Bresheri demton bujqesine ne Lushnje/ Fermeret te pashprese per mbeshtetje nga qeveria

Kushtet atmosferike te paqendrueshme ne ditet e fundit, te cilat u shoqeruan me rebeshe shiu dhe bresheri, shkaktuan deme te konsiderueshme ne bujqesi ne rrethin e Lushnjes. Ne Lushnje dhjetera hektare te mbjella me miser, grure, vreshta dhe serra djellore pesuan deme nga bresheri. Sipas te dhenave zonat me te prekura deri me tani jane […]

Lehtesimi i masave nga e hena – Por çfare ndalohet deri ne date 23 qershor

Nga një qershori një sërë aktivitetesh do t’i kthehen normalitetit në vend. Kështu nën masa strikte të sigurisë do të lejohen të hapen nga çerdhet e kopshtet, deri te palestrat, plazhet e qendrat arsimore e kampionatet sportive pa publik. Ndërsa për transportin publik po punohet për një strategji të sigurt, e cila do të jetë […]

Subvencionet ne bujqesi/ 85 % e fermave perjashtohen nga fondet, nuk kane NIPT

Ndërkohë që më 29 Maj do të hapen aplikimet për të përfituar nga fondet në sektorin bujqësor, 85 për qind e fermave janë të përjashtuara. Sipas të dhënave të Këshillit të Agrobiznesit Shqiptar, në Shqipëri në fushën e bujqësisë, blegtorisë dhe agrobiznesit operojnë mbi 350 mijë ferma. Aktualisht rreth 15 % janë të pajisura me […]

Miliona qeliza burimore te njeriut nga nje embrion miu

Një embrion miu është përdorur si një ”biofaktiv” për të prodhuar miliona qeliza burimore të pjekura njerëzore, përfshirë qelizat e kuqe të gjakut. Teknika, e botuar në revistën ”Science Advances” nga grupi i Universitetit të Buffalo të udhëhequr nga Jian Feng, zgjidhi një problem që deri më tani kishte parandaluar prodhimin e këtyre qelizave ”in […]

Bllokimi nga pandemia, deme te renda ekonomike ne zonat rurale

Pandemia e koronavirusit edhe pse nuk është ndjerë në zonat rurale, ka dhënë efekte të rënda ekonomike. Fermerët që me prodhimet e tyre bujqësore dhe blegtorale siguronin jetesën e familjeve të tyre, janë në vështirësi të mëdha ekonomike, për faktin se janë në pamundësi për të shitur produktet e tyre. Mungesa e transportit ka bërë […]

Shkencetaret: Testet per antitrupa nuk provojne imunitet nga COVID-19

Administrata federale e Shteteve të Bashkuara ka sinjalizuar probleme serioze me testet për antitrupa kundër koronavirusit. Sipas raporteve në treg aktualisht qarkullojnë mbi 150 teste dhe shumë prej tyre japin rezultate fallso. Administrata njoftoi rregullore më strikte këtë javë për kompanitë që prodhojnë këto teste. Siç njofton kolegia Ardita Dunellari, ekspertët e shëndetit publik paralajmërojnë […]

DW/ A te mbron hashashi nga Corona?

Studiues kanadezë pretendojnë, se hashashi si bimë shëruese me gjasë të mbron edhe nga Corona. Rezutatet e tyre janë pjesë e një studimi për përdorimin e “cannabis” në trajtimin e kancerit dhe sëmundjes Morbus Crohn. Në luftën për gjetjen e një vaksine apo ilaçi kundër virusit SARS-CoV-2, studiuesit nuk ndjekin vetëm rrugë tradicionale. Ata kanë […]

Covid-19/ Nga e hena zonat e gjelbra me levizje te lire deri ne oren 21:00

Nga e hëna e ardhshme do të mbeten vetëm Zonat e Kuqe të përcaktuara në hartën e mesiperme, bashkitë Shkodër, Kurbin, Krujë, Durrës, Tiranë dhe Fier, ku do të vazhdojë i njëjti regjim oraresh lëvizjeje dhe rregullash të qarkullimit si deri tani. Këto zona do të blindohen me postblloqe dhe nuk do të lejohet hyrje-dalja […]

Nga serat te konsumatoret, pse kemi fruta dhe perime te shtrenjta ne treg?

Kush ka bërë pazar për fruta-perime javët e fundit ka konstatuar rritje dhe luhatje të ndjeshme të çmimeve. Mbiçmimi është një fenomen i zakonshëm dy vitet e fundit në tregje dhe mbështetet nga statistikat zyrtare të INSTAT, që për muajin Mars flasin për një shtrenjtim me 25% të këtyre produkteve. Nga ferma tek konsumatori final, […]

Shkrirja e akujve po çon ne nje pushtim te deteve dhe oqeaneve nga algat toksike

Grupimet e algave toksike jane bere aq të mëdha sa ato janë edhe të dukshme nga hapësira. Kjo është një nga pasojat e tmerrshme të ndryshimit të klimës. Kjo u deklarua në një studim të botuar në revistën Shkencore “Scientific Reports”, nga studiues te Universitetit Columbia, te cilet zbuluan se shkrirja e kapakëve të akullit […]