Horizont EU vazhdon turin e orëve të edukimit dhe ndërgjegjësimit me nxënësit e shkollave!

Horizont EU vazhdon turin e takimeve në shkollën 9-të vjecare “Skënder Libohova”, ku u organizua ora e dytë edukative dhe ndërgjegjësuese në kuadër të projektit “Rinia si faktor ndryshimi në realitetin mjedisor dhe sportiv” në kuadër të Programit Rajonal mbi Demokracinë Vendore në Ballkanin Perëndimor ReLOaD2, financuar nga Bashkimi Evropian (BE) dhe zbatuar nga Programi […]

Gjuetia e ndaluar, por vrasja e kafsheve dhe shpendeve te eger vazhdon!

Grupet që merren me mbrojtjen e kafshëve të egra thonë se autoritetet nuk po arrijnë të vënë në zbatim një ndalim të gjuetisë, tashmë në fuqi prej shtatë vitesh, duke lënë të pambrojtura një numër speciesh të rrezikuara. Shtatë vjet pasi Shqipëria ndaloi gjuetinë, grupet e mbrojtjes së kafshëve të egra thonë se praktika mbetet […]

Vazhdon ndotja e Parkut nga pushuesit pa kulture!

Situata e ndotjes se ambjenteve ne Parkun Kombetar Divjake – Karavasta vazhdon te jete problematike. Edhe pse vazhdimisht eshte bere thirrje nga punonjesit e Parkut, organizatat mjedisore dhe mediat per ruajtjen dhe grumbullimin e mbetjeve te krijuara nga pushuesit per ne vendet e caktuara, ka akoma njerez te pandergjegjshem qe nuk respektojne rregullat. Edukimi dhe […]

AKU/ Asgjesohen mbi 78 ton produkte ushqimore, vazhdon kontrolli i subjekteve ne te gjithe vendin

Trupat inspektuese të Autoritetit Kombëtar të Ushqimit, kanë vijuar gjatë 24 orëve të fundit 144 kontrolle në të gjithë vendin në garantim të sigurisë ushqimore dhe monitorime të përbashkëta në kuadër të Task Forcës së ngritur kundër përhapjes së COVID-19. Sipas njoftimit të AKU gjatë inspektimit në Tiranë janë dhënë 4 masa administrative “paralajmërim”, janë marrë 10 mostra për […]

Kosove/ Vazhdon mbeshtetja per fermeret edhe ne kohe pandemie

Vazhdon mbështetja me mekanike buqësore për fermerët ne Kosove, perkatesisht ne Komunen e Klines, Rahovecit dhe Vushtrrise Më shumë se çdo here më parë, sot kërkohet që të jemi afër dhe të ndihmojmë fermerët në prodhimin e produkteve bujqësore. Këtë me sukses po e realizon IADK me partnerët e saj, Komunën e Vushtrrisë, Klinës dhe […]

Koronavirus/ Vazhdon te rritet numri i te infektuarve ne Shqiperi, 23 raste te reja brenda 24 oreve

Është rritur sërish numri i të prekurve me koronavirus në Shqipëri, teksa tashmë jemi futur në javën më të vështirë të përhapjes së virusit. Ministria e Shëndetësisë raportoi sot se gjatë 24 orëve të fundit kanë rezultuar pozitivë me COVID-19 23 raste të reja, duke e çuar në total në 146 numrin e të infektuarve. […]

AREB vazhdon ofrimin e sherbimit dhe konsulences online!

Ne situaten e krijuar nga pandemia e COVID 19. A. R. E. B. (Agjencia Rajonale e Ekstensionit Bujqesor) Lushnje ne sherbim Online per Fermeret. Sipas te dhena po vazhdon normalisht Eksporti Fruta Perime ne te gjithe vendet e tjera pavaresisht koronavirusit. Fermeret po kryejn sherbimet ne perime ne Sera e ne Fushe. Fitofarmacite jane ne […]

Vegetal vazhdon misionin “Kornishon”, ngarkohen kamionet e pare per Austri

Temperaturat e larta dhe ndryshimi i menjehershem i klimes kane favorizuar disa fermere dhe per disa te tjere ka shenuar fundin e ciklit te bimeve te mbjella ne sera. Ambjentet e mbyllura kane tashme nje rrisk me te madh dhe kerkohet keshillim me specialistin ne cdo moment. Kornishoni, trangull per konservim, ka nje fluks te […]

Shiu nuk pushon vazhdon edhe ne qershor, ndikimi ne bujqesi!

Java e pare e qershorit ka nisur me reshje shiu ku eshte perfshqire i gjithe teritori i vendit tone. Dita e sotme dhe se paku deri te merkuren sipas parashikemeve do te kete reshje shiu dhe lageshtire te larte ajrore. Nuk perjashtohen edhe shtrengata shiu me densitet te larte ne disa zona te vendit. Temperaturat […]

Kultivimi i qepes/ Vazhdon shitja me çmim te larte

Për fermerët e Divjakës ky vit ka qenë i mbarë dhe u ka sjellë fitime të mëdha në kultivimin e kulturave të ndryshme bujqësore si lakra, brokoli, patatja e karrota, por këtë vit ata kanë pasur rendiment të lartë edhe në kultivimin e qepës. Miranda Kokoneshi është një nga fermeret në Divjakë e cila ka […]