Bashkia Kolonje forcon urat me Eksportuesit e Bimeve Medicinale dhe Aromatike

Bashkia Kolonje e mbështetur nga RisiAlbania, një projekt i Agjencisë  Zvicerane për Zhvillim dhe Bashkëpunim-SDC , ka ndërmarrë nismen për të promovuar Kolonjen si një destinacion për tërheqjen e investimeve në sektorin e Bimeve Medicinale dhe Aromatike(BMA). Investimet në këtë sektor  gjenerojnë të ardhura më të mira dhe mundesi punesimi apo vet-punësimi për të rinjtë. […]

Mungese te kanaçeve ne treg/ Pandemia rrit kerkesen per pije dhe ushqim te konservuar

Kërkesa për kanaçe alumini është rritur ndjeshëm gjatë pandemisë së koronavirusit, duke nxitur firmat që të shtojnë kapacitetin e prodhimit.  Ndërkohë që baret dhe restorantet në Shtetet e bashkuara u mbyllën, konsumatorët blenë pako të mëdha me pije në supermarket, sipas ekzekutivëve të sektorit.  Shitjet e ushqimeve të konservuara u rritën gjithashtu.  Kjo po i […]

Studimi: Covid-19 mbijeton 3 jave tek peshku dhe mishi i ngrire

Studimet dhe teoritë dhe rreth Covid-19 kanë qenë të shumta që nga nisja e pandemisë së coronavirusit e deri më sot. Një studim i ri në Singapor ka dalë me përfundimin se virusi mund të mbijetojë deri në 3 javë edhe tek mishi dhe peshku i ngrirë. Disa pjesë salmoni dhe disa pjesë të mishit […]

USA/ Aprovohet leshimi i 750 milion mushkonjave OMGJ per mbrojtjen e mjedisit dhe pengimin e perhapjes se semundjeve

Shteti i Floridas ka autorizuar lëshimin e 750 milion mushkonjave të modifikuar gjenetikisht, për të ngadalësuar përhapjen e mushkonjave që mbartin sëmundje dhe sherbejne si vektor kundër këshillave për mbrojtjen mjedisore. Për të hequr qafe mushkonjat që zhurmojnë në Florida Keys, Agjensia e Shteteve të Bashkuara për Mbrojtjen e Mjedisit i ka dhënë dritën jeshile një […]

Silazhi dhe rendesia e tij per blegtorine!

Gushti eshte muaji i zaireve per nje pjese te mire te trevave te shqiperise. Bolleku i madh qe ky muaj prodhon i ka vene amvisat ne pune qe te pergatisin edhe per stinen e dimrit. Pavaresisht kushteve tejet te ndryshme nga shume vite me pare ku mungesa e frigoriferit detyronte njerezit te gjenin zgjidhje natyrale […]

Vjosa midis turizmit dhe HEC-ve, FAO miraton programin per zhvillimin e qendrueshem

Lumi Vjosa, nga më të bukurit e Europës në gjendje të egër, është kërcënuar nga ndërtimi i HEC-ve, por organizatat ndërkombëtare janë vënë në mbrojte të tij. Javës që shkoi Programi i Ushqimit në Kombet e Bashkuara (FAO) ka miratuar një projekt që synon zhvillimin e qëndrueshëm të pellgut ku shtrihet lumi. Projekti synon të […]

Jo Resorte dhe aerodrom ne zonen e mbrojtur Vjose-Narte

Ambjentalisti dhe kryetari shoqates per Ruajtjen e Mjedisit Natyror Vlore, Niko Dumani ngre alarmin per cenimin e territorit te Zones se Mbrojtur Vjose-Narte. Ne nje postim te tij ai shkruan se disa projekte ne kete zhvillimore urbanistike dhe per kerkim hidrokarburesh ne det po rrezikojne seriozisht Zonen e Mbrojtur Vjose-Narte. –Jane te shumta tentativat e […]

Turizmi ne kohe pandemie/ Specialisti Pilku: Sektori ka nevoje per ndihme dhe lehtesira fiskale

Pandemia e koronavirusit COVID-19, përveç shkaktimit të një krize shëndetësore, ka ndikuar edhe në sjelljen e njerëzve dhe zakoneve të tyre të përditshme, duke shkaktuar edhe ndryshime në ekonomi. Kriza e shkaktuar nga COVID-19, në botë, por edhe në vendet e rajonit, ka prekur më së shumti sektorin e turizmit, si dhe sektorë të tjerë […]

Parashikimi i Motit/ Rikthehet dielli dhe rritja e temperaturave

Sipas parashikimeve te Sherbimit Meteorologjik Ushtarak gjate kesaj jave ditet do te kene nje qendrueshmeri klimatike. Të ndikuar nga disa kushte atmosferike specifike, të gjitha ditët duke filluar që nga ajo e Hënë deri të Premten ditët nisin me mot të kthjellët në të gjithë territorin. Më pas nga orët e mesditës deri ato të […]

Miza ullirit (Bractocera olea) dhe masat mbrojtese

Miza e ullirit është dëmtuesi kryesor në frutat  e ullirit. Miza dëmton tulin e kokrrës duke paksuar sasinë dhe cilësinë e prodhimit e të vajit. Kokrrat e plagosura nga larvat e mizës  infektohen nga kërpudha të ndryshme të mykut, të cilat rrisin aciditetin e vajit të ullirit. Miza e kalon dimrin në tokë në stadin e pupës. […]