Ruajtja e farerave te vendit, nje thirrje per t’ju pershtatur ndryshimeve klimatike

Ndryshimet klimatike tash janë të gjithë pranuara. Ka një marrveshje globale, që quhet Marrveshja e Parisit, ku edhe Shqipëria është firmëtare, qysh prej vitit 2016, ku sic do shtet tjetër ka detyra konkrete, që të shmanget një e ardhme e zymtë e njerëzimit e parashikuar nga shkenca në rast mosrespektimi të kësaj Marrveshje. Dy janë […]

Covid-19 dhe bujqesia ne Itali, thirrje per patriotizem ushqimor!

“Bleni produkte ushqimore italiane” – Kjo eshte thirrja e bërë për konsumatorët, nga presidenti i grupimit agro-ushqimor Confagricoltura, Massimiliano Giansanti, në prag të masave të reja kufizuese që po shqyrtohen nga qeveria dhe Rajonet për të ndaluar përhapjen e infeksioneve nga Covid-19. Një ftesë e ngjashme, shpjegon Confagricoltura, iu drejtua ditëve të fundit nga federata […]

Mungesa e tregut per rrushin/ Sindikata ne proteste, thirrje qeverise per mbeshtetje te fermereve

Sindikata e Fermereve te Bashkuar ka mbajtur paraditen e sotme nje proteste ne hyrjen jugore te qytetit te Kavajes ne mbeshtetje te fermereve te zones se Lekajt e Germenj te cileve tonelata me rrush u kane mbetur pa u shitur. Prej disa ditesh fermeret jane shfaqur ne media dhe rrjetet sociale te shqetesuar per mbetjen […]

Covid-19 po perhapet nga te rinj asimptomatike, OBSH ben thirrje per t’i dhene fund “nacionalizmit te vaksinave”

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka paralajmëruar se koronavirusi po përhapet kryesisht nga të rinjtë e moshës 20, 30 dhe 40 vjeç, të cilët nuk janë të vetëdijshëm se janë infektuar. Takeshi Kasai, drejtori rajonal për OBSH-në në Paqësorin Perëndimor, tha në një konferencë virtuale se të rinjtë që udhëheqin përhapjen përbëjnë një rrezik për […]

Agrobiznesi thirrje qeverise: Lejoni veterineret, blegtoret e bujqit te qarkullojnë pa orar, qe te shmangim kolapsin

Kryetari i Këshillit të Agrobiznesit Shqiptar (KASH) Agim Rrapaj i kërkon qeverisë që të marrë disa masa në sektorin e bujqësisë, blegtorisë, veterinarisë dhe mekanikës bujqësore pas situatës së krijuar nga koronavirusi. Këshilli kërkon që blegtorët, bujqit dhe veterinerët të lejohen që të qarkullojnë pa orar për të shmangur kolapsin agroushqimor. Deklarata e plotë Disa masat qe duhen […]

Lumi Shkumbin po del nga shtrati! – Autoritetet i bejne thirrje banoreve te largohen

Reshjet e dendura te shiut qe kane perfshire te gjithe territorin e vendit kane bere qe lumenjte te kthehen ne nje rrezik per banoret qe jetojne prane tyre. Autoritetet vendore te Bashkise Divjake kane njoftuar se Lumi shkumbin po del nga shtrati duke rrezikuar banoret qe ndodhen ne afersi te Lumit. U eshte bere thirrje […]

UKL, Thirrje abonenteve per te lidhur aktmarreveshje dhe kontrata!

Ujesjelles Kanalizime Lushnje u ben te gjithe abonenteve debitore dhe te gjithe subjekteve te cilet nuk kane lidhur kontrate me UKL te paraqiten prane zyrave dhe te kryejne procedurat perkatese. Investimet qe po kryen ne rrjetin e furnizimit te ujit te pijshem ne qytetin e Lushnje do te rrisin cilesine dhe sasine e furnizimit per […]

BE u vjen ne ndihme prodhuesve te ullirit, Spanjollet bejne thirrje per me shume!

Komisioni Evropian miratoi një skemë ruajtjeje private për vajin e ullirit për të ndihmuar në uljen çmimeve. Ndihma e jashtëzakonshme për ruajtje private e propozuar nga Komisioni Evropian nuk do të jetë e mjaftueshme për të rregulluar tregun e “çrregulluar” të vajit të ullirit, sipas prodhuesve spanjollë që kanë bërë thirrje për masa të reja […]

Fermeret nuk ndalen, perseri ne proteste – Thirrje per zgjidhjen e problemeve te bujqesise

Te gjithe fermeret po hedhin prodhimet e tyre, po hedhin djersen e tyre ne kanal si pasoje e mungeses se tregut. Eduart Sharka anetar i kryesise se shoqates “Fermerët e Myzeqese” i ben thirrje te gjithe fermereve te bashkohen diten e hene ne protesten sensibilizuese e cila do te zhvillohet ne Lushnje. Edhe pse pak […]

Ministria e Bujqesise, thirrje per fermeret e vegjel

Ministria e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural ne Kosove, sot hap periudhën për aplikim në “Programin për Integrimin Social – Ekonomik të Fermave të Vogla në Komunitet”. Përmes këtij programi MBPZhR-ja synon përmirësimin e kushteve socio-ekonomike të fermerëve në zonat rurale, krijimin e vendeve të punës, si dhe rritjen e të ardhurave duke integruar fermerët […]