COVID-19/ Higjena qe duhet te mbajne punonjesit e ushqimit!

Çfarë mund të bëjnë punonjësit e ushqimit për të siguruar praktikat e higjenës? Covid-19 sjell shumë pak ndryshime për bizneset ushqimore në lidhje me sigurinë ushqimore. Higjena dhe praktikat e sigurta vazhdojnë të jenë kyçe. Raporti mjekësor i aftësisë për punë dhe procedurat normale, që zbatohen në bizneset ushqimore, duhet të sigurojnë që punonjësit e […]

Frutat me te mira per shendetin – Ja çfare duhet te konsumoni!

Nëse nuk i pëlqeni luleshtrydhet, tëherë duhet t’i lexoni disa nga përfitimet shëndetësore që ato kanë. Jo vetëm që kanë një shije fantastike, por ato janë shumë të pasura edhe me vitaminë dhe antioksidantë dhe kanë vlera të tjera të jashtëzakonshme për shëndetin tuaj. Nxisin metabolizmin– Luleshtrydhet janë një burimi shkëlqyeshëm i vitamines C. Njerëzit […]

Kujdes! – Nese dyshoni qe keni koronavirus nuk duhet te perdorni anti-inflamatore

Autoritetet franceze kanë paralajmëruar që ilaçet anti-inflamatore të përdorura gjerësisht mund të përkeqësojnë koronavirusin. Ministri i shëndetësisë i vendit, Olivier Véran, i cili është një mjek dhe neurolog i kualifikuar, ka postuar në Twitter: “Marrja e anti-inflamatorëve [ibuprofen, kortizon …] mund të jetë një faktor në përkeqësimin e infeksionit. Në rast ethe, merrni paracetamol. Nëse […]

EFSA: Nuk ka rrezik per ethet e mushkonjave “Rift Valley”, por BE-ja duhet te mbetet vigjilente!

Bashkimi Evropian nuk është në rrezik të menjëhershëm nga ethet e mushkonjave Rift Valley, por nga zhvillimet në vendet fqinje lind nevoja që autoritetet e BE-së dhe shtetet anëtare duhet të forcojnë, përmirësojnë dhe harmonizojnë aftësinë e tyre të mbikëqyrjes dhe përgjigjes, si dhe ekspertizën e tyre shkencore dhe teknike për t’u përgatitur më mirë […]

Ervin Dine: Vatra e shekullit XXI duhet te krijoje hapsira per rinine

Debatet destruktive nuk i shërbejnë Vatrës dhe interesave të shqiptarëve. Me dorëheqjen e z. Mishto, nuk ka alternativa të tjera përveç Kuvendit të 19 Janarit. Alternativat e dyta dhe të treta janë humbje kohe për Vatrën dhe trojet Shqiptare. Ne duhet të punojmë fort për ta bërë Vatrën një zë të fortë për të gjithë […]

Geshtenja – Duhet te investohet para se ajo te zhduket

  Pema e Bekuar”, “Pema e Jetës”, pema simbol e peizazhit,  gështenja, që Zoti e krijoj këtë lis në mal për të mundësuar jetën e krijesave të veta , për të ushqyer dhe strehuar përveç njerëzimit, edhe kafshët, si ato të egra , gjitarët, shpendët, zvarranikët dhe miliarda qenie të gjalla, ashtu edhe ato shtëpiake, por me lëndën […]

Ushqimet qe duhet te konsumoni kur keni probleme me tiroiden

Hipotiroidizmi ose mosfunksionimi i tiroides është një problem serioz, i cili kërkon trajtimin e duhur. Tiroidja ka një rol shumë të rëndësishëm në ruajtjen e shëndetit dhe shkaktari kryesor i mosfunksionimit të saj është çekuilibri hormonal. Lodhje, humbje peshe, rënie e flokëve janë disa nga simptomat më të zakonshme që tregojnë se keni probleme me […]

Ja perse duhet te konsumoni manaferra gjate vjeshtes

Manaferrat janë një lloj fruti që rekomandohet të konsumohet përgjatë periudhës së vjeshtës. Përtej shijes së mrekullueshme që ka, përfitimet e këtij fruti të vogël janë të mëdha. Më poshtë ju tregojmë disa nga arsyet kryesore pse duhet të hani sa më shumë këtë frut gjatë stinës së vjeshtës. Janë të pasura me vitaminë C; […]

Sa peshk duhet te konsumojme dhe çfare kujdesi duhet te kemi?

Cfare te bejme per merkurin e peshqve? Peshku eshte nje zgjedhje shume e mire proteinash, dhe yndyrnat e tij na mbrojne nga semundjet e zemres. Megjithate, pothuaj te gjithe peshqit permbajne gjurme merkuri, nje metal toksik, dhe disa prodhime deti permbajne ndotes te tjere te quajtur POP (persistent organic compounds). Sikurse peshqit e vegjel perbejne […]