Divjake: Punonjesit e pastrimit bejne diferencimin e mbetjeve ne plazh!

Punonjësit e pastrimit të Bashkisë Divjakë, bëjnë diferencimin e mbetjeve në mes të rërës! Derdhin koshat ne mes te plazhit dhe bëjnë seleksionimin e atyre duke larguar plastiken dhe letren dhe duke groposur ne rere mbetjet organike.  Nje praktike e pa tolerueshme e ndodhur ne mes te sezonit turistik. Ne nje kohe kur te gjithe […]

Studimi: Ja pse bletet nuk bejne seks ne vape!

Ne diten Botërore te Bletëve , u dhane lajme pozitive se një specie e supozuar e zhdukur është rizbuluar , por tani rezulton se ka çështje të ndryshme qe po luftojne insektin. Hulumtimi i ri ka zbuluar se bletët kane veshtiresi të riprodhohen në nxehtësi. Rritja e temperaturave tani besohet të jetë pjesërisht sterilizuese per […]

BIRN/ Krimi mjedisor ne Porto Romano, autoritetet bejne nje sy qorr ndaj derdhjes se naftes ne det

Pas derdhjes së qindra litrave naftë në det si pasojë e një aksidenti në depozitat e naftës pranë portit të hidrokarbureve në Durrës – të cilat kërcënojnë burimet e ujit të pijshëm, florën dhe faunën e zonës, Prokuroria dhe Policia e Shtetit bëjnë një sy qorr, ndërsa Inspektoriati i Mjedisit thotë se i ka duart […]

Ndihma financiare/ Çfare duhet te bejne bizneset dhe individet per te perfituar

Ashtu sikurse ishte paralajmëruar, qeveria ka konkretizuar në një vendim të posacëm mënyrën se si do të ndahet fondi 5 miliardë e 850 milionë lekë si pagë apo ndihmë ekonomike në kuadër të pandemisë. Me propozimin e ministrit të Shtetit për Rindërtim, Këshilli i Ministrave vendosi dhënie ndihme financiare për të punësuarit në subjektet e biznesit me […]

Aktivistet i bejne thirrje qeverise Greke qe te ndaloje perdorimin e gomereve si taksi!

Aktivistët po bëjnë thirrje për një ndalim të menjëhershëm të praktikës së përdorimit të gomerëve si “taksi” për turistët në Greqi, duke thënë se një fushatë ndërgjegjësimi nuk do të jetë e mjaftueshme për të ndalur traditën mizore. “Sigurisht që asnjë fushatë nuk do të ndryshojë situatën, ndoshta do të ndodhin disa përmirësime por tema […]

Familjet shqiptare, shpenzimet me te larta per t’u ushqyer ne Europe; Kuksianet po bejne pazar ne Prizren

Familjet shqiptare shpenzojnë më shumë për t’u ushqyer jo vetëm në raport me gjithë vendet e tjera të Europës, por edhe me rajonin. Mesatarisht, 44% e shpenzimeve shkojnë për ushqime e pije jo alkoolike, sipas INSTAT, gati 4 herë më e lartë se mesatarja europiane. Referuar INSTAT, vlonjatët renditen të parët për peshën e lartë […]

OBSH: “80% e adoleshenteve ne te gjithe boten bejne me pak se nje ore aktivitet fizik ne dite”

Katër nga pesë adoleshentë në të gjithë botën bëjnë më pak se një orë aktivitet fizik në ditë, thotë Organizata Botërore e Shëndetit, duke paralajmëruar se kjo rrezikon seriozisht shëndetin e tyre në të ardhmen. Studimi, bazuar në të dhënat e raportuara nga 1.6 milion studentë të moshës 11 deri 17 vjeç nga 146 vende, […]

Studimi: Ndryshimet klimatike po e bejne me te fuqishem fenomenin El Nino

Sipas një studimi ndryshimet klimatike po e bëjnë edhe më të fuqishëm fenomenin El Ninon, është një ngjarje e natyrshme që përfshin luhatjen e temperaturave të oqeanit në Paqësor, duke e ngrohur planetin. Studimi, i udhëhequr nga shkencëtarët në Kinë dhe Shtetet e Bashkuara, ekzaminoi të dhënat nga 33 El Niñot që datojnë nga viti […]

Çajrat qe bejne zevendesimin ideal te ujit

Është koha që të freskoheni në mënyrë të shëndetshme. Nëse jeni adhurues i lëngjeve dhe i pijeve të tjera, ekziston alternativa për ujin, e cila do t’ju japë efektin e njëjtë. Zieni çaj dhe lëreni të ftohet dhe kënaquni me të mirat të cilat jua ofron lloji i caktuar i çajit. Çaji i zi është shumë […]

Krimbi shkaterron perimet, preparatet nuk bejne me efekt

Sipërfaqet e mbjella më lakër dhe brokoli në fshatrat e Divjakës janë pushtuar nga krimbi i murrmë. Parcela të tëra të mbjella me lakër apo lulelakër tashmë jane te shkaterruara dhe nuk premtojnë asnjë kilogram për treg. Fermerët shprehen se i kanë spërkatur disa herë me preparate specifikë, por rezultati është zero duke bërë që […]