Pandemia po shkaterron vreshtarine, fermeret te braktisur ne nje treg te çorientuar

Te gjithe fermeret ne vendin tone te cilet merren me kultivimin e rrushit jane drejt falimentimit. Krahas veshtiresive qe fermeret po hasin çdo vit me vreshtarine si pasoje e ndryshimeve klimatike tashme ata nuk po gjejne treg per shitjen e produktit te tyre. Ne videon e meposhtme jane vermeret e fshatit Germenj ne Lushnje te […]

Bresheri shkaterron mollet ne Devoll, fermeret te deshperuar: Na iku mundi i nje viti

Me lot në sy fermerët e Devollit tregojnë pasojat që la breshëri i ditës së djeshme. Hektarë të tërë me mollë e pemë janë shkatërruar duke çuar dëm mundin e tyre por edhe shpenzimet e bëra në tokat bujqësore. Një nga zonat më prodhuese në vend, ajo e Devollit është goditur rëndë nga reshjet e […]

Rekord plastike ne Paqesor, me shume se 100 ton pastrohen ne nje mision te vetem

Shifrat flasin qartë, për fat të keq, sot deti është plot me plastikë. Sa? Rreth 165 milionë ton. Ekspertët thonë se brenda vitit 2050, plastika në oqeane do të kalojë peshqit. Vlerësohet se në detet në botë lundrojnë më shumë se 5250 miliardë pjesë plastike dhe, çdo ditë, përfundojnë më shumë se 8 milionë. Shkak […]

Zbulohet nje virus i ri tek derrat ne Kine, transmetohet tek njeriu!

Sipas një grupi ekspertësh, një grip i ri, i ngjashëm me gripin e derrave që ka potencialin për t’u bërë pandemi është identifikuar në Kinë nga shkencëtarët. Ky grip është shfaqur së fundmi, ku mbartës janë derrat, por mund të infektojë edhe njerëzit. Studiuesit janë të shqetësuar se ai mund të përhapet më tej, duke […]

Bresheri ka demtuar serish fermeret/ Çfare mund te behet ne nje situate te perseritur?

Deri ne momentin qe fermeret nuk kane asnje mundesi per te mbrojtur mundin e tyre nga fatkeqesite natyrore (si bresheri qe sapo perjetuan para tre ditesh disa fermere te myzeqese) nepermjet agjensive te sigurimeve jo per faj te tyre por se keto agjensi nuk operojne ne sektorin e bujqesise. Kjo me poshte me numrin 3 […]

Miliona qeliza burimore te njeriut nga nje embrion miu

Një embrion miu është përdorur si një ”biofaktiv” për të prodhuar miliona qeliza burimore të pjekura njerëzore, përfshirë qelizat e kuqe të gjakut. Teknika, e botuar në revistën ”Science Advances” nga grupi i Universitetit të Buffalo të udhëhequr nga Jian Feng, zgjidhi një problem që deri më tani kishte parandaluar prodhimin e këtyre qelizave ”in […]

Nje vit me pare Panairi ne Qendren e Vizitoreve te PKDK

Pikerisht nje vit me pare ne 11 Maj 2019 ne Parkun Kombetare Divjake-Karavasta u festua dita e Pelikanit Kaçurrel. AdZM Fier ne bashkepunim me shoqatat Horizont EU, MEN dhe AOS  organizuan nje dite festive ne Qendren e Vizitoreve ne PKDK duke ftuar bizneset e zones dhe disa shkolla duke prezantuar traditat dhe vlerat e zones […]

“Jo vetem nje vale e dyte, por edhe nje vale te trete” – Instituti gjerman paralajmeron se bota duhet te pergatitet per bashkejetesen me Covid-19

Bota duhet të përgatisë veten për një valë të dytë dhe madje edhe një valë të tretë të pandemisë koronavirus përpara se popullsia të arrijë imunitet të mjaftueshëm ndaj virusit, sipas studiuesve gjermanë. Lothar Wieler, presidenti i Institutit Robert Koch, një institut i shëndetit publik në Gjermani, tha se një valë e dytë e infeksioneve […]

Fermeret holandez japin nje mesazh te veçante per turistet qe humben ceremonine e pervitshme te tulipaneve

Çdo vit, turistët udhëtojnë për në Holandë për të shijuar fushat e ndritshme dhe shumëngjyrëshe të tulipanëve. Por me pandeminë e Koronavirusit e cila ktheu përmbys të gjitha planet e udhëtimeve, turistët nuk kanë patur mundësi këtë vit të marrin pjesë në spektaklin e përvitshëm të luleve. Kjo është arsyeja pse Dutch Daffodils, një fermë […]

Biznesi nuk duhet te kthehet siç ishte, duhet ndertuar nje ‘normale’ e re

Ndërsa Covid-19 ndalon së qeni rraskapitës ndaj biznesit tonë, ne fillojmë ngadalë të shohim më larg në përspektiv. Ne kemi vepruar deri më tani në afatshkurtër:  duke marrë vendime kritike për ditën, javën ose tremujorin e ardhshëm. Së shpejti do të kemi luksin të shikojmë pak më tej. Në vend që të shikojmë gjendjen e […]