Ja pse ananasi duhet te gjendet ne dieten tuaj ditore

Lëngu i ananasit përmban një shumëllojshmëri të vitaminave dhe mineraleve, përfshirë vitaminën B6, magnezin, kaliumin. Ai përmbush mbi 63 për qind të nevojës ditore për mangan, 9 për qind të nevojës ditore për bakër, dhe në të njëjtën kohë furnizimin e trupit me kalcium, hekur dhe fosfor. Ananasi është gjithashtu një burim i mirë i […]

IPARD II/ Thirrja e 3-te, Çfare duhet te dine fermeret per aplikimet

Agjencia e Zhvillimit Bujqësor dhe Rural e Shqipërisë njofton Thirrjen e III për dorëzimin e aplikimeve në kuadër të Programit IPARD II nga Instrumenti i Ndihmës së Para-Anëtarësimit (IPA) për Zhvillimin Rural (IPARD) me qëllim të zhvillimit të Sektorit Agro Ushqimor. Thirrja e III për aplikime do te hapen ne daten 10 Dhjetor 2020 për […]

“Shqiperia nuk monitoron dot mjedisin”/ Ka abuzime me shkarkimet, duhet institucion kontrolli per subjektet

Shqipëria nuk ka  kapacitete monitoruese për mjedisin. Ky është ngritur si shqetësim  gjatë  diskutimit të projektligjit “Për ndryshimet klimatike”  në komisionin e  Veprimtarisë Prodhuese, Tregtisë dhe Mjedisin . Pjesë e diskutimit ishin dhe përfaqësues të shoqërisë civile të cilët kërkuan që  në lejet mjedisore të vendoset kusht  për subjektet  përdorimi i teknologjive të reja,  për […]

Çertifikata cilesie per bizneset ushqimore. Si do te pajisen operatoret, kriteret qe duhet te plotesojne

Bizneset ushqimore duhet të plotësojnë disa kritere të caktuara për t’u pajisur me certifikatën e cilësisë për produktet që prodhojnë. Me një urdhër të posaçëm, Ministria e Bujqësisë, ka përcaktuar formatin dhe përmbajtjen e certifikatës së cilësisë, për përputhshmërinë e produktit bujqësor ose ushqimor me specifikimet teknike të produkteve të regjistruara si specialitet tradicional i […]

EFSA: Reziku i helmimit nga farat e kajsise, ja sa duhet te konsumoni

Konsumimi i farave të kajsisë mund të jetë i rrezikshëm për fëmijët. Ky është mesazhi i shprehur nga EFSA (Autoriteti Evropian i Sigurisë së Ushqimit) në mendimin shkencor të kërkuar nga Komisioni Evropian. Autoriteti ka vendosur që për një të rritur 3 fara kajsi me madhësi të vogël ose gjysmë farë të madhe janë të […]

Si duhet mbajtur maska ne menyre te sigurte? OBSH jep rekomandimet

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka dhënë disa rekomandime se si duhet të mbajmë maskën e pëlhurës në mënyrë të sigurt. Në videon e realizuar nga OBSH thuhet se një maskë pëlhure vepron si një pengesë për të parandaluar përhapjen e virusit. Këto janë disa nga rregullat që ka rekomanduar OBSH-ja të përdoren gjatë vendosjes së […]

Levizja e qytetareve drejt Greqise/ Ja proçedurat qe duhet te ndiqni!

Situata e pandemise se COVID-19 po vazhdon ende duke ndryshuar jo vetem jetesen e njerezve por edhe te gjitha procedurat e kalimeve kufitare nga nje shtet ne tjetrin. Policia e Shtetit sqaron qytetarët se sipas njoftimit zyrtar të bërë nga autoritetet policore greke, në zbatim të vendimit të qeverisë greke, kufiri tokësor  me Greqinë do […]

Kalendari i Bujkut per muajin Korrik – Gjithçka qe duhet te dine fermeret

Ne vijim te artikullit do te gjeni te gjitha punet dhe kujdesi qe duhet treguar ne bujqesi gjate mujit Korrik. PUNIMET NË ARA Për bimën e misrit Në bimën e misrit nuk ka probleme, është në rritje të plotë, duhet kontrolluar në mustaqe (lulet femrore), në lulet mashkullore dhe në gjethe se mund të ketë […]

Fondet ne bujqesi – Fermeret aplikojne online me zero dokumenta, hapat qe duhet te ndjekin

Nga 29 Maji fermerët mund të nisin aplikimet për të përfituar nga Skemat Kombëtare për grante në sektorin buqjësor dhe blegtoral. Agjencia për Zhvillimin Bujqësor dhe Rural ka bërë me dije hapat që duhet të ndjekin aplikantët me qëllim që të kalojnë në fazën e dytë, të përzgjedhjes për mbështetje me fonde. Kështu, sipas AZHBR-së […]

Koronavirusi mund te mos largohet asnjehere – OBSH: Do te duhet te mesojme te jetojme me te!

Koronavirusi i ri mund të mos largohet kurrë dhe popullatat në mbarë botën do të duhet të mësojnë të jetojnë me të, ka paralajmëruar Organizata Botërore e Shëndetit të Mërkurën. Ndërsa disa vende të botës fillojnë gradualisht të lehtësojnë kufizimet e vendosura në përpjekje për të ndaluar përhapjen e koronavirusit të ri, OBSH tha që […]