Pse brokoli është kaq i rëndësishëm në dietën e fëmijëve tuaj

Brokoli është plot me lëndë ushqyese. Kjo është arsyeja pse rekomandohet nga shumë mjekë dhe nutricionistë. Por a e dini pse është po aq i mirë për fëmijët? Brokoli është i pasur me karotenoide, sulforafan, kamforol, kuercetinë, hekur, vitamina A, C, K1, B1, B6, E, Acid folik, magnez, selen, fosfor, kalium dhe fibra. Ekspertët rekomandojnë […]

Teknologjia Izraelite Biofeed/ Mbroni frutat e pemeve tuaja ne menyre biologjike

Biofeed ofron teknologjine e kontrollit të insekteve e cila pa spërkatje, pa ndonjë mbetje kimike në mjedis dhe pa ndikuar në ekuilibrin biologjik të zonës së trajtuar, zvogëlon infektimin nga insektet bujqësorë me mbi 90%. Teknologjia është provuar efektive kundër specieve të mizave të frutave të cilat janë dëmtuesit bujqësorë numer 1 dhe numer 2 […]

Pelikani Kaçurrel ne Divjake/ Moti i acarte veshtireson procesin e riprodhimit

Temperaturat e ulta dhe moti i acarte qe ka perfshire te gjithe territorin e shqiperise ka shkaktuar probleme jo vetem per njerezit por edhe per boten e eger. Debora dhe ngricat kane mberritur edhe ne bregdetin e Parkut Kombetar Divjake-Karavasta duke veshtiresuar jetesen e shpendeve te eger. Simboli i PKDK Pelikani Kaçurrel nje shpend i […]

Vjosa – Organizatat mjedisore paraqesin propozimin per Parkun e pare Kombetar te nje lumi te eger ne Evrope

20 organizata mjedisore shqiptare nën drejtimin e EcoAlbania paraqitën propozimin për krijimin e Parkut Kombëtar të Vjosës tek Ministri i Mjedisit dhe Turizmit Blendi Klosi. Kauza e tyre mbështetet nga organizatat ndërkombëtare Riverwatch, EuroNatur, WWF Adria, Westland International Europe, International Rivers dhe The Nature Conservancy. Grupi i organizatave ndihet i detyruar të ndërmarrë këtë hap pasi […]

Permbytjet e tokave bujqesore, 40 ha me laker ne Terbuf kalben ne parcela

Lageshtira e madhe dhe mungesa e kullimit te tokave ka demtuar rende disa fermere te cilet kane mbjelle kultura ne fushe kryesisht ne zonen e Terbufit. 40 ha te mbjella me laker sallate dhe presh i jane kalbezyer dhe ajo çfare mund te shpetohet eshte ne pamundesi ose ne kushte tmerresisht te veshtira per tu […]

Bujqesia e “permbytur”, Sharka: Vendet e tjera mbeshtesin fermeret ne keto situata

Reshjet e rrembyeshme te shiut si dhe ngricat  me disa grade nen zero gjate muajit janar shkaktuan shume deme ne bujqesine e vendit tone. Mijra hektare toke toke bujqesore ne vend ende jane nen uje duke shkaktuar nje humbje te madhe te fermeret. Z. Eduart Sharka, Kryetari i Sindikates se Fermereve i cili eshte nje […]

Aeroporti ne Vlore/ 35 organizata kombetare dhe nderkombetare leter te hapur Kryeministrit: Te anulohet ndertimi i aeroportit ne Zonen e Mbrojtur Vjose-Narte

Qendra “Shpendët e Shqipërisë” dhe 35 Organizata të tjera të Shoqërisë Civile Mjedisore kombëtare dhe ndërkombëtare i kane dërguar një letër të hapur Kryeministrit të Shqipërisë Z.Edi Rama, ku i kërkojnë anulimin e planeve për ndërtimin e aeroportit të Vlorës brenda kufijve të Zonës së Mbrojtur Vjosë-Nartë. Vjosë-Narta është një prej Zonave Kreysore të Biodiversitetit […]

Alarmi ne Mesdhe: Se shpejti do te kete me shume mbeturina sesa peshq!

Alarmi eshte ngritur nga një studim mbi detet e ne te gjithe globin. Plastika, metalet, qelqi, qeramika, pajisjet e peshkimit, tekstilet dhe letra janë ndër materialet më të bollshme, por gomat dhe mbeturinat e tjera gjenden gjithashtu ne detet tona. Mesdheu rrezikon të bëhet një nga detet më të ndotur në botë. Kjo u deklarua […]

Eurostat/ Shqiperia e 7-ta ne Europe per rritjen e çmimeve ne dhjetor!

Inflacioni i dhjetorit të vitit të kaluar rezultoi 1.5 për qind sipas matjeve të bazuara në metodologjinë e Eurostat. Ky rezultat ishte 0.4 pikë përqindje më i lartë se matjet kombëtare për arsyen grupi i “frutave dhe perimeve” kanë një peshë më të madhe tek shporta që Eurostat përdoren për ndryshimin e çmimeve. Shqipëria u […]

Eksperti i Bujqesise Resuli: Humbjet ne blegtori do te thellohen ne vitin 2021

Ky eshte parashikimi i ekspertit te bujqesise z. Ervin Resuli i cili shton se kriza nga COVID-19 do të thellojë humbjet te krerët e gjedhëve për qumësht në 6-mujorin e parë të vitit 2021. Çmimi i lartë i naftës që përdor fermeri konsiderohet si një nga faktorët kryesorë të thellimit të humbjeve. Sipas ekspertit Resuli, […]