Pse turizmi nuk po rrit konsumin në Shqipëri?

Importuesit e drithërave, orizit dhe makaronave pohojnë se konsumi i popullatës vijon të pakësohet edhe në 3-mujorin e parë të 2024-s, për shkak të emigrimit të të rinjve dhe shpopullimit të zonave malore. Nga buka te makaronat, orizi, vaji i lulediellit, birrat, preparatet larëse deri te baret dhe restorantet, si shfaqet ecuria e konsumit? Sa […]

Ja pse ananasi duhet te gjendet ne dieten tuaj ditore

Lëngu i ananasit përmban një shumëllojshmëri të vitaminave dhe mineraleve, përfshirë vitaminën B6, magnezin, kaliumin. Ai përmbush mbi 63 për qind të nevojës ditore për mangan, 9 për qind të nevojës ditore për bakër, dhe në të njëjtën kohë furnizimin e trupit me kalcium, hekur dhe fosfor. Ananasi është gjithashtu një burim i mirë i […]

Ja pse nuk duhet te hani banane me stomakun bosh

Shpesh në mëngjes që të mos dalim me stomakun bosh nga shtëpia, marrim një banane, që na tingëllon si opsioni i përsosur. Është e shëndetshme, ushqyese dhe do të japë energji, që për mëngjes është shumë e nevojshme. Mirëpo, sipas nutricionistëve, çuditërisht, banania është një nga ushqimet më të këqija për t’u konsumuar për vaktin […]

Pse brokoli është kaq i rëndësishëm në dietën e fëmijëve tuaj

Brokoli është plot me lëndë ushqyese. Kjo është arsyeja pse rekomandohet nga shumë mjekë dhe nutricionistë. Por a e dini pse është po aq i mirë për fëmijët? Brokoli është i pasur me karotenoide, sulforafan, kamforol, kuercetinë, hekur, vitamina A, C, K1, B1, B6, E, Acid folik, magnez, selen, fosfor, kalium dhe fibra. Ekspertët rekomandojnë […]

Ja pse frutat dhe perimet ne supermarkete jane gjithnje te dukshme ne hyrje!

Kur hyjmë në një supermarket, pothuajse gjithmonë jemi të përshëndetur nga frutat dhe perimet shumëngjyrëshe dhe ftuese, të kompletuara me kuti, arka madje edhe tenda, nëse madhësia e dyqanit e lejon atë. Ne jemi zhytur kështu në një atmosferë të këndshme, duke kujtuar një mjedis të freskët dhe të shëndetshëm, pothuajse si ai i një […]

Studimi: Ja pse bletet nuk bejne seks ne vape!

Ne diten Botërore te Bletëve , u dhane lajme pozitive se një specie e supozuar e zhdukur është rizbuluar , por tani rezulton se ka çështje të ndryshme qe po luftojne insektin. Hulumtimi i ri ka zbuluar se bletët kane veshtiresi të riprodhohen në nxehtësi. Rritja e temperaturave tani besohet të jetë pjesërisht sterilizuese per […]

“Rrezatimi termik”/ Ja pse qeni kupton kur semuremi!

Qeni sa vjen dhe më shumë na habit me zotësine e tij të nuhatjes. Hunda e qenit jo vetëm se është 100 milion herë më shumë e ndjeshme se hunda jonë, por studimi i fundit tregon se është në gjëndje të dallojë dhe rrezatim termik. “Gjetja e fundit është vërtet për tu përshëndetur-thotë Dr Bekoff, […]

Pse punedhenesit nuk po aplikojne per ndihmen financiare te punonjesve?! Bizneset fajesojne procedurat dhe afatet

Paketa e dytë financiare parashikon që të përfitojnë një pagë prej 40 mijë lekësh vetëm një herë për 176 mijë të punësuar, ndërsa e para jepte 26 mijë lekë për tre muaj për të punësuarit në subjektet e vogla në slitën e aktiviteteve të mbyllura me urdhër të Ministrisë së Shëndetësisë. Por, kur ka kaluar […]

Psikologet/ Ja pse njerezit refuzojne distancimin social!

Megjithë paralajmërimet urgjente nga autoritetet e besueshme të kujdesit shëndetësor, bllokimet në qytetet kryesore dhe ligjet e miratuara për të zbatuar distancimin shoqëror, shumë njerëz ende nuk i marrin këto masa seriozisht. Çfarë fshihet pas kësaj mospërputhjeje në dukje të paqartë? Ekzistojnë disa faktorë të larmishëm kur bëhet fjalë për vendimin për të injoruar paralajmërimet […]

CNN: Pse New Yorku eshte qyteti me i goditur ne SHBA nga COVID-19?

Shteti i New York arriti një moment historik tragjik: Tani vendi ka më shumë pacientë Covid-19 se çdo vend në botë, përveç Shteteve të Bashkuara. Gjithsej 181.026 raste të shtetit, që nga 11 Prilli, është më i lartë se Spanja (161,852 raste) dhe Italia (152,271), vendet me popullsi shumë herë më të mëdha se New […]