Kivi, fruti me vlera te madhe ushqyese!

Kivi është njohur ndryshe me emrin Actinidia. Ai është fruti që ka përhapje tregëtare në të gjithë botën, është mjaft i kërkuar dhe i klasifikuar si mbreti i frutave pasi ka përmbajtje të vitaminës C në nivele më të larta se frutat e tjera. Ky frut ka vlera të mëdha për shëndetin. Kivi është frut […]

Kjo eshte qershia me e madhe ne bote, hyn ne rekordin Guiness

Është pak më e vogël se një kajsi, por më e madhe se një gështenjë, peshon 26,45 gram është prodhuar në Emilia, Itali dhe është identikit i qershisë më të madhe në botë. Ky fruti i varietetit Sweet në Portomaggiore (në zonën e Ferrara),  ka hyrë në rekordin Guinness. Që nga koha e vjeljes, qershorin e […]

Pandemia, BSH: Renia me e madhe ne sektoret e sherbimeve dhe bujqesise

Banka e Shqipërisë analizoi se, Covid-19 pritet të ketë një ndikim negativ në pothuaj të gjithë sektorët e ekonomisë. Megjithatë, goditja do të jetë më e përqendruar në sektorët prodhues të orientuar drejt eksportit dhe në bizneset e sektorit të shërbimeve që preken direkt nga masat e distancimit social. Duke supozuar një rënie me 10 […]

Perjetimi i nje humbje te madhe!

Një telefonatë, mbasditen e datës 17 të muajit mars, nga Amerika. Me zë të dridhur, miku im Naim Staravecka, më pyet: Është e vërtetë ajo që thuhet për Bexhetin? Deshte që t’i transmetoja familjes ngushëllimet e tij nëse ishte lajm i saktë. Kishin qenë të dy anëtar të Këshillit Bashkiak të Lushnjes, veç shoqërisë së […]

Spanja mund te humbase akullnajen me te madhe brenda 20 viteve

E tillë është shkalla e ngrohjes globale që shkencëtarët parashikojnë që akullnaja e Malit të Humbur në Spanjën veriore do të zhduket krejt brenda njëzet viteve. Për shkencëtarët e Institutit Pyrenean të Ekologjisë që po e monitorojnë atë, akullnaja e Monte Perdido po zvogëlohet në mënyrë të shpejtë. “Pesë vjet më parë i kemi futur […]

Si do te ndahen fondet ne bujqesi ne 2020? – Zhvillimi rural dhe kullimi marrin pjesen me te madhe

Ministria e Bujqësisë do të ketë një shtesë fondi prej 1.7 miliardë lekësh vitin e  ardhshëm, krahasuar me aktin normativ të 2019,-ën. Por si do të ndahen financimet dhe cilët zëra në këtë sektor do të kenë më shumë mbështetje? Referuar tabelave të projektbuxhetit 2020, pjesën më të madhe të fondeve e apo rreth 3.9 […]

Divjake – “Lisar Seedlings” sera me e madhe per kultivimin e fidaneve ne Ballkanin Perendimor

Sera më e madhe për kultivimin e fidanëve në Ballkanin Perëndimor është në Shqipëri. Ministri i Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, Bledi Çuçi vizitoi “Lisar Seedlings” në Divjakë, ku në një sipërfaqe prej 3.6 hektarësh prodhohen çdo vit mbi 15 milionë fidanë. Kjo serë xhami me teknologji moderne holandeze furnizon me fidanë jo vetëm tregun vendas […]

Britania e Madhe, zero emetim gazrash deri ne vitin 2050

Britania do të ashpërsojë objektivat e saj për të luftuar ndryshimet klimatike duke u angazhuar për zero emetim të gazrave serrë deri në vitin 2050. Qeveria Britanike u bë kështu vendi i parë i G7 që ka vendosur një synim të tillë. Vendi aktualisht ka për qëllim të zvogëlojë emetimet e gazrave serrë (GHGs) me […]