e higjienes vetjake

Instituti i Shëndetit Publik ka apeluar per grate shtatzena sesi mund te mbrohen nga koronavirusi COVID-19. ISHP iu drejtohet te gjitha grave shtatzena, duke iu bere thirrje te respektojne ne menyre strikte rregullat e higjienes vetjake dhe distancimit social. “Si të mbroheni nga COVID-19 gjatë shtatzënisë? Nëse jeni shtatzëna, respektoni në mënyrë strikte rregullat e […]