“Pema e bukes” – Ndryshimet klimatike sjellin ‘ushqimin e se ardhmes’ nga ky frut alternativ!

Ndoshta nuk e keni vënë re mes fluksit të lajmeve të këqija që lidhen me pasojat e tanishme dhe të ardhshme të ndryshimit të klimës, por një nga efektet e mundshme afatmesme të rritjes së temperaturave globale mund të jetë zhdukja, ose të paktën një ulje e ndjeshme e vëllimit të disa kulturave tradicionale: grurë, […]

Permbytjet e tokave bujqesore – Reagon Sindikata e Fermereve, “Ky eshte realiteti i Bujqesise Shqiptare”

Sindikata e Fermereve te Bashkuar ka reaguar per situaten e permbytjeve te tokave bujqesore ne vendin tone. Ne nje publikim ne rrjetet sociale ata kane publikuar nje video te nje sere e cila eshte e permbytur nga uji. “Ky eshte realiteti i Bujqesise Shqiptare, Faleminderit per keto te mira qe po na beni” ironizon Sindikata […]

Ky eshte viçi me i vogel ne bote, peshon vetem 4.5 kg

Ky viç në foto thuhet se është më i vogli në botë. I quajtur Lil’ Bill, peshon vetëm 4.5 kilogramë, i njëjtë me një mace shtëpiake dhe afërsisht sa një e dhjeta e viçave tjerë të moshës së tij. Viçi i vogël është dërguar në kolegjin e veterinarisë “The Mississippi State College of Veterinary Medicine”, […]

Ky brez harxhon me shume kohe duke fjetur – Ja çfare tregojne statistikat se si jeta ka ndryshuar nga brezat e meparshem

Brezi i lindur ndërmjet viteve 1981 dhe 1996 quhen ndryshe gjenerata Z ose brezi i Mileniumit të Ri. Në këtë mënyrë çdo brez ka karakteristikat dhe zakonet që e shoqërojnë, mirëpo për këtë të sotmin të dhënat tregojnë disa detaje mjaft interesante. Të lindurit e këtyre viteve harxhojnë më shumë kohë duke fljetur e llogaritur […]

Ky eshte traktori me i shpejte, arrin ne 170 km/h

Pamje të traktorit më të shpejtë i cili arrin ne 170 km/h. Ky traktor i fuqishëm vjen nga prodhuesi i pajisjeve të rënda, JCB. Modeli ‘Fastrac’ është traktori që besohet të jetë më i shpejti deri me tani, që kaloi me lehtësi mbajtësin e rekordit të tanishëm. Derisa një traktor i kapacitetit të konsiderueshëm, arrin […]

Polonia heq taksat per te rinjte, me kusht qe te punojne ne vendin e tyre!

Të jesh i ri dhe polak nuk ka qenë kurrë kaq fitimprurëse. Një ligj i ri që hyn në fuqi në Poloni këtë javë do të heqë taksën mbi të ardhurat për afro 2 milion punëtorë të rinj. Kjo është një përpjekje e qeverisë për të ndaluar rrjedhjen dramatike të trurit që ka përjetuar Polonia […]

Pjeshka, ky ilaç i mrekullueshem natyral

Pjeshket dhe perberja e tyre 80 ose 90 % e pjeshkes eshte e perbere nga uji. Ajo nuk permban shume kalori dhe mund te perdoret si nje diuretik ose per pastrimin e trupit. Ka edhe ushqyes te dobishem ne pjeshke. Keto perfshijne proteina, karbohidrate, beta-karotene, niseshte, yndyre, fosfor, fibra, selen, natrium, yndyre bimore, acide organike, […]

Hani nje veze te zier dhe pak uthull çdo mengjes, ky kombinim do te vrase armikun me te madh te trupit tuaj!

Keni ngrene ndonjehere veze te ziera, perzier me uthull? Me siguri qe jo, por kur ta zbuloni se çfare ben besoj se do ta provoni. Besojeni ose jo, nese konsumoni nje veze te zier ne mengjes me uthull do te vrase nje nga armiqte kryesore te shendetit tuaj: nivelet e larta te sheqerit ne gjak. Diabeti, nje problem […]