Dita Boterore e Rangers/ Aktivitet ne Parkun Kombetar Divjake-Karavasta

Dita Botërore e Rangers-ave festohet çdo vit më 31 Korrik që prej vitit 2007 dhe organizohet nga Shoqatat e Federatës Ndërkombëtare të Ranger (IRF), Thin Green Line Foundation, si dhe nga organizata, shkolla dhe individë që mbështesin punën e Rangers-ave në mbarë botën. Në këtë datë, Rangersat në mbarë botën, nëpërmjet veprimtarive të ndryshme, përkujtojnë […]

Dita e Pelikanit Kaçurrel/ Aktivitet ne Parkun Kombetar Divjake-Karavasta

10 maji dita e pelikanit kaçurrel, tashme qe prej vitit 2015  eshte kthyer ne nje dite feste ne Parkun Kombetar te Divjakes. Pelikani Kaçurrel eshte shpendi simbol ne kete park, i cili e ka kthyer zonen ne nje atraksion turistik. Diten e sotme ne PKDK ne kuader te kesaj dite u mblodhen stafi dhe specialistet […]

Pelikani Kaçurrel ne Divjake/ Moti i acarte veshtireson procesin e riprodhimit

Temperaturat e ulta dhe moti i acarte qe ka perfshire te gjithe territorin e shqiperise ka shkaktuar probleme jo vetem per njerezit por edhe per boten e eger. Debora dhe ngricat kane mberritur edhe ne bregdetin e Parkut Kombetar Divjake-Karavasta duke veshtiresuar jetesen e shpendeve te eger. Simboli i PKDK Pelikani Kaçurrel nje shpend i […]

PD Divjake voton 6 kandidatet per deputet

Ashtu si ne te gjithe vendin edhe ne Divjake  Partia Demokratike ka zhvilluar nje proces te gjere te perzgjedhjes se emrave per deputete ne zgjedhjet e ardhshme parlamentare. PD divjake ka publikuar listen e kandidateve te cilet kaluan filtrin e komisionit te vleresimit te kandidateve i krijuar posacerisht per kete proces i cili po zhvillohet […]

Dashuria per natyren mposht flaket e zjarrit ne Parkun Kombetar Divjake-Karavasta

Rreziku nga zjarret ende nuk eshte larguar ne vendin tone. Thatesira dhe temperaturat e larta ne muajin Shtator kane mbajtur te mobilizuar maksimalisht monitoruesit per zjarre ne Parkun Kombetar Divjake – Karavasta. Qe ne oret e para te mengjesit te sotem eshte evidentuar nje zjarr ne zonen e pyllit prane pishes se madhe ne PKDK. […]

Krijohet Forumi per Mbrojtjen e Parkut Kombetar Divjake – Karavasta

Ne kuader te projektit “Advokim per zhvillimin e ekoturizmit te qendrueshem duke respektuar mjedisin” pjese e projektit “Fuqizimi i Organizatave Mjedisore te Shoqerise Civile per te promovuar mbrojtjen e natyres ne Shqiperi”, financuar nga BE dhe zbatuar nga INCA, dy Organizatat Horizont EU dhe Mireqeverisja e Ekosistemeve Natyrore (MEN) organizuan nje takim ne Parkun Kombetar […]

Divjake/ Shpetohen 3 te mitur nga mbytja ne det

 Fale nderhyrjes se menjehershme te rojeve bregdetare, policise se Divjakës dhe pushuesve ne plazh eshte arritur te shmanget nje tragjedi e vertete. Jane nxjerre nga deti dhe i eshte shpëtuar jeta tre te miturve nga mbytja ne plazhin e Divjakes. Shtetasit e mitur, përkatësisht 12, 13 dhe 17 vjeç u dërguan menjëherë në spital për […]

Myftinia Lushnje ne ndihme te familjeve ne nevoje ne Remas

Vemendja ndaj familjeve ne nevoje dhe varferi ekstreme ka qene prioritet i Myftinise Lushnje dhe imameve te saj ne xhamite vartese. Gramoz Blliku, Myftiu i xhamise Lushnje ka bere mjaft ndryshime pozitive per komunitetin Mysliman ne Lushnje e Divjake por vecanerisht duke disiplinuar e sistemuar mjaft probleme te mbartura nga paraardhesit. Maredheniet korrekte dhe ndihma […]

Divjake/ Renia e çmimit te shalqirit po demton fermeret!

Në Divjakë, kjo është periudha më e mirë e prodhimeve bujqësore ku prodhimi i bostanoreve arrin edhe pikun. Me qindra hektar toka janë të mbjelluar me shalqi dhe kanë dalë në treg. Për fermerët ky vit është një vit i keq. Sipas tyre çmimi i shitjes së shalqirit në këtë periudhë është çmimi më i […]

Divjake/ Drejt perfundimit rikonstruksioni i shkolles ne Fierseman

Bashkia e Divjakës është në përfundim të rikonstruksionit të shkollës Fierseman. Kryetari i bashkisë Divjakë, Fredi Kokoneshi deklaroi se “qytetarët e kësaj zone shumë shpejt do të kenë një qendër komunitare ndër më të mëdhatë që kemi realizuar deri më sot në bashkinë tonë”. “Edhe pak përfundojmë fushat sportive, tribunën, vendet e zhveshjes dhe dushet. […]