Paralajmerimi i shkencetareve/ Pandemi me te keqija do te vijne, nese nuk mbrojme natyren

Pandemitë si COVID-19 mund të ndodhin më shpesh, nëse nuk ndalojmë së shkatërruari natyrën, paralajmëroi një grup ekspertësh të biodiversitetit. 1.7 milion viruse të paidentifikuara, të njohura për infektimin e njerëzve, vlerësohet se ekzistojnë te gjitarët dhe zogjtë e ujit. Një grup ekspertësh të biodiversitetit paralajmëruan se pandemi të ardhshme janë në horizont, nëse njerëzimi nuk […]

Nga java tjeter, masa te “pazakonta”! Edhe kembesoreve do u hiqet patenta dhe makina nese kane

Qeveria ka njoftuar nisjen e një procesi lehtësimi gradual të masave parandaluese të COVID-19 por nga ana tjetër, ka parashikuar që të ashpërsojë masat ndëshkuese për shkelësit, duke rritur gjobat, duke zgjatur kohën e penaliteteve e duke e ashpërsuar më tej deri në burgosje. Kryeministri bëri të ditur se do të ndryshojë Kodi Penal dhe […]

Ende ka shprese nese perdorim nje inteligjence me te larte se ky virus jo vetem pandemik!!!

Këto ditë tema më e nxehtë në media dhe preokupimi i pjesës më të madhe të njerëzimit mbarëbotëror është kjo “qënie” me karakteristika arkaike, por në të njëjtën kohë me një dinakëri djallëzore. Duke qenë se ruaj ende pasionin e një biologu molekular (që fatkeqësisht nuk munda ta kultivoj në terrenin e ofruar nga realiteti […]

Kujdes! – Nese dyshoni qe keni koronavirus nuk duhet te perdorni anti-inflamatore

Autoritetet franceze kanë paralajmëruar që ilaçet anti-inflamatore të përdorura gjerësisht mund të përkeqësojnë koronavirusin. Ministri i shëndetësisë i vendit, Olivier Véran, i cili është një mjek dhe neurolog i kualifikuar, ka postuar në Twitter: “Marrja e anti-inflamatorëve [ibuprofen, kortizon …] mund të jetë një faktor në përkeqësimin e infeksionit. Në rast ethe, merrni paracetamol. Nëse […]

FAO: “Ushqim me i qendrueshem nese rriten te drejtat e grave”

Kjo është ajo që FAO, organizata e KB për ushqim dhe bujqësi, deklaron: “Në zonat rurale ku ka më shumë barazi gjinore, rriten ka rritje e të ardhurave ekonomike dhe sistemet ushqimore janë më efikase”. Garantimi i sistemeve të qëndrueshme të ushqimit është i mundur vetëm duke fuqizuar gratë në të gjithë botën, duke njohur […]

Ja çfare do ti ndodh trupit tuaj nese nuk konsumoni buke!

Buka është një ushqim i preferuar, por edhe ndikon në forma të ndryshme, disa prej të cilave janë të dëmshme për trupin dhe linjën tonë. Ja çfarë ndodh me trupin nëse eliminoni plotësisht bukën e bardhë nga dieta juaj: Do të humbni peshë të shkaktuar nga uji Buka është plot me karbohidrate, dhe nxjerrja e […]

Aflatoksinat, rreziku nga ushqimi i mykur nese perdoret ne ushqyerjen e kafsheve

Aflatoksina është një helmim ushqimorë  që shkaktohet nga toxina e mykut e llojit Aspergillus, zakonisht vjen  nga konsumimi i ushqimeve të ndotura me këtë lloj të mykut. Ky helmim shkaktohet nëse kafshët konsumojnë ushqime të mykura me këto lloje të mykeve që mundë të prodhojne këtë toksinë, mundë të infektohen ushqimet në fushe para korrjeve […]

Embelsirat nese konsumohen ne kohen e duhur nuk jane te demshme per shendetin

Kur flitet për ëmbëlsirat, asnjë nuk i reziston dot dhe mund t’i konsumojë ato në çdo moment të ditës. Ka shumë persona që mendojnë se është më mirë që ëmbëlsirat të konsumohen në mëngjes, sepse trupi e asimilon gjatë ditës. Por, cila është e vërteta? Në të vërtetë ëmbëlsirat duhet të konsumohen rreth orës 5 […]

Ja çfare i ndodh trupit tuaj, nese nuk hani fruta dhe perime!

Frutat dhe perimet permbajne disa prej vlerave ushqyese me te rendesishme per shendetin tone. Por sipas nje studimi te kryer se fundmi, vetem 11% e njerezve hane fruta dhe perime perdite. Por çfare mund te ndodhe me trupin tuaj, nese ju nuk hani mjaftueshem fruta dhe perime? Ju shfaqen probleme me sistemin e tretjes Pa […]

Perfitimet qe keni nese konsumoni kumbulla!

Konsumimi i kumbullave mund te sjelle mjaft pasoja pozitive ne organizmin tone. Perveçse mund te perdoren per perdorimin  e mermelatave, padyshim qe mund te konsumohen edhe te fresketa. Sipas studimeve kumbullat, jo vetem qe forcojne kockat, parandalojne dhe zvogelojne rrezikun e zhvillimit te kancerit ne zorren e trashe, konsumimi i 12 kumbullave zvogelon edhe nivelet […]