IPARD II/ Thirrja e 3-te, Çfare duhet te dine fermeret per aplikimet

Agjencia e Zhvillimit Bujqësor dhe Rural e Shqipërisë njofton Thirrjen e III për dorëzimin e aplikimeve në kuadër të Programit IPARD II nga Instrumenti i Ndihmës së Para-Anëtarësimit (IPA) për Zhvillimin Rural (IPARD) me qëllim të zhvillimit të Sektorit Agro Ushqimor. Thirrja e III për aplikime do te hapen ne daten 10 Dhjetor 2020 për […]

Parashikimi i motit/ Ja çfare jave e pret Shqiperine

Kjo javë do të ndikohet nga kushte atmosferike të qendrueshme. Sipas Shërbimit Meteorologjik Ushtarak, moti parashikohet të jetë kryesisht i kthjellët,  e vranësira deri mesatare këto më të perqëndruara ditën e martë. “Era parashikohet të jetë nga  kuadrati i Veriut me shpejtësi mesatare 1-6m/sek, e cila hera-herës përgjatë vijës bregdetare dhe zonave luginore, kryesisht në […]

Keni gjymtyret e ftohta? Ja çfare problemesh shendetesore tregojne!

Ekspertët e Shëndetësisë thonë se ndryshimet në temperaturën e gjymtyrëve, shëndeti dhe stili i jetesës, janë disa prej shkaktarëve kryesor të këmbëve të ftohta. Gjymtyrët e ftohtë janë dhe nga disa shkaqe mjekësore, por ka edhe kura natyrale për më shumë ngrohtësi. Ndjesia e të ftohtit në këmbë është një nga reagimet normale të trupit […]

Frutat me te mira per shendetin – Ja çfare duhet te konsumoni!

Nëse nuk i pëlqeni luleshtrydhet, tëherë duhet t’i lexoni disa nga përfitimet shëndetësore që ato kanë. Jo vetëm që kanë një shije fantastike, por ato janë shumë të pasura edhe me vitaminë dhe antioksidantë dhe kanë vlera të tjera të jashtëzakonshme për shëndetin tuaj. Nxisin metabolizmin– Luleshtrydhet janë një burimi shkëlqyeshëm i vitamines C. Njerëzit […]

TAP udhezon çfare mund te behet mini gazjelles!

Pas perfundimit te Gazsjellesit TAP kompania ka njoftuar te gjithe banoret dhe pronaret e tokave prane linjes se tij per kujdesin qe duhet te kene. Ne njoftim detajohen aktivitetet dhe distancat qe lejohen per te kryer punime te ndryshme. Gazsjellësi i TAP është një tubacion me presion shumë të lartë që transporton gaz natyror, i […]

Çfare eshte bujqesia e qendrueshme dhe pse duhet ta praktikojme?

Shpesh dëgjojmë për bujqësi të qëndrueshme, një temë shumë në modë, megjithatë ka një konfuzion rreth kuptimit të saj. Çfarë do të thotë në të vërtetë bujqësia e qëndrueshme? Të gjithë jemi të qartë se kjo temë ka të bëjë me ekologjinë, si dhe disa çështje etike, por do ta kemi të vështirë të japim […]

Ndihma financiare/ Çfare duhet te bejne bizneset dhe individet per te perfituar

Ashtu sikurse ishte paralajmëruar, qeveria ka konkretizuar në një vendim të posacëm mënyrën se si do të ndahet fondi 5 miliardë e 850 milionë lekë si pagë apo ndihmë ekonomike në kuadër të pandemisë. Me propozimin e ministrit të Shtetit për Rindërtim, Këshilli i Ministrave vendosi dhënie ndihme financiare për të punësuarit në subjektet e biznesit me […]

Ja çfare do ti ndodh trupit tuaj nese nuk konsumoni buke!

Buka është një ushqim i preferuar, por edhe ndikon në forma të ndryshme, disa prej të cilave janë të dëmshme për trupin dhe linjën tonë. Ja çfarë ndodh me trupin nëse eliminoni plotësisht bukën e bardhë nga dieta juaj: Do të humbni peshë të shkaktuar nga uji Buka është plot me karbohidrate, dhe nxjerrja e […]

Çfare do te ndodhte nese te gjithe insektet ne toke do te zhdukeshin

Sasia e insekteve po zvogëlohet me një shkallë alarmante dhe kjo mund të çojë në zhdukjen e 40% të specieve në dekadat e ardhshme. Ky eshte perfundimi i një studimi të fundit shkencor . Mund te mendoni se planeti do të ishte një vend më i mirë pa to, por e vërteta është e kunderta, zhdukja e tyre […]

Çfare duhet t’u mesojme femijeve qe te ndihmojne planetin tone te mbijetoje!

Fëmijët tanë i mësojnë gjërat shumë shpejt, dhe ne si prindër u mësojmë atyre zakone eko-miqësore, që mund të luajë një rol të madh në ruajtjen e mjedisit. Është thelbësore t’u mësoni këto zakone në mënyrë që fëmijët tanë të lidhen më mirë me natyrën dhe kështu do t’i frymëzojë ata të kenë një rol […]