Grerza kineze demton qindra tone geshtenja ne te gjithe vendin!

Gështenja e trojeve shqiptare është një ndër frutet më të preferuar nga europianët. Çdo vit qindra tonë gështënjë eksportohen në Itali dhe vende të tjera të Europës. Por ky vit ka qenë mjaft i vështirë për fermerët e Shkodrës, Tropojës dhe zonave të tjera të Shqipërisë. E njohur si “grerza kineze”, ky insekt ka dëmtuar […]

Raporti/ Konsumi i evropianeve eshte pergjegjes per 10% te shpyllezimeve ne te gjithe boten!

Konsumi i evropianëve është përgjegjës për 10% të shpyllëzimeve në të gjithë botën. Por shumica e qytetarëve as nuk e vërejnë sepse ndodh kryesisht jashtë kufijve të BE-së. Kjo u zbulua nga raporti i ri i WWF me titull “Sa pyll keni ngrënë, përdorur ose veshur sot?”. Pasojat e konsumit të raportuara nga ambientalistët janë alarmante: 80% e […]

Parashikimi i motit / Reshje shiu ne te gjithe vendin pas dites se marte

Shërbimi Meteorologjik Shqiptar ka publikuar parashikimin e motit për këtë javë duke nisur nga dita e hënë e cila do të ketë mot kryesisht të kthjellët, vranësira të pakta të përqendruara përgjatë relieveve malore si dhe reshje shiu të izoluara përgjatë maleve në Juglindje të vendit. Ndërkaq po sipas këtij njoftimit dita e martë do […]

AKU intensifikon punen/ 756 inspektime dhe monitorime ne te gjithe vendin

Situata ende problematike e COVID-19, dhe masat teper rigoroze qe duhet te zbatojne bizneset ka detyruar trupat inspektuese të AKU-së te rrisin numrin e inspektimeve ku gjate gjithë ditës se sotme jane kryer 756 inspektime dhe monitorime në kuadër të Task-Forcës anti Covid. Gjatë inspektimeve janë vendosur 3 masa administrative. Është vendosur 1 masë administrative […]

Parashikimi i Motit/ Fundjave me vranesira dhe reshje shiu ne te gjithe vendin

Sipas parashikimeve te Sherbimit Meteorologjik Ushtarak dita e shtunë do të ketë mot me alternime kthjellimesh dhe vranësira deri të dendura. Reshje shiu të herëpasherëshme me intensitet deri mesatar. Lokalisht reshjet do të jenë në formën e shtrëngatave shoqëruar me shkarkesa elektrike Era do të jetë nga kuadrati i jugut me shpejtësi mesatare 2-8m/s, përgjatë […]

AKU/ Asgjesohen mbi 78 ton produkte ushqimore, vazhdon kontrolli i subjekteve ne te gjithe vendin

Trupat inspektuese të Autoritetit Kombëtar të Ushqimit, kanë vijuar gjatë 24 orëve të fundit 144 kontrolle në të gjithë vendin në garantim të sigurisë ushqimore dhe monitorime të përbashkëta në kuadër të Task Forcës së ngritur kundër përhapjes së COVID-19. Sipas njoftimit të AKU gjatë inspektimit në Tiranë janë dhënë 4 masa administrative “paralajmërim”, janë marrë 10 mostra për […]

Muaji i Ramazanit/ Myftiu Lushnje jep urimin per te gjithe agjeruesit

Pavaresisht situates se veshtire qe po kalon njerzimi asgje nuk mund te ndali besimin e njeriut tek Zoti. Te gjithe besimtaret Myslimane diten e neserme me 24 Prill nisin muajin e madherishem te Ramazanit. Nje muaj sakrifice ndaj zotit i cili do te jete krejt ndryshe nga vitet e tjera. Nuk do te kete iftare […]

SHMU/ Vranesira dhe reshje shiu ne te gjithe territorin edhe per diten e neserme

Dita e sotme ashtu dhe siç ishte parashikuar nga Shërbimit Meteorologjik Ushtarak filloi dhe u mbyll e vranët ndërsa është shoqëruar me reshje shiu të herëpashershme kryesisht me intensitet të ulët në pjesën më të madhe të vendit. “Sasia më e lartë e reshjeve u regjistrua në qytetet si Tiranë, Kukës dhe Vlorë me jo […]

Parashikimi i motit/ Reshje shiu dhe vransira gjate gjithe javes

Po ju njohim se si do të jenë kushtet meteorologjike për javën që presim sipas parashikimeve te Sherbimit Meteorologjik Ushtarak. Ditën e hënë reshjet e shiut do të bëhen prezente në orët e pasdites me intensitet të ulët. Ditën e martë reshjet e shiut do të jenë prezente që në orët e para të 24-orëshit, […]

Gjurmim i produkteve bujqesore/ Nga prodhimi deri tek konsumatori, te gjithe operatoret pjese e nje regjistri

Ministria e Bujqësisë ka hedhur për konsultim një projektligj që synon të bëjë për herë të parë regjistrimin e operatorëve profesionistë që kanë aktivitet brenda territorit të vendit në lidhje me bimët, produktet bimore dhe objektet e tjera, përkatësisht mbjelljen, shumimin, prodhimin, importin, eksportin, lëvizjen dhe vendosjen në treg të tyre. Sipas projektligjit “Për mbrojtjen […]