Resuli: “Karteli” po shkatërron blegtorinë në Shqipëri

Ervin Resuli, ekspert bujqësie njëkohësisht edhe president i urdhrit të mjekut veterinar vijon të publikojë problemet me të cilat janë duke u përballur blegtorët në Shqipëri. Në një intervistë televizive në MCN ai tha se u bënë tashmë 4 vite që blegtorët kanë probleme dhe se fermerët e kanë denoncuar situatën te Autoriteti i Konkurrencës […]

Bresheri shkaterron te mbjellat ne Maliq/ Fermeret te deshperuar

Kanë mjaftuar disa minuta shi e breshër në zonën e Maliqit për të çuar dëm mundin e fermerëve. Prodhimet bujqësore dhe pemëtaria janë dëmtuar rëndë. Fermerët kërkojnë ndihmë financiare nga  shteti pasi bujqësia është e vetmja mënyre jetese për ta. Breshëri që ra në fshatin Sovjan në bashkinë e Maliqit ka dëmtuar gjithë kulturat bujqësore […]

Krimbi shkaterron perimet, preparatet nuk bejne me efekt

Sipërfaqet e mbjella më lakër dhe brokoli në fshatrat e Divjakës janë pushtuar nga krimbi i murrmë. Parcela të tëra të mbjella me lakër apo lulelakër tashmë jane te shkaterruara dhe nuk premtojnë asnjë kilogram për treg. Fermerët shprehen se i kanë spërkatur disa herë me preparate specifikë, por rezultati është zero duke bërë që […]

Domatja “shkaterron” fermeret!

Prodhimi i domates kete vit ka nisur me heret si per shkak te interesit te fermereve po ashtu edhe per shkak te klimes e veçanerisht te faktit se sezoni i meparshem pati terheqje te produktit nga Italia. Fakti qe vendet e rajonit Serbia, Maqedonia Kosova dhe Bosnja kane ende prodhim te fushes por edhe ne […]

Kine: Sulm me drone krimbit qe po shkaterron bujqesine

Një ushtri e droneve eshte instaluar në një zonë jugore të Kinës, për të luftuar një dëmtues që po shkaterron 98% te kulturave bujqesore ne kete zone. XAG , një kompani prodhuese e telekomanduar me bazë në Guangzhou, u bashkua me Bayer Crop Science në Gjermani në një operacion zhurmësie për të vrarë krimbin e ushtrisë në rajonin […]

Alarm per bujqesine Italiane, Insekti Aziatik po shkaterron 100% frutat dhe perimet ne Veri

Ky insekt aziatik është kthyer në mallkimin e ri te bujqësisë ne pjesën veriore të Italisë. Dëmet në fshatra janë të mëdha dhe rreziku ne sektorin e frutave dhe perimeve në Emilia-Romagna dhe Veneto eshte i larte, ndërsa paraziti përhapet si flakë e tërbuar edhe në rajone fqinje, të tilla si Lombardia, Trentino dhe Friuli-Venezia […]

Moti i keq shkaterron 50% te prodhimit te lules se diellit ne Lushnje

Moti i keq i disa ditëve më parë i cili përfshiu të gjithë vendin ka sjellë mjaft pasoja në bujqësi. Në fshatin Tërbuf të Lushnjes kultuara më e prekur është ajo e lule diellit. Fermerët shprehen se dëmet janë mjaft të konsiderueshme. Fermerët e fshatit Tërbuf në Lushnje prej vitesh janë specializuar në kultivimin e […]

KE jep alarmin: Papunesia e larte po ju “shkaterron” ekonomine”

Komisioni Europian vendos alarmin sa i përket papunësisë së lartë në radhët e të rinjve në Shqipëri, duke e cilësuar si pengesë kryesore për zhvillimin e programit ekonomik. “papunësia e lartë e të rinjve, punësimi i ulët i femrave, përqindja e lartë e punësimit joformal dhe të prekshëm, shërbimet e pamjaftueshme të kujdesit social dhe […]

Kosove: Bresheri shkaterron gjysmen e vrashtave ne Suhareke, fermeret te pakenaqur me Komunen

Reshjet e shiut dhe të breshërit në Suharekë iu kanë shkaktuar dëme të mëdha fermerëve në këtë komunë. Njëri nga ta është edhe Habib Elshani. i cili ka 7 hektarë të mbjella me vreshta. Elshani per nje media vendase ka treguar se nga reshjet i janë dëmtuar 50 për qind e vreshtit. Duke qene se […]

Bizneset “shuplake” politikes – “Kriza po shkaterron ekonomine. Te merren masa urgjente”

Kriza politike në vend dhe situata e krijuar nga protestat masive,  ka dhënë një goditje të fortë për ekonominë e vendit, duke prekur sipërmarrjet e huaja dhe vendase si dhe konsumatorët.  Bizneset i bëjnë apel palëve politike të ulën dhe të zgjidhin urgjentisht këtë situatë, pasi çdo ditë që kalon rrit faturën e dëmeve. Kriza […]