Shqiperia drejt rritjes se turizmit europian te shpendeve – Mbi 150 mije specie te ndryshme ne 2020

Në 2016 kemi pasur më pak se 100 mijë specie të ndryshme, ndërsa sot në 2020 kemi mbi 150 mijë specie në të gjithë zonat e mbrojtura të Shqipërisë . Kështu deklaroi sot drejtori i Agjencisë Kombëtare të Zonave të Mbrojtura Zamir Dedej, në një intervistë për ATSH-në në Ditën Ndërkombëtare të Biodiveristetit. “Ka një […]

8 mije kuintale patate ne kanal/ Fermerja: Shteti te nderhyje se po falimentojme

Luljeta Shahollari, një ndër prodhueset më të mëdha të patates në Qarkun e Korçës është detyruar të hedhë prodhimin për shkak të mungesës së tregut. Mbetja stok e mallit i ka shkaktuar rreth 8 milionë lekë të reja humbje. Sipas saj, shteti duhet t’i subvencionojë fermerët, pasi në këtë mënyrë mund të falimentojnë. “Kemi prodhuar këtë vit […]

Nis fushata e vaksinimit te bagetive kunder semundjes se plasjes

Ministria e Bujqesise ka nisur fushata e vaksinimit të bagëtive në zonat që janë vlerësuar si vatra potenciale të shfaqjes së sëmundjes së plasjes. Në total veterinerët do të kryejnë rreth 80 mijë vaksina në 44 fshatra të 6 qarqeve të vendit; Kukës, Dibër, Elbasan, Berat, Vlorë e Gjirokastër. Vaksina kryhet falas për fermerët që […]

“Jo vetem nje vale e dyte, por edhe nje vale te trete” – Instituti gjerman paralajmeron se bota duhet te pergatitet per bashkejetesen me Covid-19

Bota duhet të përgatisë veten për një valë të dytë dhe madje edhe një valë të tretë të pandemisë koronavirus përpara se popullsia të arrijë imunitet të mjaftueshëm ndaj virusit, sipas studiuesve gjermanë. Lothar Wieler, presidenti i Institutit Robert Koch, një institut i shëndetit publik në Gjermani, tha se një valë e dytë e infeksioneve […]

Kolosoma kunder Procesionares/ UBT nis eksperimentimin per luftimin biologjik te semundjes se pishave

Procesionarja sëmundja e pishave po luftohet me sisteme natyrore, si mënyra më efikase. Prej dy muajsh në laboratorin e Universiteti Bujqësor të Tiranës, Fakulteti i Pyjeve ka nisur të zhvilloj një eksperiment duke shumuar një insekt kolosoma erë keqe (Calosoma Sycophanta) që hidhet në tokë dhe lufton procesionaren e pishave. Në laborator u zhvillua një […]

VOA/ Si te mbrohesh nga koronavirusi ne aktivitetin e jetes se perditshme

Nëse jeni një nga ata që keni frikë se me çdo veprim që bëni mund të sillni në shtëpi koronavirusin, ekspertët këshillojnë të mos shqetësohemi, thjesht të lajmë duart rregullisht. Në vazhdim udhëzimet e ekspertëve për mbrojtjen nga koonavirusi në rrethana të përditshme: Ekspertët e shëndetit publik thonë se sot në këtë periudhë të pazakontë, […]

Kuzhinieri shqiptaro-amerikan kthen bamiresine ne mision, gjate krizes se COVID-19

Nju Xhërsi është një nga shtetet më të goditura nga koronavirusi në Shtetet e Bashkuara. Kur autoritetet urdhëruan kufizimin e aktiviteteve dhe operacioneve përfshirë në restorante, pronari dhe kuzhinieri shqiptaro-amerikan i restorantit Amici në Cherry Hill të Nju Xhërsit, Aleks Daku, u hodh në aksion për të ushqyer njerëzit në nevojë dhe ata që janë […]

OBSH: “Nuk ka prova se personat e sheruar nga COVID-19 krijojne imunitet. Rrezikojne te infektohen perseri”

Organizata Botërore e Shëndetësisë po paralajmëron që njerëzit që kanë pasur Covid-19 nuk janë domosdoshmërisht imunë nga prania e antitrupave dhe rrezikohen nga marrja e virusit përsëri. “Ende nuk ka prova që njerëzit që kanë pasur Covid-19 nuk do të marrin një infeksion të dytë,” tha OBSH në një konferencë shkencore të botuar të Premten. […]

Kuvendi miraton shtyrjen e gjendjes se ‘Fatkeqesise Natyrore’

Kuvendi ka miratuar sot shtyrjen e gjendjes së fatkeqësisë natyrore në vend. Me kërkesë të maxhorancës, gjendja e fatkeqësisë është shtyrë deri në datën 23 qershor, teksa vendi ndodhet në vështirësi për shkak të situatës me COVID-19. Ditën e sotme Kuvendi u mblodh në një seancë plenare, ku vendimi në fjalë u miratua me 91 […]

Çfare eshte bujqesia e qendrueshme dhe pse duhet ta praktikojme?

Shpesh dëgjojmë për bujqësi të qëndrueshme, një temë shumë në modë, megjithatë ka një konfuzion rreth kuptimit të saj. Çfarë do të thotë në të vërtetë bujqësia e qëndrueshme? Të gjithë jemi të qartë se kjo temë ka të bëjë me ekologjinë, si dhe disa çështje etike, por do ta kemi të vështirë të japim […]