Ministria e Bujqesise rimburson veten, harron fermeret!

30 mln leke ka alokuar Ministria e Bujqesise dhe Zhvillimit Rural ne Shqiperi per “Monitorimin e mediave dhe realizimi i raporteve permbledhese mujore te aktiviteteve te MBZHR-se. Problemet e shumta qe ka sektori i bujqesise, megjithe kembenguljen e fermereve, Sindikates se Fermereve te Bashkuar apo çdo grupimi me fokus bujqesine, duket se nuk po perkthehen […]

Studimi/ Cilat maska ​​jane me te mira per t’u perdorur gjate sezonit te nxehte veror?

Maska të detyrueshme pavarësisht nxehtësisë? Është më mirë të mbani ato kirurgjikale në vend të modeleve N95 ose Ffp2. Për ta sugjeruar këtë është specialisti i sëmundjeve infektive dhe drejtori i klinikës së sëmundjeve infektive të Policlinico San Martino në Genova të Italisë, Matteo Bassetti, duke iu referuar rezultateve të një studimi të universiteteve të […]

Rritet çmimi i produkteve bujqesore – INSTAT: Ne 2019 regjistruan rritjen me te larte ne 4 vite

Çmimet e produkteve bujqësore për vitin 2019 shënuan rritjen më të lartë të katër viteve të fundit. Instituti i Statistikave bën të ditur se vitin e kaluar indeksi i çmimeve të bujqësisë u rrit me 2.7%. Produktet bimore regjistruan një rritje të çmimeve me 3% për vitin 2019. Produkti që regjistroi shtrenjtimin më të lartë […]

Respektimi i protokolleve te sigurise – AKU realizon mbi 650 kontrolle ne 24 ore

Trupat inspektuese të AKU-së kanë realizuar 655 inspektime gjatë 24 orëve të fundit në garantim të sigurisë ushqimore si dhe monitorime në kuadër të Taks Forcës Anti-Covid. Sipas njoftimit në këto monitorime kërkohet zbatimi nga çdo biznes me përpikëri i protokollit të sigurisë kundër përhapjes së Covid -19, këshillohet për mbajtjen e maskave, dorezave dhe […]

Shqiptaret me besimin me te ulet ne Rajon tek prodhimet vendase

Prodhimi vendas nuk gëzon besimin masiv të shqiptarëve, ndryshe nga sa ndodh në Rajon, ku qytetarët në përqindje të larta janë pro konsumit të produkteve vendase. Pavaresisht se pjesa me e madhe e prodhimeve bujqesore te vendit tone eksportohen ne vendet e te gjithe botes duke plotesuar te gjitha standardet e kerkuara shqiptaret nuk u […]

Efektiviteti i Menaxhimit te Zonave te Mbrojtura/ UNDP trajnim ne PKDK

UNDP dhe GEF jane duke vazhduar trajnimet e stafeve te AdZM-ve ne te gjithe Shqiperine per te matur Efektivitetin e Menaxhimit te Zonave te Mbrojtura. Nje pyetesor ne portalin (akzm.net) METT (Mjet i Vleresimit te Efeksivitetit te Menaxhimit), i cili jep nje vleresim te performance se cdo AdZM duke nxjerre ne pah te gjithe problematikat […]

Kalendari i Bujkut per muajin Korrik – Gjithçka qe duhet te dine fermeret

Ne vijim te artikullit do te gjeni te gjitha punet dhe kujdesi qe duhet treguar ne bujqesi gjate mujit Korrik. PUNIMET NË ARA Për bimën e misrit Në bimën e misrit nuk ka probleme, është në rritje të plotë, duhet kontrolluar në mustaqe (lulet femrore), në lulet mashkullore dhe në gjethe se mund të ketë […]

“Romir” shpk – Nis “lumin e shalqinit” drejt vendeve te rajonit

Ramir Hasa grumbullues dhe exportues ne Mize bashkia Divjake, ka 10 vjet qe ushtron aktivitetin ne tregun e exportit te fruta perimeve. Kompania e tij “Romir” shpk grumbullon dhe exporton te gjitha prodhimet e zones gjate gjithe vitit. Aktualisht prodhimi qe lulezon eshte shalqini. Sot magazina vlonte nga puna dhe zerat e djemve te rinj […]

Hapja e kufirit me Greqine/ Ambasada sqaron kush mund te kaloje!

Ambasada greke në Tiranë ka sqaruar nëse shqiptarët do të mund të hyjnë lirisht në Greqi pas datës 1 Korrik. Sipas ambasadës, duke pasur parasysh udhëzimet evropiane për hapjen e kufijve të BE-së dhe vendimeve respektive zbatuese të Greqisë, parashikohet mundësia e realizimit të fluturimeve drejt aeroportit në Athinë nga Shqipëria. Por nga 1 Korriku […]

Ndotja e mjedisit gjate pandemise/ Komiteti Shqiptar i Helsinkit kerkon reagimin e institucioneve

Komiteti Shqiptar i Helsinkit ka reaguar publikisht për ndotjen e mjedisit dhe mosveprimin e institucioneve përgjegjëse shtetërore. Në njoftimin për shtyp komiteti ka vërejtur publikimin e pamjeve dhe informacioneve shqetësuese të ndotjes në disa zona të Shqipërisë. Sipas asaj që shkruhet në njoftim, Komiteti Shqiptar i Helsinkit ka evidentuar se situata është rënduar për shkak […]