Kanabisi mjekesor/ Mbi 3 miliarde euro xhiro ne Evrope deri ne 2025!

Gjermania konfirmon veten si vendi kryesor në perdorimin e marihuanës mjekesore dhe po përgatitet të përthithë më shumë se gjysmën e tregut të BE deri ne 2024. Por ekspertët ankohen se ndalimet e vendit për përdorimin rekreativ ende përfaqësojnë një frenim në rritjen e të gjithë sektorit. Tregu Evropian i kanabisit do të rritet duke […]

Vjosa – Organizatat mjedisore paraqesin propozimin per Parkun e pare Kombetar te nje lumi te eger ne Evrope

20 organizata mjedisore shqiptare nën drejtimin e EcoAlbania paraqitën propozimin për krijimin e Parkut Kombëtar të Vjosës tek Ministri i Mjedisit dhe Turizmit Blendi Klosi. Kauza e tyre mbështetet nga organizatat ndërkombëtare Riverwatch, EuroNatur, WWF Adria, Westland International Europe, International Rivers dhe The Nature Conservancy. Grupi i organizatave ndihet i detyruar të ndërmarrë këtë hap pasi […]

Ndryshimet klimatike/ Shqiperia vendi me i rrezikuar ne Evrope!

Ndotja e mjedisit në Shqipëri si pasojë e hedhjes së mbeturinave mbetet një ndër problemet më të mëdha. Përveç ndotjes mjedisore edhe ndryshimet klimatike po ndikojnë përherë e më shumë në natyrën dhe jetën në përgjithësi. Gjatë dekadave të ardhshme, Shqipëria dhe Kosova pritet të pësojnë pakësim të reshjeve vjetore. Ngjashëm, parashikohet edhe rritja e […]

EFSA/ Gripi i shpendeve rrezikon te perhapet me shpejtesi ne Evrope!

Rreziku i lëvizjes së gripit të shpendëve në vendet evropiane të paprekura më parë është i lartë, sipas një azhurnimi të botuar nga EFSA  tregohet se virusi po përhapet me shpejtësi në të gjithë kontinentin. Brenda muajit të kaluar më shumë se 300 raste janë raportuar në Belgjikë, Danimarkë, Francë, Gjermani, Irlandë, Hollandë, Suedi dhe […]

Aktiviste per mbrojtjen e mjedisit protestuan kunder perdorimit te pesticideve ne Evrope

Aktivistë mjedisorë u mblodhën para Komisionit Evropian të Mërkurën duke kërkuar fundin e përdorimit të pesticideve, të cilat po shkatërrojnë bletët. Fushatat ishin pjesë e Pesticide Action Network (PAN), një koalicion me mbi 600 organizata joqeveritare, institucione dhe individë në mbi 60 vende të botës, duke luftuar për të trajtuar efektet e dëmshme dhe rrezikun […]

Vapa rrezikon bletet/ Prodhimi i mjaltit ne Evrope ndikohet nga i nxehti

Zyrtarisht, në Evropë ka rekorde të reja nxehtësie. Temperaturat në Gjermani, Holandë e Belgjikë e kapërcyen vijën e kuqe për të dytën herë brenda 24 orëve dhe Parisi pati ditën e tij më të nxehtë të shënuar ndonjëherë. Vala e dytë e të nxehtit ekstrem në Evropën perëndimore pas asaj të muajit të qershor, po […]

Zona ekonomike/REL: Produktet amerikane permes Kosoves ne Evrope

Zona ekonomike amerikane në Kosovë,  sipas parashikimeve të institucioneve dhe përfaqësuesve të bizneseve, do të mund të tërheqë investitorë të shumtë amerikanë të cilët më pas produktet e tyre do t’i eksportojnë në tregun e gjerë të Bashkimit Evropian, i cili ka rreth 500 milionë konsumatorë. Kjo raportohet nga “Radio Evropa e Lirë” që evidenton […]