AGROVOLTAIKA/Si mund të punojnë së bashku energjia diellore dhe fermerët?

Në vitet e fundit, teknologjitë fotovoltaike janë zhvilluar masivisht. Shumë aktorë ekonomik si bizneset, familjet dhe qytetet e kanë njohur domosdoshmërinë mjedisore dhe përfitimin prej saj dhe kanë vendosur ta zbatojnë atë në mënyrën e vet. Kjo ka ndodhur edhe në bujqësi, megjithëse nocioni popullor i fermave diellore është përcjellë me polemika se a zvogëlohet […]

A mund te zevendesohen punetoret nga robote dhe makineri me inteligjence artificiale?

Me sa duket Po! Sipas një artikulli të publikuar nga Forumi Ekonomik Botëror (World Economic Forum), një kompani izraelite, Tevel Aerobotics Technologies, ka shpikur një robot autonom fluturues (FAR) i cili përdor inteligjencën artificiale (AI) për të identifikuar dhe mbledhur fruta gjatë vjeljes. Roboti mund të punojë 24 orë në ditë dhe mbledh vetëm frutat e pjekura. Këta […]

Propolisi: Çfarë është dhe si mund ta përdorni!

Produktet që rrjedhin nga kosheret e bletëve duket se kanë veti të dobishme, megjithatë më i njohuri nga këto është propolis. Çfarë është propolis? Propolisi është një substancë rrëshinore, ngjitëse që bletët e përdorin për të bashkuar materialet e tyre të zgjoit. Bletët brenda mbulojnë muret qelizore me propolis, duke parandaluar përhapjen e baktereve dhe […]

EFSA: Ja si mund te parandaloni Ethet Afrikane te Derrave

Ethet Afrikane të Derrit (ASF), ësnjë një sëmundje që prek derrat shtëpiak dhe të egër. Edhe pse është e padëmshme për njerëzit, kjo sëmundje mund të jetë vdekjeprurëse për derrat dhe ka pasoja të rënda social-ekonomike për vendet e prekura. Në vitet e fundit, ajo është përhapur në të gjithë Evropën. Aktualisht, nuk ka mjekim […]

Si mund te udhetoni per ne Gjermani!

Aeroporti ‘Nënë Tereza’ ka dhënë një njoftim të rëndësishëm për pasagjerët që udhëtojnë në Gjermani, për të vizituar bashkëshortin apo bashkëshorten, që është më leje-qëndrimi EU. Në një njoftim zyrtar radhiten një sërë dokumentesh që kërkohen për të kryer një udhëtim, “Dokumentet që kërkohen (lista ka vetëm qëllim reference dhe asistence) 1) Certifikatë martese me […]

Hapja e kufirit me Greqine/ Ambasada sqaron kush mund te kaloje!

Ambasada greke në Tiranë ka sqaruar nëse shqiptarët do të mund të hyjnë lirisht në Greqi pas datës 1 Korrik. Sipas ambasadës, duke pasur parasysh udhëzimet evropiane për hapjen e kufijve të BE-së dhe vendimeve respektive zbatuese të Greqisë, parashikohet mundësia e realizimit të fluturimeve drejt aeroportit në Athinë nga Shqipëria. Por nga 1 Korriku […]

Shafrani i vertete mund te kushtoje mbi 10 mije dollare per kilogram!

Edhe në botën e shtrenjtë të erëzave, shafrani dallon. Dhe shafrani i vërtetë mund t’ju kushtojë mbi 10,000 dollarë për kilogram. E kërkuar pas mijëra vitesh si erëz, bojë dhe ilaç, duhen mbi 150 lule për të bërë vetëm 1 gram shafran. Pra, vetëm çfarë e bën këtë erëz kaq të shtrenjtë? Shafrani është stigma […]

TAP udhezon çfare mund te behet mini gazjelles!

Pas perfundimit te Gazsjellesit TAP kompania ka njoftuar te gjithe banoret dhe pronaret e tokave prane linjes se tij per kujdesin qe duhet te kene. Ne njoftim detajohen aktivitetet dhe distancat qe lejohen per te kryer punime te ndryshme. Gazsjellësi i TAP është një tubacion me presion shumë të lartë që transporton gaz natyror, i […]

Produktet kancerogjene qe mund t’i keni ne shtepi

Disa prej produkteve te cilat keni në shtëpi mund të jenë toksike, por ka edhe nga ato që mund të jenë kancerogjene. Është shumë më mire që të blini produkte organike apo ato tradicionale. Këtu keni 5 produktet kancerogjene që ju mbani në shtëpi. Shampo Shkencëtari David Suzuki, raporton 80% të produkteve shtëpiake që kanë […]

Koronavirusi mund te mos largohet asnjehere – OBSH: Do te duhet te mesojme te jetojme me te!

Koronavirusi i ri mund të mos largohet kurrë dhe popullatat në mbarë botën do të duhet të mësojnë të jetojnë me të, ka paralajmëruar Organizata Botërore e Shëndetit të Mërkurën. Ndërsa disa vende të botës fillojnë gradualisht të lehtësojnë kufizimet e vendosura në përpjekje për të ndaluar përhapjen e koronavirusit të ri, OBSH tha që […]