Ajri i paster nuk shton vetem shendetin, por edhe ekonomine e vendit!

Mbi tre milion ditë pune humbasin çdo vit nga ndotja e ajrit në Mbretërinë e Bashkuar, sipas një studimi të ri. Hulumtimi i ri nga Konfederata e Industrisë Britanike (CBI) dhe Fondi i Ajrit të Pastër tregon se 1.78 miliardë euro mund të shtohen potencialisht në ekonomi, nëse MB arrin objektivat e cilësisë së ajrit […]

OKB: Pandemia ndikoi negativisht ne bujqesine shqiptare, por qeveria nuk i ndihmoi fermeret

Pandemia Covid -19 dhe masat kufizuese në lëvizje për frenimin e saj në tremujorin e dytë e kanë ndikuar negativisht sektorin bujqësor, por megjithëkëtë bujqësia ka qenë e përjashtuar nga paketat shtetërorë të ndihmës. Organizata e Kombeve të Bashkuara analizoi efektet e pandemisë në bujqësi ku gjeti se, sektori ishte ballafaquar me mungesë të fuqisë […]

Situata e blegtorise ne vend/ Deputeti Çela – “Sektor me problem, i kemi borxhe, por…”

Investimi qe po kryehet ne sistemin e vaditjes se tokave bujqesore ne Myzeqe diten e sotme ne segmentin qe kalon ne fshatin Çukas ka patur edhe nje inspektim rutine nga Kryeminstri i vendit. Bujar Çela, Deputet i Qarkut te Fierit nje nder shoqeruesit e Kryeministrit ne inspektimin e punimeve per rehabilitimin e 44 km kanale, […]

Ndryshimet e klimes nxjerrin pjeshken ne treg/ Fermeret: Çmimi ok, por ka dale para kohe

Fermerët ne Barbullinjë të Lushnjes, prej një jave kanë nisur shitjen e pjeshkëve. Shitja nisi me një çmim 150 lekë për kilogram. Edhe pse të kënaqur me këtë çmim, ata e dinë se kjo nuk do të zgjasë shumë. Fermerët presin që tregu të diktojë çmimin. Për disa fermerë, dalja pjeshkës ne treg ne këtë […]

Studimi/ Karantina ul nivelin e karbonit, por ende e pamjaftueshme

Një diskurs mjedisor po shfaqet mes pandemisë së koronavirusit: Shumë vende kanë ndalur fluturimet dhe shume te tjere nuk po shkojnë drejt punës me makina, duke çuar në një rënie drastike të emetimeve të karbonit. Një studim i publikuar në revistën Nature Weather Change zbulon se emetimet globale të karbonit në ditë në prill ishin […]

Covid-19 ne Europe / OBSH: “Ka zhvillime pozitive, por situata duhet monitoruar me kujdes”

“Spanja, e ndjekur nga Italia, Mbretëria e Bashkuar, Gjermania dhe Franca kanë ende numrin më të madh të rasteve “të Covid 19″, por falë masave të marra ne tani po vërejmë rrafshnaltë në kurbën e pandemisë dhe ulje të numri i çështjeve të reja”. Kjo u deklarua nga Hans Kluge, drejtori rajonal i OBSH për […]

Parku i Karavastase, MIE: Dorezimi i ofertave ne 30 prill por hapja ne 17 maj

Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë ka ndryshuar sërish datën sa i takon ofertave për parkun fotovoltaik të Karavastasë. Sipas njoftimit të mëparshëm ofertat do të dorëzoheshin dhe hapeshin në datën 30 prill por tashmë kjo datë ka ndryshuar të paktën sa i takon procedurës së hapjes. MIE sqaron se dorëzimi do të bëhet deri më […]

Studimi/Koronavirusi ‘shume i ndjeshem’ ndaj temperaturave te larta, por mos mendoni se Vera do ta zhduke ate

Virusi që shkakton Covid-19, mund të përhapet më shpejt në një temperaturë të caktuar, zbulon një studim. Megjithatë ekspertët thonë se njerëzit duhet të shmangin rënien në ‘grackën’ e të menduarit se koronavirusi  do të reagojë ndaj ndryshimeve sezonale në të njejtën mënyrë si ato patogjene, që shkaktojnë ftohje apo grip. Studimi, nga një ekip […]

Ndryshon serish skema e subvencionimit te qumeshtit, jo me 10 leke per liter, por direkt per bagetite

Thuajse një vit më parë, fermerët në të gjithë vendin dolën në protestë për të kundërshtuar ndryshimin e skemës së TVSH-së së rimbursueshme nga 20% në 6%. Më të prekurit duket se ishin blegtorët, të cilët nën “presionin” e grumbulluesve dhe përpunuesve do të duhet të ulnin çmimin e qumështit për litër. Derdhjet demonstrative të […]

ISHP: Situata e gripit normale, por duhet kujdes!

Sipas Institutit të Shëndetit Publik është evidentuar qarkullimi i gripit në vendin tonë. Aktualisht qarkullon virusi A/H1 i cili gjithashtu qarkullon në gjithë shtetet e Europës dhe të rajonit. Ekspertët e Institutit të Shëndetit Publik këshillojnë që qytetarët të bëjnë kujdes ndaj të ftohtit dhe të informohen mbi këshillat ndaj gripit në faqet zyrtare të […]