Kufijte e rishikuar te Zonave te Mbrojtura/ Mjedisoret ne proteste kunder vendimit

Grupimi i organizatave mjedisore dhe botës akademike në Shqipëri, të mbështetur nga organizata të huaja patnere, kundërshton me forcë procesin dhe rezultatet e Rishikimit të Rrjetit Kombëtar të Zonave të Mbrojtura Mjedisore në Shqipëri. Shkak për rinisjen e debatit është bërë publikimi i projekt-vendimit të KKT Nr. 10, datë 28 dhjetor 2020, që ka vendosur për përcaktimin […]

Vaksinimi kunder Brucelozes/ 11 000 krere te imta ne Lushnje

Sherbimi Veterinar po vazhdon punen per vaksinimin e bagetive te imta ne te gjithe vendin kunder semundjes se Brucelozes. Ne te gjithe territorin e vendit do të vaksinohen rreth 400 mijë krerë të imta, ndërsa për rajonin jugor në qarqet Fier, Vlorë e Gjirokastër, do të bëhen rreth 178 mijë vaksina. Ky proces po vazhdon […]

“Lopet” japin shprese per gjetjen e vaksines kunder covid-19!

Ashtu si të gjitha kompanitë, me të gjitha njohuritë dhe mundësitë e tyre të drejtuar ndaj prodhimit të vaksinës dhe gjetjes së një trajtimi ndaj pandemisë së shkaktuar nga covid-19, edhe një kompani biotech në Dakota Jugore në Amerikë, po bëjnë çështë e mundur në gjetjen e një zgjidhje të mundëshme që të mund ti […]

Nis fushata e vaksinimit te bagetive kunder semundjes se plasjes

Ministria e Bujqesise ka nisur fushata e vaksinimit të bagëtive në zonat që janë vlerësuar si vatra potenciale të shfaqjes së sëmundjes së plasjes. Në total veterinerët do të kryejnë rreth 80 mijë vaksina në 44 fshatra të 6 qarqeve të vendit; Kukës, Dibër, Elbasan, Berat, Vlorë e Gjirokastër. Vaksina kryhet falas për fermerët që […]

Kolosoma kunder Procesionares/ UBT nis eksperimentimin per luftimin biologjik te semundjes se pishave

Procesionarja sëmundja e pishave po luftohet me sisteme natyrore, si mënyra më efikase. Prej dy muajsh në laboratorin e Universiteti Bujqësor të Tiranës, Fakulteti i Pyjeve ka nisur të zhvilloj një eksperiment duke shumuar një insekt kolosoma erë keqe (Calosoma Sycophanta) që hidhet në tokë dhe lufton procesionaren e pishave. Në laborator u zhvillua një […]

Betaja kunder pandemise ne SHBA, mbi 1 mln te infektuar

Shtete e Bashkuara po luftojnë në dy fronte: Testime dhe përgatitje për gjurmime, dhe në frontin e rihapjes së ekonomisë, pa harruar mjekimin dhe prodhimin e vaksinës. Gjatë ditës së Enjte u raportuan 30 mijë e 835 të infektuar të rinj(Shifra e përgjithshme e të infektuarëve 1 milion 95 mijë e 19), ndërsa numri i […]

UNICEF dhe USAID shperndajne 12 000 pako higjenike ne Kosove

Praktikat e duhura të larjes së duarve dhe higjienës janë vendimtare për ta zvogëluar përhapjen e koronavirusit dhe ekspozimin ndaj tij. Popullsia më e varfër dhe më e cenuar janë në disavantazh më të madh për sa i përket qasjes në furnizimet higjienike. Sot, me mbështetjen e USAID-it, 5950 pako familjare higjienike, 240 pako higjienike […]

Duhani i eger u jep shprese studiuesve per kuren kunder COVID-19

Pirja e duhanit vret, por duhani i egër mund të shpëtojë miliona jetë. Shkencëtarët janë në pararojë të kërkimit për një vaksinë bashke me idenë e krijimit të vaksinave  te biomjeksise kundër virusit Covid-19 përmes sekuencimit të ADN-së së duhanit të egër. Në bast për këtë ide është një konsorcium ndërkombëtar i koordinuar nga Universiteti […]

VOA/ Shkencetaret kineze zbulojne “anti-trupa efektive” kunder COVID-19

Një ekip shkencëtarësh kinezë ka izoluar një grup anti-trupash që thotë se janë “tepër të efektshëm” për të bllokuar aftësinë e koronavirusit për të penetruar qelizat e njeriut. Shkencëtarët thonë se ky mekanizëm mund të ofrojë shpresa për të kuruar dhe parandaluar COVID-19. Zhang Linqi dhe ekipi i tij në Pekin thonë se një ilaç […]

SHBA/ Dr. Detina Zalli: Vaksina kunder COVID-19 eshte ne fazen eksperimentale

Shkencëtarët po testojnë 69 ilaçe kundra koronavirusit. Janë 3 prova klinike, ku do të ketë qindra pacientë që do të testohen dhe do të ndiqen për një vit. Ne nje interviste per gazeten Dielli ne SHBA, shkencetarja Shqiptare e cila eshte e perfshire ne grupin e punes i cili po eksperimenton vaksinen kunder COVID-19 Dr. […]