SHMU: Kjo jave pritet te jete “tipike” e vjeshtes – Vranesira, reshje lokale dhe diell!

Sipas parashikimeve te Sherbimit Meteorologjik Ushtarak java që presim përpara parashikohet një tjetër javë “tipike” e vjeshtës me mot me vranësira por edhe ditë me diell. Në këtë mënyrë për ditën e  e Hënë moti parashikohet me vranësira mesatare dhe të dendura por edhe intervale të herëpashershme me diell. Në zonën e jugut reshje shiu […]

Moti/ Kjo jave do te jete befasuese ne aspektin meteorologjik!

Shërbimi Meteorologjik Ushtarak ka informuar se kjo javë “do të jetë befasuese” në aspektin meteorologjik pasi në Mesdhe do të shihet tendenca e ardhjes së rrymave më të ftohta nga veriu i Europës. Sipas njoftimit moti në vend përgjithësisht parashikohet me reshje shiu të cilat do të jenë të herëpashershme dhe në intervale të caktuara […]

Kjo eshte qershia me e madhe ne bote, hyn ne rekordin Guiness

Është pak më e vogël se një kajsi, por më e madhe se një gështenjë, peshon 26,45 gram është prodhuar në Emilia, Itali dhe është identikit i qershisë më të madhe në botë. Ky fruti i varietetit Sweet në Portomaggiore (në zonën e Ferrara),  ka hyrë në rekordin Guinness. Që nga koha e vjeljes, qershorin e […]

“Arti i fluturimit”, Kjo foto e Pelikanit Kaçurrel fiton konkursin e fotografise

Alwin Hardenbol, një student PhD në Shkollën e Shkencave Pyjore të Universitetit të Finlandës Lindore, është shpallur si Fituesi i çmimit te pare te konkursit vjetor të shkrepjes se fotografisë së Ekologjisë së Shoqërisë Ekologjike Britanike. Imazhi fitues i Hardenbol, i titulluar prej tij si Arti i Fluturimit , ka kapur një Pelikan Dalmat ne fluturim, […]

Kjo eshte koha ideale qe i duhet ketyre perimeve per te ziere

Te gjithe jemi gjendur ne situata kur e kemi gatuar me shume sesa duhet ushqimin, ose edhe me pak. Kjo mund t’ju prishe te gjithe vaktin, edhe nese behet fjale per nje perberes te vetem. Keshtu qe eshte e rendesishme qe t’i gatuani siç duhet perimet, duke respektuar kohen e nevojshme dhe njekohesisht vlerat ushqyese. […]

Shmangni konsumimin e tepert te frutave, kjo eshte arsyeja kryesore!

Fruti eshte pengesa me e zakonshme per grate qe te humbin ne peshe. Frutat permbajne shume sheqer, ndersa ne pjesen tjeter kane vetem uje. Sheqeri nga frutat mund te kufizoje djegien e dhjamit. Kjo mund te rrise urine tuaj dhe te ngadalesoje humbjen e peshes. Per rezultate me te mira shmangni perdorimin e tepruar te […]