SHMU: Kjo jave pritet te jete “tipike” e vjeshtes – Vranesira, reshje lokale dhe diell!

Sipas parashikimeve te Sherbimit Meteorologjik Ushtarak java që presim përpara parashikohet një tjetër javë “tipike” e vjeshtës me mot me vranësira por edhe ditë me diell. Në këtë mënyrë për ditën e  e Hënë moti parashikohet me vranësira mesatare dhe të dendura por edhe intervale të herëpashershme me diell. Në zonën e jugut reshje shiu […]

Moti/ Kjo jave do te jete befasuese ne aspektin meteorologjik!

Shërbimi Meteorologjik Ushtarak ka informuar se kjo javë “do të jetë befasuese” në aspektin meteorologjik pasi në Mesdhe do të shihet tendenca e ardhjes së rrymave më të ftohta nga veriu i Europës. Sipas njoftimit moti në vend përgjithësisht parashikohet me reshje shiu të cilat do të jenë të herëpashershme dhe në intervale të caktuara […]

Moti gjate kesaj jave/ SHMU publikon parashikimin per 5 ditet ne vazhdim

Shërbimi Meteorologjik Ushtarak njofton se dita e sotme (e hënë) pritet të ndikohet nga masa ajrore relativisht të paqëndrueshme ndërsa moti parashikohet me alternime kthjellimesh dhe vranësira të cilat do të pasohen nga reshje shiu kryesisht në veri dhe përgjatë relieveve malore të vendit. Sipas informacionit të publikuar parashikimi për ditët e tjera është si […]

Parashikimi i Motit/ Dimri pranveror do te vazhdoje edhe kete jave!

Ditët e dimrit që po përjeton i gjithe vendi me reshje shiu dhe dëbore duket se do te vazhdojne edhe per kete jave. Sipas parashikimeve te Sherbimit Meteorologjik Ushtarak pas dites se hene nuk do te kemi reshje shiu e debore por temperaturat do te vijojne te jene ulta. Situata do të mbetet e njëjtë […]

Parashikimi i motit/ Ja çfare jave e pret Shqiperine

Kjo javë do të ndikohet nga kushte atmosferike të qendrueshme. Sipas Shërbimit Meteorologjik Ushtarak, moti parashikohet të jetë kryesisht i kthjellët,  e vranësira deri mesatare këto më të perqëndruara ditën e martë. “Era parashikohet të jetë nga  kuadrati i Veriut me shpejtësi mesatare 1-6m/sek, e cila hera-herës përgjatë vijës bregdetare dhe zonave luginore, kryesisht në […]

SHMU: Mot i paqendrueshem edhe gjate kesaj jave

Sipas parashikimeve te Sherbimit Meteorologjik Ushtarak pritet që java që presim përpara më në fund të na sjell diellin dhe temperatura relativisht të larta (për adhuruesit e plazhit). Por SHMU theksn se ky diell dhe këto temperatura vijnë gjatë ditës së Enjte dhe të Premte; por le ti shohim ditët me rradhë. Paqëndrueshmëria e motit […]

Parashikimi i motit per kete jave – Stuhi dhe temperatura deri ne -10 grade!

Sipas te dhenave te Sherbimit Meterologjik Ushtarak kjo jave do te kete temperatura nen zero grade ne te gjithe vendin e shoqeruar me stuhi dhe reshje debore ne zonat malore. Më poshtë do të bëjmë një pasqyrim të shkurtër rreth motit që na prejt për javën e re. Për shkak të masave ajrore të thata […]

Marreveshja “Mercosur” – 6 milion me pak pula te therura çdo jave ne BE

Shoqata e shpendëve EIU ka deklaruar se marrëveshja do të rezultojë në 300 milion pula më pak të therura çdo vit në BE, që praktikisht do të thotë gjashtë milion pula më pak në javë. Sektori i mishit të pulave të BE u sakrifikua në mënyrë që të bindte Brazilin të nënshkruajë marrëveshjen e tregtisë […]

Pushime vetem per te pasurit, 81% e shqiptareve nuk perballojne dot as edhe nje jave!

Këto ditë termometri ka shënuar temperatura të larta në të gjithë vendin dhe vendi i fundit ku shumë prej nesh do të donin të ishin është zyra. Është e provuar shkencërisht që në ditë si këto produktiviteti i punonjësve ulet dhe alternativa më e mirë janë pushimet. Por për fat të keq 81% e shqiptarëve […]