Nje grup inxhineresh shqiptaro – amerikane ndihmojne Shqiperine e goditur nga termeti

Një grup inxhinierësh shqiptaro – amerikanë të rinj e të talentuar, pjesëtarë të shoqatës së arkitektëve, mbërritën sot në Shqipëri për t’iu bashkuar punës së gjithanshme për vlerësimin e dëmeve të tërmetit të 26 nëntorit he kthimin e qyteteve më të dëmtuara në jetën normale. Pjesëtarët e grupit janë inxhinierët Sokol Huta, Kreshnik Zalli, Malivin […]

Specialisti Malko: Laguna e Karavastase ka nevoje urgjente per nderhyrje!

Shoqata e Parqeve Kombetare dhe Agjencia e Zonave te Mbrojtura sebashku me Ministrine e Mjedisit po kryejne disa konsultime ne te gjitha parqet dhe zonat e mbrojtura ne shqiperi. Ne keto diskutime me institucionet vendore, shoqatat mjedisore dhe banoret po shikohet mundesia e ndryshimit te kufijve te zonave te mbrojtura si dhe zgjidhja per problemet […]

‘Hena e gjahtareve’ dhuron pamje spektakolare nga vende te ndryshme te botes

Hëna e plotë e tetorit, e quajtur ndryshe si ‘Hëna e plotë e gjuetarit’, ose ‘hëna udhëtare’ do të mund ta shihni deri të martën në mëngjes. Quhet “Hëna e Gjuetarit të plotë” sepse sinjalizoi kohën për të shkuar në gjueti dhe përgatitje për dimër. Po ashtu quhet edhe “Hëna e të korrave”, për arsye […]

Demet e renda qe i shkakton plastika shendetit tone

Kur 2 shkencëtarë austriakë zbuluan vitin e kaluar, se ka të ngjarë që shumica e njerëzve të ketë plastikë brenda trupit të tyre, kjo nuk ndodhi për shkak se ata kishin shpikur disa metoda shkencore të reja dhe të ndërlikuara. Por vetëm se ata ishin të parët që e kontrolluan këtë parametër. Qasja e tyre […]

“Ocean Cleanup” pajisja lundruese e krijuar per te pastruar plastiken nga oqeani

Një sistem i madh lundrues i krijuar për të pastruar plastikën e hedhur në Oqeanin Paqësor, më në fund ka nisur punën dhe po shërben si duhet. Pajisja është në gjendje të kap dhe të mbajë mbeturinat që variojnë në madhësi nga pajisjet e mëdha të braktisura të peshkimit, të njohura si “rrjeta fantazmë”, deri […]

Nje veze per mengjes kunder ishemise – Vlerat e medha per organizmin

Ngrenia e nje veze ne dite mundet t’ju vije ne ndihme kunder semundjeve kardiovaskulare. Sipas nje studimi te publikuar ne revisten Heart, njerezit qe hane nje veze ne dite jane 18 perqind me pak te rezikuar nga vdekja e parakohshme per shkak te semundjeve kardiovaskulare. I njejti studim thote se njerezit qe hane nje veze […]

Biznesi kerkon zanatçinj – Industria perpunuese dominon tregun, 46 per qind te vendeve te lira

Ndërsa tregu i punës është kryesisht i deformuar dhe ka një mospërputhje të kërkesës me ofertën, të dhënat e Shërbimit Kombëtar të Punësimit, hedhin dritë mbi atë që ofrojnë realisht bizneset.  Referuar të dhënave të përpunuara nga TV SCAN,  rezulton se 46 për qind e vendeve të lira të punës i ka industria përpunuese. Kështu, […]

Paradoksi, çmimi i peshkut rritet ndersa kapet me shume, e “zbulon” Eurostat

Të gjithë dietologët këshillojë që për një dietë të pasur me vlera ushqyese duhet të konsumohet sa më shumë dhe sa më shpesh peshku. Mirëpo për fatin e keq, peshku u bë më i shtrenjtë për shqiptarët gjatë vitit 2018s- sikurse tregojnë të dhënat e publikuara nga Eurostat. Peshku u bë më i shtrenjtë për […]

E verteta per “Silicon Mix Fertilizer”

Ligji nuk e ndalon. Ekspertët: Nuk është i dëmshëm Një raport i Kontrollit të Lartë të Shtetit në lidhje me bllokimin dhe më pas lejimin e një sasie prej 4.600 litrash pleh kimik, Silicon Mix Fertilizer, ka vënë në lëvizje disa institucione dhe ka ngritur shqetësime për efektet e tij. Kontrolli i Lartë i Shtetit […]

Vetite e pabesueshme te pjeprit

Pjepri eshte nje frut i pasur me uje, vitamina dhe minerale. Si shalqiri, pjepri e ka origjinen nga Azia dhe Afrika tropikale, dhe futet ne grupin e perimeve. Ne bote ka rreth 50 lloje pjeprash, tek ne jane me te njohur pjeprat “kantalupe”. Permbajtja e larte e ujit dhe e kaliumit nxit punen e veshkave, […]