Rreziku nga maskat e hedhura ne rruge

Infektologu kosovar Arben Vishaj bëri thirrje që qytetarët mos t’i hedhin maskat në rrugë. Ai pohon se përhapja e virusit ndodhë shumë lehtë për shkak se virusi mund të qëndroj dy deri në tre ditë në produktet e përdorura që janë hedhur në rrugë. Pamje të tilla të maskave dhe dorëzave të përdorura nga pacientët […]

Çertifikimi i hap rruge eksportit te fasules pllaqi, rriten siperfaqet e kultivuara

Fasulja pllaqi, krahas patates e mollës, janë kulturat që e avantazhojnë qarkun e Korçës të konkurrojë denjësisht në eksportet bujqësore në tregjet e huaja. Fasulja kokërrmadhe, e njohur ndryshe me emrin “pllaqi”, është një kulturë tradicionale e fermerëve të fshatit Kreshpanj, në njësinë administrative Pojan, të Korçës. Në kuadër të programit të BE-së, bashkia Maliq […]

Ata qe vrapojne ne rruge jane transmetuesit me te rrezikshem te koronavirusit

Ata që vrapojnë në rrugë janë transmetuesit më të rrezikshëm të koronavirusit sepse marrin me shpejtësi frymë edhe lirojnë më shumë pikla në ajër. Doktori australian, Norman Swan, ka shpjeguar përse aktualisht kalimtarët më të rrezikshëm në rrugë janë ata të cilët vrapojnë dhe ka bërë apel që treningët në ambient të hapur përkohësisht të ndërpriten […]

Selimi: Politika ne Kosove si “Egersia e kafsheve ne rruge”

Fatmir Selimi eshte dr i USAID ne Kosove. Ne situaten e krijuar ne Kosove ku Covid-19 eshte perzier me politiken dhe kjo i ka bere njerezit e thjeshte akoma me konfuz. Pamvaresisht lojerave politike qe luhen nga politikanet brenda e jashte Kosove, Fatmiri ne nje postim te tijin ne facebook ben nje apel shume fin […]

Amazona vijon te digjet – Ushtria ne aksion, protestuesit neper rruge

Amazona vazhdon të digjet, e ndërkohë që zjarrfikësit luftojnë me flakët, nga Brazili në Bolivi, mijëra protestues kanë dalë nëpër rrugët e Rio de Janeiro duke kërkuar mbrojtjen e pyjeve dhe shmangien e tragjedive të tilla në të ardhmen. Në Bolivi flakët janë dyfishuar gjatë ditëve të fundit ndërkohë që janë rreth 1 milionë hektarë […]

Nje rruge e rralle biçikletash ne Belgjike

National Geographic ka promovuar një prej shtigjeve më të rralla në botë për të apasionuarit ndaj udhëtimeve me biçikleta. Ndodhet në krahinën Limburg në Belgjikë dhe bëhet fjalë për një rrugë 212 metra ndërtuar nën nivelin e një liqeni. Në këtë mënyrë, thotë National, ekosistemi në Rezervën Natyrore është ruajtur.