Kjo eshte qershia me e madhe ne bote, hyn ne rekordin Guiness

Është pak më e vogël se një kajsi, por më e madhe se një gështenjë, peshon 26,45 gram është prodhuar në Emilia, Itali dhe është identikit i qershisë më të madhe në botë. Ky fruti i varietetit Sweet në Portomaggiore (në zonën e Ferrara),  ka hyrë në rekordin Guinness. Që nga koha e vjeljes, qershorin e […]

Izolimi, forma me e keqe per te kaluar situaten!

Sot në Botë flitet shumë për modelin e lirë suedez të luftës kundër coronavirusit, pa masa shtërnguse, pa izolim të detyruar, por falë mirëkuptimit qytetar- qeveri. Dielli bisedoi me gazetarin e njohur Arben VATA, i cili prej 5 vitesh jeton në Suedi së bashku me familjen. Sipas Vatës, nuk ka dënim më të madh për […]

Zbulohet mushkonja gjigande, me e madhja ne bote

Insekti u zbulua në malet e Sichuan-it jugperëndimor në gusht 2017 gjatë një ekspedite të organizuar nga entomologu Zhao Li, dhe u studiua të paktën deri në prill 2018. Hapja e krahëve të mushkonjës është 11.15 centimetra, ndërsa në një insekt i zakonshëm i kësaj specie nuk i kalon tetë centimetrat. Është pohuar se ky […]

Prodhuesit e bukes dhe ekspertet: Problem TVSH e bukes, me e larta ne rajon

Problem për prodhuesin e bukës Pëllumb Boshi dhe për ekspertin e ushqimit Prof.Dr. Abdyl Sinani është TVSH e lartë e bukës në vendin tonë krahasur me vendet e rajonit apo të Europës. Pëllumb Boshi shprehet se TVSH-ja në vendet e rajonin nuk i kalon 12 %, ndërsa në vendion tonë 20% miellit, 20% ujit dhe […]

OBSH: Me e keqja e pandemise nuk ka ardhur akoma!

Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetit ka paralajmëruar se “më e keqja është akoma përpara nesh” në shpërthimin e Koronavirusit, duke ngritur kambanat e reja të alarmit në lidhje me pandeminë ndërkohë që shumë vende kanë filluar të lehtësojnë masat kufizuese. Drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus nuk specifikoi saktësisht pse beson se […]

Miratohet projekti per restaurimin e Kishes se Shen Todrit, me e vjetra ne Myzeqe!

Këshilli Kombëtar i Restaurimeve ka miratuar projektin e restaurimit “Kisha e Shën Todrit, Kadipashaj”, Lushnjë, më e vjetra në zonën e Myzeqesë dhe daton që në shekullin e XIII. Projekti i hartuar nga Instituti Kombëtar i Trashëgimisë Kulturore parashikon ndërhyrje konservuese dhe restauruese në elementët konstruktivë të kishës. Kisha e Shën Todrit, e cila mendohet […]

Vjeshta, koha me e mire per te humbur peshe

Fillimi i vjeshtes eshte periudha ideale per te permbushur qellimet e vena ne te mire te shendetit, punes, bukurise e te tjere. Ne fakt, sipas dietologeve, fillimi i vjeshtes mund te krahasohet lehte me Janarin dhe fillimin e vitit. Vjeshta ofron mundesine e nje fillimi te ri. Studimet te cilave u referohemi, e identifikojne fillimin e […]

Divjake – “Lisar Seedlings” sera me e madhe per kultivimin e fidaneve ne Ballkanin Perendimor

Sera më e madhe për kultivimin e fidanëve në Ballkanin Perëndimor është në Shqipëri. Ministri i Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, Bledi Çuçi vizitoi “Lisar Seedlings” në Divjakë, ku në një sipërfaqe prej 3.6 hektarësh prodhohen çdo vit mbi 15 milionë fidanë. Kjo serë xhami me teknologji moderne holandeze furnizon me fidanë jo vetëm tregun vendas […]

Brokoli, perimja e gjelber me e shendetshme ne bote

Bëhet fjalë për një perime miqësore me stomakun, të lirë në çmim por shumë të pasur në vlera dhe shije. Brokoli është i pasur edhe me fibër të tretshme që nxjerr kolesterolin e keq jashtë trupit. Kjo perime shërben edhe si antioksidant duke qenë se ka nivele të larta e të përqendruara të vitaminës C […]