COVID-19/ KKD: Jemi te gatshem te ndihmojme per kthimin e shqiptareve te bllokuar

Këshilli Koordinues i Diasporës ka reaguar nëpërmjet një deklarate për situatën e krijuar nga bllokimi i shtetasve shqiptarë që duan të kthehen në vendlindje. Ne deklaratë anëtarët e KKD thonë se janë duke ndjekur me kujdes situatën e paprecedentë të krijuar nga COVID-19 dhe janë plotësisht të angazhuar me Komunitetin Shqiptar në vendet ku jetojnë […]

COVID-19/ Troket java me e veshtire per Amerikanet

Zëvendës Admirali Jerome Adams e krahasoi javën e ardhshme me një Pearl Harbour ose me momentin e 11 shtatorit, duke thënë në “Fox News Sunday” që do të ishte “java më e vështirë dhe më e trishtuar në jetën e shumicës së amerikanëve”. Lufta kundër koronavirusit në SHBA hyn në javën e provës pasi numri […]

Taksat dhe kontrolli teknik i automjeteve/ Proçedura per rezervimet dhe pagesat

DPSHTRR ka njoftuar se do të ofrojë shërbim për pagesën e taksave të mjeteve në sportelet e drejtorive rajonale dhe nëpërmjet bankës përmes aplikimit online në faqen zyrtare të DPSHTRR, krahas pagesës online në portalin e-Albania. Afatet e pagesave të taksave duhet të respektohen nëse keni plotësuar 365 ditë nga pagesa e vjetshme! Sipas njoftimit […]

Sipermarresi shqiptar ne Rome jep ushqim falas per njerezit ne nevoje – “Ne shqiptaret e njohim varferine”

Shqiptari Edmond Prenga, pronari një furre buke pranë Piazza Bologna të Romës, filloi një fenomen që është përsëritur nga bizneset e tjera lokale përreth Romës. 39-vjeçari Prenga, pronar i furrës së bukës Bon Pan në Via Lorenzo il Magnifico, vendos çanta me bukë jashtë dyqanit të tij në mëngjes, falas për ata në vështirësi financiare, […]

Libra falas per te kaluar kohen ne shtepi!

Koha e karantines eshte per te gjithe e veshtire. Per te gjithe dashamiresit e librit dhe ata te cilet duan te lexojne libra online botime M&B ofron librarine ne internet falas. Me poshte keni postimin e plote te kompanise si dhe linkun ku mund te gjeni librin qe ju preferoni. Në bashkëpunim me disa nga […]

Kerkese e jashtezakonshme per miell ne Gjermani

Kërkesa për miell është rritur kaq shumë së fundmi në Gjermani, saqë mullinjtë tradicionalë të mbingarkuar nuk i përballojnë dot me kapacitetet e tyre të paketimit. Në krizën e Coronës është rritur së tepërmi kërkesa për miell në Gjermani. Pakot me miell janë kthyer në një mall shumë të kërkuar në raftet e supermarketeve. Shpeshherë […]

Specialisti Pilku me nje propozim ideal per luleshtrydhen!

Specialisti i bujqesise Ilir Pilku i cili eshte gjithmone prezent per te dhene nje zgjidhje ne cdo problem qe paraqet sektori bujqesor. Se fundmi ne nje postim te zotit Pilku jepet nje propozim per te tregtuar luleshtrydhen e cila kete periudhe eshte ne pikun e prodhimit. Si pasoje e anomalive ne tregun vendas dhe ate […]

Gjermania hap dyert per punetoret sezonale ne bujqesi

Sipas disa vlerësimeve, bujqësia evropiane ka të ngjarë të ketë 1 milion më pak punëtorë në muajt e vjeljeve për shkak të kufizimeve kufitare për emergjencën e koronavirusit. Në Itali pritet te jete boshlleku me i madh. Qeveria gjermane ka vendosur të autorizojë hyrjen e 80 mijë migrantëve sezonalë në vend për t’u marrë me mungesën […]

Aplikimi per ndihmen financiare, Tatimet nxjerrin video per proceduren qe duhet te ndiqni

Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve ka bërë publike një video demostruese për mënyrën e aplikimit të ndihmës financiare. Hapi i parë që kërkohet për individët që duan të aplikojnë për ndihmën financiare është regjistrimi nëpërmjet një emri përdoruesi dhe fjalëkalimi. Më pas, përdoruesit duhet të shkojnë në dritaren “eFilling” dhe të zgjedhin “çështjet e mia”, […]

Pesticidet natyrore, 10 bimet dhe menyra per krijimin ne shtepi

Njerëzimi gjithnjë dhe më tepër po e ndien ndotjen e mjedisit ku jeton dhe pasojat e saj. Popullata sot është gjithnjë dhe më e madhe dhe nevojat për ushqim po zmadhohen gjithnjë dhe më shumë, kurse kjo sigurohet nga bujqësia ku si degë e zhvillimit të deritanishëm të mbrojtjes së kulturave bujqësore nga sëmundjet dhe […]