Ajri i paster nuk shton vetem shendetin, por edhe ekonomine e vendit!

Mbi tre milion ditë pune humbasin çdo vit nga ndotja e ajrit në Mbretërinë e Bashkuar, sipas një studimi të ri. Hulumtimi i ri nga Konfederata e Industrisë Britanike (CBI) dhe Fondi i Ajrit të Pastër tregon se 1.78 miliardë euro mund të shtohen potencialisht në ekonomi, nëse MB arrin objektivat e cilësisë së ajrit […]

Alarmi i ndotjes/ Studimi: Mikroplastika gjendet edhe ne fruta dhe perime

Plastika, me të cilën po e mbushim planetin, është gjithnjë e më shumë një nga faktorët kryesorë të ndotjes, deri në atë pikë sa mund të jemi duke ngrënë më shumë plastike sesa mendojmë. Kjo për faktin se mikroplastikat, grimcat e këtij materiali deri në 5 milimetra tani janë pjesë e ekosistemeve detare dhe më […]

Shkencetaret: COVID edhe me i rrezikshem; perhapet nga ajri

Gazeta The New York Times shkruan se një grup prej 239 shkencëtarësh nga 32 vende të ndryshme do të botojnë në një revistë shkencore javën e ardhshme një letër të hapur drejtuar Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH). Shkencëtarët kërkojnë nga OBSH të ndryshojë rekomandimet për koronavirusin, në mënyrë që të shmangen infeksione të reja. Shkencëtarët thonë se […]

SHMU: Mot i paqendrueshem edhe gjate kesaj jave

Sipas parashikimeve te Sherbimit Meteorologjik Ushtarak pritet që java që presim përpara më në fund të na sjell diellin dhe temperatura relativisht të larta (për adhuruesit e plazhit). Por SHMU theksn se ky diell dhe këto temperatura vijnë gjatë ditës së Enjte dhe të Premte; por le ti shohim ditët me rradhë. Paqëndrueshmëria e motit […]

SHMU/ Paqendrueshmeria e motit do te vazhdoje edhe per disa dite

Muaji Qershor i këtij vitin më tepër po na kujton vjeshtën se sa verën ndërsa edhe dita e sotme ka patur mot të paqëndrueshëm shoqëruar me reshje shiu. Sipas te dhenave te Sherbimit Meteorologjik Ushtarak sasia më e lartë e reshjeve për sot u regjistrua Tiranë me 27.8mm shi, sasi kjo e akumuluar brenda pak […]

COVID-19, Studimi: Pacientet do te kene probleme me frymemarrjen edhe pas sherimit

Edhe pse janë shëruar nga koronavirusi, mushkëritë e tyre nuk janë më të njëjtat. Rreth 30% e pacientëve të shëruar nga COVID-19 do të ketë probleme kronike të frymëmarrjes 6 deri në 12 muaj, shkruan Il messanggero. Kështu deklaron studimi i ‘Shoqatës Italiane të Pulmonologjisë’ në Romë, I cili bazohet në rezultatet fibrotike, ku  ‘mbetjet’ […]

Islande/ COVID-19 ”ndalon” edhe gjuetine e balenave!

Gjuetia e balenave në Islandë është anuluar këtë verë për shkak të shqetësimeve lidhur me koronavirusin, njoftoi rrjeti mediatik islandez, RUV. Kompania për gjuetinë e balenave ”Hvalur”, që është e vetmja kompani që gjuan balena për eksport në Japoni, nuk do të gjuajë balena apo të përpunojë mish balene në Islandë këtë verë, për të […]

SHMU/ Vranesira dhe reshje shiu ne te gjithe territorin edhe per diten e neserme

Dita e sotme ashtu dhe siç ishte parashikuar nga Shërbimit Meteorologjik Ushtarak filloi dhe u mbyll e vranët ndërsa është shoqëruar me reshje shiu të herëpashershme kryesisht me intensitet të ulët në pjesën më të madhe të vendit. “Sasia më e lartë e reshjeve u regjistrua në qytetet si Tiranë, Kukës dhe Vlorë me jo […]

Kosove/ Vazhdon mbeshtetja per fermeret edhe ne kohe pandemie

Vazhdon mbështetja me mekanike buqësore për fermerët ne Kosove, perkatesisht ne Komunen e Klines, Rahovecit dhe Vushtrrise Më shumë se çdo here më parë, sot kërkohet që të jemi afër dhe të ndihmojmë fermerët në prodhimin e produkteve bujqësore. Këtë me sukses po e realizon IADK me partnerët e saj, Komunën e Vushtrrisë, Klinës dhe […]

Peqin/ Distancimi social nuk ekziston, grupime edhe ne banka

Respektimi i distancimit fizik duket se nuk respektohet ne zonat me popullate me te vogel. Qytetet e vogla nen 30 mije vertet nuk jane bere objekte te publikimit te shifrave me Covid-19, por kjo nuk shfajeson institucionet qe kane detyrimin ligjor per te ruajtur apo monitoruar cdo grupim apo mosrespektim te distances fizike. Fotot flasin […]