Mungesa e tregut per rrushin/ Sindikata ne proteste, thirrje qeverise per mbeshtetje te fermereve

Sindikata e Fermereve te Bashkuar ka mbajtur paraditen e sotme nje proteste ne hyrjen jugore te qytetit te Kavajes ne mbeshtetje te fermereve te zones se Lekajt e Germenj te cileve tonelata me rrush u kane mbetur pa u shitur. Prej disa ditesh fermeret jane shfaqur ne media dhe rrjetet sociale te shqetesuar per mbetjen […]

Ne mbrojtje te fermereve dhe ze kunder Ministrise se Bujqesise, Eksperti Ervin Resuli nen presion?

Një status në Facebook, hedh dyshime se një nga ekspertët e bujqësisë dhe zëri që ka dalë në mbrojtje te fermerëve gjatë gjithë kohës, është kërcenuar apo është nën presion. Bëhet fjalë për Ervin Resulin, i cili është dhe një nga zërat më kritik e kundërshtar të Ministrisë së Bujqësisë dhe ministrit Çuçi, për politikat […]

Kosova hap aplikimet per subvencionet ne bujqesi/ 53 mln euro ne dispozicion te fermereve

Ministria e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural ka hapur thirrje për aplikim për fermerët, agro-përpunuesit dhe bizneset rurale për disa masa të Programit të Zhvillimit Rural 2020-21 dhe për të gjitha masat e Programit për Pagesat Direkte për vitin 2020, me një buxhet prej gjithsej 53 milion eurove. Këto dy programe kanë për qëllim mbështetjen […]

Demet ne bujqesi/ Qeveria e Kosoves ndan mbi 1.8 milione euro per kompensimin e fermereve

Ndryshe nga çfare ndodh ne vendit tone ku ministria e bujqesise eshte e interesuar per imazhin mediatik dhe jo per zgjidhjen e problemeve qe kane fermeret shqiptare, Qeveria e Kosovës ka miratuar kërkesën e Ministrisë së Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural që të ndajë ndihmen financiare me vlerë 1,867,107 euro. Kjo shumë do të shkojë […]

Çmimi i patates, po demton financat e fermereve ne Kosove

Kultura e patates zë sipërfaqe të konsiderushme në Kosove duke siguruar te ardhura per shume fermere. Në Komunën e Rahovecit kultivohen mbi 220 ha me patate, ku shumica e kësaj sipërfaqeje kultivohet në ambiente të hapur. Në fillim të muajit qershor fermerët kanë filluar shitjen e patateve në tregun vendas, por ajo çka po i […]

Sigurimi i bujqesise, garanci per ekonomine e fermereve

Demet e shkaktuara nga faktoret natyrore ne bujqesi si bresheri , permbyetjet ngricat etj. japin nje goditje te forte ne ekonomine e fermereve. Edhe pse ende jemi larg kultures dhe mundesise se sigurimit te fermave bujqesore kjo do te ishte menyra me e mire per te marre nje demshperblim ne te tilla raste. Ne nje […]

Teknologjia ne frutikulture, garanton fitimet e fermereve

Perdorimi i teknologjise ne frutikulture perkthehet ne fitime te konsuiderueshme per fermeret te cilet e aplikojne. Por sipas ekspertit te bujqesise Ilir Pilku çdo fermer duhet te beje nje perllogaritje te kostos se investimit dhe te fitimit qe do te marre me prodhimin. Shume vite me pare, kerkuesit shkencor ne bote studiuan mundësitë e përdorimit […]

Fermeret holandez japin nje mesazh te veçante per turistet qe humben ceremonine e pervitshme te tulipaneve

Çdo vit, turistët udhëtojnë për në Holandë për të shijuar fushat e ndritshme dhe shumëngjyrëshe të tulipanëve. Por me pandeminë e Koronavirusit e cila ktheu përmbys të gjitha planet e udhëtimeve, turistët nuk kanë patur mundësi këtë vit të marrin pjesë në spektaklin e përvitshëm të luleve. Kjo është arsyeja pse Dutch Daffodils, një fermë […]

Pandemia, subvencione fermereve te rajonit, ne Shqiperi te lene ne harrese

Pandemia “Coronavirus” ka pushuar gjithë botën. Përveç numrit të lartë të të prekurve e vdekjeve, e gjithë ekonomia globale po njeh rënie e siç thotë ekspertët, rrezikohet reçesioni. Si pasojë, e mbarë bota mund të njihet dhe me tkurrje të prodhimit të produkteve ushqimore, që nga drithrat e deri te perimet apo produktet shtazore. Në […]

Ndikimi i pandemise ne sektorin bujqesor/ KASH jep propozimet ne ndihme te fermereve

Ashtu si sektorët e tjerë të ekonomisë edhe bujqësia po përballet me vështirësi në këtë periudhë pandemie. Fermerët po vijojnë punën e tyre, duke kapërcyer vështirësitë e krijuara në këtë sektor. Në dy paketat financiare të publikuara nga qeveria deri tani, agrobiznesi nuk ka gjetur mbështetje. Kryetari i Këshillit të Agrobiznesit Shqiptar, Agim Rrapaj, deklaroi […]