Vjosa – Organizatat mjedisore paraqesin propozimin per Parkun e pare Kombetar te nje lumi te eger ne Evrope

20 organizata mjedisore shqiptare nën drejtimin e EcoAlbania paraqitën propozimin për krijimin e Parkut Kombëtar të Vjosës tek Ministri i Mjedisit dhe Turizmit Blendi Klosi. Kauza e tyre mbështetet nga organizatat ndërkombëtare Riverwatch, EuroNatur, WWF Adria, Westland International Europe, International Rivers dhe The Nature Conservancy. Grupi i organizatave ndihet i detyruar të ndërmarrë këtë hap pasi […]

Lumi Shkumbin po del nga shtrati! – Autoritetet i bejne thirrje banoreve te largohen

Reshjet e dendura te shiut qe kane perfshire te gjithe territorin e vendit kane bere qe lumenjte te kthehen ne nje rrezik per banoret qe jetojne prane tyre. Autoritetet vendore te Bashkise Divjake kane njoftuar se Lumi shkumbin po del nga shtrati duke rrezikuar banoret qe ndodhen ne afersi te Lumit. U eshte bere thirrje […]

Lumi pesengjyresh i Columbise- Lumi me i bukur ne bote!

E vendosur 170 km në jug të Bogotës, në tre ekosisteme të ndryshme – në malet e Andeve shkëmbore, në fushat e Llanos gjithëpërfshirëse dhe në xhunglat e Amazonës – ndodhet lumi më i bukur në botë. Në Kolumbinë qendrore, pikërisht në Parkun Kombëtar Sierra de La Macarena, ndodhet ‘Caño Cristales’. Është një zonë me biodiversitet […]