Mungesa e tregut per rrushin/ Sindikata ne proteste, thirrje qeverise per mbeshtetje te fermereve

Sindikata e Fermereve te Bashkuar ka mbajtur paraditen e sotme nje proteste ne hyrjen jugore te qytetit te Kavajes ne mbeshtetje te fermereve te zones se Lekajt e Germenj te cileve tonelata me rrush u kane mbetur pa u shitur. Prej disa ditesh fermeret jane shfaqur ne media dhe rrjetet sociale te shqetesuar per mbetjen […]

Fermeret ne proteste – Qeveria te na ndihmoje, po falimentojme

Fermeret e Lushnjes dhe mbare Myzeqese kane protestuar diten e sotme per situaten e tregut per shitjen e produkteve bujqesore. Protesta e organizuar nga shoqata “Fermeret e Myzeqese” dhe e mbeshtetur nga 100 fermere te paisur me pankarta ku shprehin kritikat e tyre per mungesen e mbeshtetjes se qeverise, ka nisur tek rrethrrotullimi i plastmasit […]

Fermeret ne proteste, bllokohet rruga Lushnje – Berat

Ashtu sic ishte parajmeruar nga grupi nismetar i krijimit te shoqates se “Fermereve te Myzeqese” diten e sotme tek ura e Kuçit mbi Lumin Seman ne rrugen nacionale Lushnje – Berat eshte zhvilluar nje proteste paqesore. Gjendja e veshtire ne te cilen po ndodhen familjet e fermereve i ka detyruar ata te zhvillojne mëngjesin e […]

Grumbulluesit perseri ne proteste me 3 prill

Grumbulluesit dhe fermerët do të rikthehen në protestë pas përgjigjes negative të dhënë nga Ministria e Financave se skema e TVSH-së nuk do ndryshojë. Alban Zusi bëri me dije se protesta e radhës do të mbahet në 3 prill në qytetin e Lushnjes. Ata kërkojnë që qeveria të reagojë dhe të barazojë TVSH-në si në […]

Fermeret perseri ne proteste kunder skemes se TVSH-se

Deklarate per Shtyp e “Albanian Food Industry” Fermerët, grumbulluesit dhe përpunuesit përshkallëzojnë manifestimet. Deklaratat në media të Ministrisë së Financave dhe Ekonomisë në fund të javës së kaluar, treguan qartë se qeveria nuk tërhiqet nga ndryshimi i ligjit, i cili ul normën e kompensimit të TVSH-së për fermerin, prodhues i produkteve primare bujqësore, nga 20 […]