Parku Kombetar Divjake-Karavasta se shpejti me aplikacion turistik!

Diten e sotme ne ambjentet e Qendres se Vizitoreve ne PKDK u zhvillua prezantimi i projektit “Menaxhim SMART i produktit turistik kulturor për shfrytëzimin e aseteve natyrore, qëndrueshmërinë dhe atraksionin e zonës së Parkut Kombëtar Divjakë – Karavasta”. Fondacioni SIG ne bashkepunim me Premier Consultancy Group (PCG) eshte duke zhvilluar nje aplikacion i cili do […]

Shqiptaret dhe rakia – Afro 60% konsumojne alkool, fieraket jane me “pijedashesit”.

60% e shqiptarëve pinë rregullisht alkool. Statistikat e Instat konfirmojnë traditën e një raporti të ngushtë mes meshkujve dhe gotës në Shqipëri. Studimi i fundit demografik dhe shëndetësor ka treguar se konsumi i rregullt i alkoolit gjatë 12 muajve të vitit është veçanërisht i theksuar në Qarkun e Fierit, me 88% dhe atë të Beratit, […]

Keshilli Kombetar i Patates i SHBA-se mbeshtet marrëveshjen e tregtise me Japonine!

Ja si kryehet vjelja e patates në Hollandë.

Shtëpia e Epërme e Japonisë miratoi të mërkurën një marrëveshje tregtare me Sh.B.A që ul tarifat për fermat dhe mallrat industriale, duke hapur rrugën e hyrjes së saj në fuqi në fillim të vitit të ardhshëm. Marrëveshja, për të cilën u pajtua nga Kryeministri Shinzo Abe dhe Presidenti amerikan Donald Trump në Shtator, u miratua […]

Si funksionojne dritaret me energji diellore?!

Një sistem lustrimi i rrjedhës së ujit të krijuar për të kthyer dritaret në kolektorë efikas të energjisë diellore është duke u testuar ne Spanje. Belén Moreno Santamaría nga Universiteti Politeknik i Madridit, një eksperte në ndërtesa me performancë të lartë, shpjegon se si funksionon: “Sistemi bazohet në dy panele xhami. Brenda, në vend që […]

Klubi spanjoll solidarizohet me Shqiperine

Ekipi i Malagës në Spanjë, kua aktivizohen edhe dy futbollistët shqiptarë Keidi Bare e Armando Sadiku, është solidarizuar me Shqipërinë pas situatës me tërmetet. Përpara se të luanin përballë Numancian në transfertë, të gjithë futbollistët e Malagës kishin shkruar në bluza “Lutuni për Shqipërinë”. Slogani “Pray for Albania/ Lutuni për Shqipërinë” ishte ndër më të […]

PD Lushnje solidarizohet me te prekurit nga termeti

PD Dega Lushnje ka postuar qendrimin e saj lidhur me situaten me te fundit lidhur me termetin e dt 26 nentor. Kr. i deges se PD-se Sajmir Korreshi ben me dije angazhimin e strukturave te kesaj force politike ne Lushnje lidhur me ndihmat e grumbulluara. Gjithashtu PD Lushnje ngre shqetesimin per organizimin e manget te […]

FAO bashkepunim me sektorin publik dhe privat ne dobi te sektorit te qumeshtit ne Shqiperi!

FAO, në bashkëpunim me Ministrinë e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural në Shqipëri, shpallen bashkëpunimin për zhvillimin e zinxhirit të vlerës së qumështit në Shqipëri në partneritet me kompaninë e prodhimit dhe të paketimit të ushqimit Tetra Laval dhe kompaninë ushqimore AgorAl & Global Services (AGS). Projekti synon të përmirësojë njohuritë e fermerëve të vegjël të […]

Divjake: Ndertimi i ujesjellesit te Grabianit, drejt perfundimit!

Banorët e fshatit Grabian, i cili bën pjesë në bashkinë Divjakë së shpejti pritet të kenë furnizim me ujë të pijshëm 24 orë. Janë rreth 9480 banorë që do të përfitojnë nga ky investim në 30 vjet të funksionimit të tij. Ndërtimi i tij pritet të ndikojë në zhvillimin e zonës në përmirësimin e cilësisë […]

Studimi: Ajri brenda shtepise tuaj eshte me i demshem sesa ajri jashte – ja pse!

Kur dëgjoni ose lexoni për “ndotjen e ajrit”, gjërat e para që ju vijnë në mendje janë tymi i fabrikave dhe i makinave. Sidoqoftë, aq i keq sa ndotja e ajrit jashtë është ajri brenda shtëpisë dhe me të vërtetë është i rrezikshëm. Po, e lexuat saktë, ajri brenda shtëpisë tuaj, vendit të punës, apo […]

Investon ne sera me teknologji italiane, Fermeri hedh 50 ton domate si pasoje e tregut

Në Kucove, në rrethin e Beratit rritja e domateve, trangujve dhe specave në sera per fermerin Paulin Kuqo, është bërë e mundur nga përdorimi i teknologjisë italiane. Fermeri dhe sipërmarrësi Paulin Kuqo disponon 2.5 hektarë sera për prodhimin e këtyre perimeve, 1 hektar prej  të cilave është ndërtuar me sera të pajisura plotësisht me tekonologji […]