Skema e naftes per bujqesine, ja sa do te perfitojne fermeret!

Skema e shpërndarjes të naftës për fermerët për 2021 parashikon dhënien e saj me çmim 63,8 lekë/l (e zhveshur nga 4 taksa) për 56% të sasisë të totalit të sasisë që përdoret nga fermerët për çdo hektar të mbjella e ndarë në 3 kategori kulturash bujqësore. Nafta do të shpërndahet nëpërmjet kartave individuale të fermerëve […]

Parashikimi i motit/ Ja çfare jave e pret Shqiperine

Kjo javë do të ndikohet nga kushte atmosferike të qendrueshme. Sipas Shërbimit Meteorologjik Ushtarak, moti parashikohet të jetë kryesisht i kthjellët,  e vranësira deri mesatare këto më të perqëndruara ditën e martë. “Era parashikohet të jetë nga  kuadrati i Veriut me shpejtësi mesatare 1-6m/sek, e cila hera-herës përgjatë vijës bregdetare dhe zonave luginore, kryesisht në […]

Keni gjymtyret e ftohta? Ja çfare problemesh shendetesore tregojne!

Ekspertët e Shëndetësisë thonë se ndryshimet në temperaturën e gjymtyrëve, shëndeti dhe stili i jetesës, janë disa prej shkaktarëve kryesor të këmbëve të ftohta. Gjymtyrët e ftohtë janë dhe nga disa shkaqe mjekësore, por ka edhe kura natyrale për më shumë ngrohtësi. Ndjesia e të ftohtit në këmbë është një nga reagimet normale të trupit […]

Vendimi i Qeverise/ Ja si do regjistrohen tokat qe nuk jane ne harta!

Një vendim i kësaj jave i Këshillit të Ministrave ndez dritën jeshile për regjistrimin në Kadastër të tokave për të cilat ekzistojnë titujt e pronësisë por nuk kanë të përcaktuar sipërfaqet. Objekt i këtij vendimi është përcaktimi i procedurave të regjistrimit të pasurive të paluajtshme, për të cilat zotërohen tituj pronësie në përputhje me nenin […]

EFSA: Reziku i helmimit nga farat e kajsise, ja sa duhet te konsumoni

Konsumimi i farave të kajsisë mund të jetë i rrezikshëm për fëmijët. Ky është mesazhi i shprehur nga EFSA (Autoriteti Evropian i Sigurisë së Ushqimit) në mendimin shkencor të kërkuar nga Komisioni Evropian. Autoriteti ka vendosur që për një të rritur 3 fara kajsi me madhësi të vogël ose gjysmë farë të madhe janë të […]

Ja pse frutat dhe perimet ne supermarkete jane gjithnje te dukshme ne hyrje!

Kur hyjmë në një supermarket, pothuajse gjithmonë jemi të përshëndetur nga frutat dhe perimet shumëngjyrëshe dhe ftuese, të kompletuara me kuti, arka madje edhe tenda, nëse madhësia e dyqanit e lejon atë. Ne jemi zhytur kështu në një atmosferë të këndshme, duke kujtuar një mjedis të freskët dhe të shëndetshëm, pothuajse si ai i një […]

Frutat me te mira per shendetin – Ja çfare duhet te konsumoni!

Nëse nuk i pëlqeni luleshtrydhet, tëherë duhet t’i lexoni disa nga përfitimet shëndetësore që ato kanë. Jo vetëm që kanë një shije fantastike, por ato janë shumë të pasura edhe me vitaminë dhe antioksidantë dhe kanë vlera të tjera të jashtëzakonshme për shëndetin tuaj. Nxisin metabolizmin– Luleshtrydhet janë një burimi shkëlqyeshëm i vitamines C. Njerëzit […]

Parashikimi i motit/ Ja si do te jete kjo fundjave ne vendin tone

Sipas Shërbimit meteorologjik Ushtarak moti për vendin tonë sa i përket fundjavës do të jetë i paqëndrueshëm. Dita e Shtunë do të karakterizohet nga moti i vranët shoqëruar me reshje shiu të herëpashershme me intensitet të ulët deri mesatar. Reshjet do të jenë në formën e shtrëngatave dhe stuhive shoqëruar me shkarkesa elektrike. Lokalisht breshër. […]

Fondet e BE-se/ Ja pse Komisioni deshiron te investoje me shume ne zhvillimin rural

Ata që janë të njohur me politikat bujqësore evropiane janë të vetëdijshëm që alokimi i fondeve ndërmjet shtyllave të para dhe të dyta nuk është një çështje për tu anashkaluar. Një pjesë përgjithësisht më e madhe e burimeve shkon drejtpërdrejt në të ardhurat e fermerëve. Tjetri, me pak fjalë, shërben për promovimin e projekteve të modernizimit bujqësor […]

Studimi: Ja pse bletet nuk bejne seks ne vape!

Ne diten Botërore te Bletëve , u dhane lajme pozitive se një specie e supozuar e zhdukur është rizbuluar , por tani rezulton se ka çështje të ndryshme qe po luftojne insektin. Hulumtimi i ri ka zbuluar se bletët kane veshtiresi të riprodhohen në nxehtësi. Rritja e temperaturave tani besohet të jetë pjesërisht sterilizuese per […]