10 Maji – Dita e Pelikanit Kaçurrel!

Pelikani Kaçurrel, apo i njohur ndryshe si Pelikani Dalmat, (Pelecanus Crispus) simbol i Parkut Kombëtar Divjakë-Karavasta, tashmë prej 6 vitesh, ka ditën e vet Kombëtare. Dita e Pelikanit, është një ditë ku organizohen aktivitete ndërgjegjësuese dhe promovuese të vlerave natyrore dhe ekoturistike të këtij lloji në zonën e Parkut Kombëtar Divjakë-Karavasta si dhe në zonat […]

Dita e Pelikanit Kaçurrel/ Aktivitet ne Parkun Kombetar Divjake-Karavasta

10 maji dita e pelikanit kaçurrel, tashme qe prej vitit 2015  eshte kthyer ne nje dite feste ne Parkun Kombetar te Divjakes. Pelikani Kaçurrel eshte shpendi simbol ne kete park, i cili e ka kthyer zonen ne nje atraksion turistik. Diten e sotme ne PKDK ne kuader te kesaj dite u mblodhen stafi dhe specialistet […]

Pelikani Kaçurrel ne Divjake/ Moti i acarte veshtireson procesin e riprodhimit

Temperaturat e ulta dhe moti i acarte qe ka perfshire te gjithe territorin e shqiperise ka shkaktuar probleme jo vetem per njerezit por edhe per boten e eger. Debora dhe ngricat kane mberritur edhe ne bregdetin e Parkut Kombetar Divjake-Karavasta duke veshtiresuar jetesen e shpendeve te eger. Simboli i PKDK Pelikani Kaçurrel nje shpend i […]

“Arti i fluturimit”, Kjo foto e Pelikanit Kaçurrel fiton konkursin e fotografise

Alwin Hardenbol, një student PhD në Shkollën e Shkencave Pyjore të Universitetit të Finlandës Lindore, është shpallur si Fituesi i çmimit te pare te konkursit vjetor të shkrepjes se fotografisë së Ekologjisë së Shoqërisë Ekologjike Britanike. Imazhi fitues i Hardenbol, i titulluar prej tij si Arti i Fluturimit , ka kapur një Pelikan Dalmat ne fluturim, […]

Peshkimi pa kriter rrezikon Pelikanin Kacurrel ne lagunen e Karavastase

Parku Kombetar Divjakë-Karavasta fale moratoriumit te gjuetise dhe punes se mire te stafit ne ruajtjen e specieve ka krijuar nje model per t’u ndjekur edhe ne zona te tjera te mbrojtura te Shqiperise ne konservimin e pasurive dhe vlerave natyrore. Por edhe pse ka shpetuar nga gjuetia e paligjshme, laguna e Karavastase nuk ka shpetuar […]

Censusi/ Pelikani Kaçurrel ne PKDK shton kolonine e tij, arrin ne 194 individe

Diten e djeshme Administratat e Zonave te Mbrojtura ne qarqet Shkoder, Lezhe, Fier, Berat, Vlore dhe Korçë zhvilluan censusin e pelikanit dalmat. Ky census ka nje rendesi te veçante per Parkun Kombetar Divjake-Karavasta pasi eshte i vetmi vend riprodhimi i Pelikanit Kaçurrel ne Shqiperi. Puna e mire e AdZM Fier  i ka krijuar kushte te […]

Pelikani Kaçurrel thyen rekordet e 30 viteve te fundit ne PKDK

Shifra rekord jane regjistruar kete vit per Pelikanin Kaçurrel ne Parkun Kombetar Divjake-Karavasta ku kan çelur 55 zogj  nga me shume se 80 fole. “Ndersa i gjithe globi po lufton me pandemine e koronavirusit natyra vazhdon e qete ne ciklin e saj jetesor ndersa rengersat jane ne detyre per mbrojtjen dhe monitorimin e Zonave te […]

Reshjet e dendura te shiut/ Ishulli i Pelikanit Kaçurrel i sigurte!

Reshjet e dendura te shiut te diteve te fundit rriten ne nivele te frikshme sasite e ujit ne Lagunen e Karavastase. Krahas monitorimit te prurjeve te lumenjve, AdZM Fier pati nen vezhgim intensiv edhe ishullin e pelikanit i cili eshte ne procesin e folenizimit. Pamje ajrore te ishullit te pelikaneve te sjella nga Drejtori i […]

“Big Brother” ne ishullin e Pelikanit Kaçurrel ne Divjake, Monitorim 24 ore me kamera

Prej disa ditesh, ne Qendren e Vizitoreve ne Parkun Kombetar Divjake – Karavasta, mund te ndiqet ne kohe reale se çfare ndodh ne ishullin e pelikaneve. Rritja e numrit te species se Pelikanit Kaçurrel ne Parkun Kombetar Divjake – Karavasta kerkon edhe nje angazhim me te madh si nga ana e burimeve njerzore por edhe […]

Nis procesi i unazimit te Pelikanit Kaçurrel ne Divjake

AdZM Fier ne bashkepunim me shoqaten Albanian Ornithological Society (AOS), ka nisur te kryeje unazimin e disa prej zogjve te rinj te Pelikaneve Kaçurrel. Stafi i specialisteve sebashku me perfaqesuesit e AOS kane shkuar ne ishullin e pelikanit ku tashme kane celur te vegjlit e cifteve te Pelikanit Kaçurrel. Duke pare se kolonia me pare […]