OKB: Bota ka deshtuar me mbrojtjen e biodiversitetit

Bota ka dështuar në përpjekjet e saj për të mbrojtur biodiversitetin, me natyrën që po përkeqësohet vazhdimisht, sipas një raporti të botuar sot nga OKB. “Raporti Global i Biodiversitetit i OKB-së zbuloi se asnjë nga 20 objektivat globale të biodiversitetit, për të cilat u ra dakord 10 vjet më parë, me një afat në 2020, […]

WWF ngre alarmin, 50 vitet e fundit popullsia e botes se eger ka rene me 68%

Organizata Botërore për Mbrojtjen e Natyrës (WWF) ngre alarmin mbi rrezikun që po i kanoset botës së egër. Në një raport të fundit nga WWF thuhet se popullsia e botës së egër humbi rreth dy të tretat e saj gjatë pesëdhjetë vitet e fundit si rrjedhojë e shkatërrimit të mjedisit. Për të ndaluar këtë prirje […]

Bresheri ka demtuar serish fermeret/ Çfare mund te behet ne nje situate te perseritur?

Deri ne momentin qe fermeret nuk kane asnje mundesi per te mbrojtur mundin e tyre nga fatkeqesite natyrore (si bresheri qe sapo perjetuan para tre ditesh disa fermere te myzeqese) nepermjet agjensive te sigurimeve jo per faj te tyre por se keto agjensi nuk operojne ne sektorin e bujqesise. Kjo me poshte me numrin 3 […]

Pa blete nuk ka jete!

Mjalti është një nga produktet më të pëlqyera e më të kërkuara në tregje, jovetëm si ushqim, por edhe si produkt me veti të rralla e të jashtëzakonshme kuruese. E kur flasim për mjaltin, mendja në shkon menjëherë të bletët. Këto të fundit, janë jetike për njerëzimin. E madje, siç e ka thënë dhe Einstein, […]

Ndryshimet e klimes nxjerrin pjeshken ne treg/ Fermeret: Çmimi ok, por ka dale para kohe

Fermerët ne Barbullinjë të Lushnjes, prej një jave kanë nisur shitjen e pjeshkëve. Shitja nisi me një çmim 150 lekë për kilogram. Edhe pse të kënaqur me këtë çmim, ata e dinë se kjo nuk do të zgjasë shumë. Fermerët presin që tregu të diktojë çmimin. Për disa fermerë, dalja pjeshkës ne treg ne këtë […]

Studimi: Covid-19 ka demtuar peshkataret por jo peshqit, rriten sasite ne dete

Koronavirusi ka detyruar njerezimin të ndalojë shfrytëzimin e ujit duke rritur popullsinë dhe speciet detare siç ndodhi në Luftën e Dytë Botërore, por anijet e peshkimit po pergatiten perseri. Koronavirusi ishte sigurisht një mallkim për njerëzimin, por për planetin ishte një lajm i shkëlqyeshëm. Njeriu, specia e vetme që nuk ka grabitqarë dhe që prodhon […]

Pakete ne ndihme te bujqesise? Çuçi: Nuk ka arsye, Covid-19 nuk e ka destabilizuar bujqesine

Bledi Çuçi, ministër i Bujqësisë, në një emision televiziv ka deklaruar se “bujqësia ka qenë i vetmi sektor që nuk ka pushuar asnjë sekond së punuari gjatë pandemisë” dhe, sipas tij, “nuk është cenuar as prodhimi dhe as qarkullimi i mallrave”. “Po kështu, morëm masa që të mos pezullohej asnjë ditë edhe eksporti i produkteve […]

Pandemia ka izoluar njerezit dhe ka nxjerre kafshet shetitje ne qytete

Pandemia e koronavirusit ka qenë një lajm i mirë për pjesën më të madhe të jetes te botës së egër. Me njerëzit që qëndrojnë në shtëpi dhe udhëtojnë më pak, kafshët janë pare në vende të pazakonta dhe ndotja e ajrit ka rënë ndjeshem në disa zona. Në qytetin Uellsian të Llandudno, dhitë kishin ishin […]

OBSH: Me e keqja e pandemise nuk ka ardhur akoma!

Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetit ka paralajmëruar se “më e keqja është akoma përpara nesh” në shpërthimin e Koronavirusit, duke ngritur kambanat e reja të alarmit në lidhje me pandeminë ndërkohë që shumë vende kanë filluar të lehtësojnë masat kufizuese. Drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus nuk specifikoi saktësisht pse beson se […]

Bllokimi i eksportit te prodhimeve bujqesore po sjell mbifurnizim te tregjeve ne vend

Eksportet e ushqimeve sidomos prodhimeve bujqësore të stinës janë bllokuar për shkak të rënies së kërkesës në tregjet e huaja sidomos në ato të Rajonit. Kompania Gogo Eksport, prej vitesh eksporton prodhime bujqësore në tregjet e rajonit, Serbi, Maqedoni, Bosnje etj sqaroi se, kërkesa për prodhime shqiptare ka pësuar rënie drastike. Kushtet klimaterike e favorizojnë […]