Perpunuesit e qumeshtit po furnizohen nga importi/ Fermeret vendas detyrohen ta hedhin ne toke prodhimin e tyre

Blegtoret ne vendin tone po vijojne te kene probleme te medha me shitjen e qumeshtit. Firmat grumbulluese dhe perpunuese kane ulur ndjeshem cmimin e qumeshtit duke mos i dhene asnje arsye fermereve te cilet shprehen se cmimi eshte nen kosto cka i con ata drejt falimentimit. Duke mos e shitur me cmimin e paracaktuar nga […]

Propolisi: Çfarë është dhe si mund ta përdorni!

Produktet që rrjedhin nga kosheret e bletëve duket se kanë veti të dobishme, megjithatë më i njohuri nga këto është propolis. Çfarë është propolis? Propolisi është një substancë rrëshinore, ngjitëse që bletët e përdorin për të bashkuar materialet e tyre të zgjoit. Bletët brenda mbulojnë muret qelizore me propolis, duke parandaluar përhapjen e baktereve dhe […]

Keni probleme me metabolizmin? Ja disa praktika si ta shpejtoni atë!

Hulumtimet zbulojnë se shumica e njerëzve në dietë  rimarrin një pjesë të peshës që humbën. Megjithëse ka shumë arsye pse ndodh kjo, shumë argumentojnë se arsyeja kryesore është fakti që dieta shkatërron metabolizmin. Fakti është që dieta në të vërtetë ngadalëson metabolizmin, por nga ana tjetër e përmirëson atë në shumë mënyra pozitive. Le të shohim se […]

Djegia e pyjeve/ Dom Gjergj Meta: Do ta paguajme shtrenjte kete indiference

Pas zjarreve të shumta qe kanë nisur në Tropojë, Malsi e Madhe, Shkodër, Lezhë, Mirditë, Fier, Dom Gjergj Meta ka shprehur shqetësimin e tij për këtë dhe indiferencën institucionale dhe mediatike. “Po e paguajmë dhe do ta paguajmë shtrenjt këtë pabesi dhe indiferencë ndaj natyrës. Po e paguajmë me pyjet që premë, me ujrat që […]

Çfare eshte bujqesia e qendrueshme dhe pse duhet ta praktikojme?

Shpesh dëgjojmë për bujqësi të qëndrueshme, një temë shumë në modë, megjithatë ka një konfuzion rreth kuptimit të saj. Çfarë do të thotë në të vërtetë bujqësia e qëndrueshme? Të gjithë jemi të qartë se kjo temë ka të bëjë me ekologjinë, si dhe disa çështje etike, por do ta kemi të vështirë të japim […]

Arsyet pse nuk duhet ta merrni buken e prere

Prerja e bukës nuk është një veprim i këshillueshëm dhe kjo për disa arsye. Në momentet e emergjencës së frenimit të përhapjes së koronavirusit, një nga urdhrat e dhënë është që ajo të mos pritet. Kjo pasi telat prerës në furrat e bukës mund të jenë burim infektimi me koronavirus dhe në këtë mënyrë ai […]

Studimi/Koronavirusi ‘shume i ndjeshem’ ndaj temperaturave te larta, por mos mendoni se Vera do ta zhduke ate

Virusi që shkakton Covid-19, mund të përhapet më shpejt në një temperaturë të caktuar, zbulon një studim. Megjithatë ekspertët thonë se njerëzit duhet të shmangin rënien në ‘grackën’ e të menduarit se koronavirusi  do të reagojë ndaj ndryshimeve sezonale në të njejtën mënyrë si ato patogjene, që shkaktojnë ftohje apo grip. Studimi, nga një ekip […]

Fobia nga termetet – Si mund te jetojme me te dhe si mund ta kurojme?!

Sizmofobia, quhet ndryshe frika ose fobia që njerëzit kanë nga tërmetetet Janë qindra mijëra fobi dhe Sizmofobia është një nga ato më të zakonshmet nëse jetoni në një zonë të rrezikut sizmik. Ajo përkufizohet si frika ekstreme, shpesh iracionale nga tërmetet. Ne të gjithë kemi frikë nga tërmetet të cilat janë fatkeqësi natyrore mbi të […]

Kush do ta trashegoje bujqesine?!

Nga Ervin Resuli A do ta trashgojmë bujqesinë ? Sot jemi në udhëkryq, jemi në një ndërprerje të dhunshme te ketijë zinxhiri jetik per ekonominë por më thelbesor për jetën. Fshati sot ështe ne grapat e fundit te tijë ku me veshtiresi mbillet apo korret. Nuk po flasim për fatkeqësi të motit apo te nje […]

Si ta zvogelojme ngrohjen globale?

Planeti ynë, gjithnjë e më shumë po përballet me ndryshimet klimatike. Stuhitë, vërshimet, thatësia etj. janë disa nga pasojat e ndryshimeve klimatike që janë si rrjedhojë e lirimit në atmosferë të gazrave serë. Zvogëlimi i sasisë së reshjeve, zvogëlimi i sasisë së ujit për pije dhe higjienë, humbja e të korrurave, përballja më urinë etj. […]