Pse brokoli është kaq i rëndësishëm në dietën e fëmijëve tuaj

Brokoli është plot me lëndë ushqyese. Kjo është arsyeja pse rekomandohet nga shumë mjekë dhe nutricionistë. Por a e dini pse është po aq i mirë për fëmijët? Brokoli është i pasur me karotenoide, sulforafan, kamforol, kuercetinë, hekur, vitamina A, C, K1, B1, B6, E, Acid folik, magnez, selen, fosfor, kalium dhe fibra. Ekspertët rekomandojnë […]

Brokoli, perimja e gjelber me e shendetshme ne bote

Bëhet fjalë për një perime miqësore me stomakun, të lirë në çmim por shumë të pasur në vlera dhe shije. Brokoli është i pasur edhe me fibër të tretshme që nxjerr kolesterolin e keq jashtë trupit. Kjo perime shërben edhe si antioksidant duke qenë se ka nivele të larta e të përqendruara të vitaminës C […]

Konsumoni Brokoli per nje shendet te mire!

Sipas mjekeve, njerezit qe duan te jene te shendetshem duhet te hane brokoli, pasi per ta, ” brokoli eshte ushqimi i jetes se shendetshme”. Brokoli e mban zorren me te shendetshme, ai largon insektet nga zorra juaj. Perveç faktit se kujdeset per shendetin e zorreve, brokoli permireson edhe rrit sistemin imunitar. Brokoli ndihmon sistemin tretes […]

Semundjet qe luftojne brokoli dhe lakra

Brokoli eshte ushqim thelbesor per shtatzenat, sepse eshte i pasur me proteina, kalcium, vitamina, antioksidant, detoksifikues, hekur, fosfor, te cilet e bejne nje komponent ideal per dietat. Brokoli dhe lakra, dy perime mjaft te rendesishme, jo vetem te shijshme, per t’u gatuar, por per shkak edhe te vlerave ushqyese qe perbejne shtojne arsyet per t’u […]