Kanabisi mjekesor/ Mbi 3 miliarde euro xhiro ne Evrope deri ne 2025!

Gjermania konfirmon veten si vendi kryesor në perdorimin e marihuanës mjekesore dhe po përgatitet të përthithë më shumë se gjysmën e tregut të BE deri ne 2024. Por ekspertët ankohen se ndalimet e vendit për përdorimin rekreativ ende përfaqësojnë një frenim në rritjen e të gjithë sektorit. Tregu Evropian i kanabisit do të rritet duke […]

Debore ne Brazil. I ftohti historik godet vendin, temperaturat deri ne -8 grade celcius

Një fenomen mjaft i rrallë ka ndodhur të premten në jug të Brazilit, ku vendasit kanë dalur të festojnë rënien e flokëve të dëborës. Vala e paprecedentë e të ftohtit që ka prekur vendin ka sjellë edhe fenomenin aq të rrallë për një vend si Brazili, që njihet për temperaturat e nxehta dhe plazhet. Sipas […]

Lushnje/ Taksat vendore shtyhen deri ne 30 Tetor!

Afati i pageses se tatimeve nga subjektet e regjistruara ne Bashkine Lushnje shtyhet deri ne daten 30 tetor 2020. Keshtu eshte shprehur Drejtori i Tatimeve prane Bashkise z. Elton Korreshi. Pas afatit te pare per pagesat i cili ishte ne  30 Qershor, duke pare situaten e veshtire ekonomike eshte pare e arsyeshme qe ky afat […]

Lehtesimi i masave nga e hena – Por çfare ndalohet deri ne date 23 qershor

Nga një qershori një sërë aktivitetesh do t’i kthehen normalitetit në vend. Kështu nën masa strikte të sigurisë do të lejohen të hapen nga çerdhet e kopshtet, deri te palestrat, plazhet e qendrat arsimore e kampionatet sportive pa publik. Ndërsa për transportin publik po punohet për një strategji të sigurt, e cila do të jetë […]

Plani per te rikthyer natyren/ 3 miliarde peme do te mbillen ne Europe deri ne 2030

Si pjesë e një strategjie të re për të mbrojtur natyrën në Bashkimin Evropian, tre miliardë pemë të reja do të mbillen nëpër 27 vendet anëtare. Komisioni Evropian ka parashtruar strategjinë ambicioze si pjesë e Marrëveshjes së Gjelbër evropiane. Krahas mbjelljes së pemëve, kjo gjithashtu përfshin një sërë masash për të mbrojtur pasurinë natyrore të rajonit, […]

Covid-19/ Nga e hena zonat e gjelbra me levizje te lire deri ne oren 21:00

Nga e hëna e ardhshme do të mbeten vetëm Zonat e Kuqe të përcaktuara në hartën e mesiperme, bashkitë Shkodër, Kurbin, Krujë, Durrës, Tiranë dhe Fier, ku do të vazhdojë i njëjti regjim oraresh lëvizjeje dhe rregullash të qarkullimit si deri tani. Këto zona do të blindohen me postblloqe dhe nuk do të lejohet hyrje-dalja […]

Ekspertet: Distancimi social mund te vazhdoje deri ne vitin 2022!

Masat fizike të distancës mund të kenë nevojë të vendosen me ndërprerje deri në vitin 2022, kanë paralajmëruar shkencëtarët në një analizë që sugjeron se mund të ketë ringjallje të Covid-19 për vitet në vazhdim. Punimi, i botuar në revistën Science, përfundon se një izolim i vetëm nuk do të jetë i mjaftueshëm për të […]

COVID-19/ 2 viktima, 59 te infektuar dhe 665 testime deri tani ne Shqiperi

Gjatë deklaratës së sotme të Ministrisë së Shëndetësisë, Eugena Tomini konfirmoi viktimën e dytë të COVID-19 në Shqipëri, 66 vjecarin nga Lushjnja si dhe njoftoi 4 raste të reja të të infektuarëve me Koronavirus në vend, 3 raste janë kontakti dhe një rast i ri është një 63 vjecar i cili po trajtohet në QSUT. Sipas […]

CDS: Po mos te merreshin masa, deri ne 1.7 milione te vdekur ne SHBA

Ndërkohë që koronavirusi po përhapet me ritme të shpejta në Shtetet e Bashkuara, me më shumë se 2400 raste dhe 50 të vdekur, epidemiologët po tentojnë të ndërtojnë skenare të ndryshme për pasojat e COVID-19. Disa prej tyre, janë tejet dramatike. Sipas parashikimeve të CDS, Qendra për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve të SHBA, në […]

Shtetrrethimi/ Shqiperia mbyll te gjithe lokalet, restorantet e fast food-et deri ne 3 prill

Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se është urdhëruar mbyllja e të gjitha kafeneve, restoranteve, lokaleve e fast food-eve, në mbarë vendin deri më 3 prill, si masë shtrënguese për ngadalësimin e përhapjes së koronavirusit. Në urdhrin e Ministrisë, sqarohet se përjashtohet nga ky vendim vetëm shërbimi në banesë, i cili duhet të kryhet duke respektuar […]